UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Elbląg chce walczyć o sztab 16. dywizji

 
Elbląg, Dywizja istnieje od 98 lat. Od 1949 roku ma swój sztab w Elblągu
Dywizja istnieje od 98 lat. Od 1949 roku ma swój sztab w Elblągu (fot. AD, archiwum portEl.pl)

Ważą się losy lokalizacji sztabu 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, która od 1949 roku mieści się w Elblągu. W tej sprawie ma się wkrótce odbyć nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej. 

Elbląg zyskał siedzibę dowództwa dywizji NATO Północ-Wschód, ale może stracić sztab 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Na temat takiego zagrożenia prezydent Elbląga Witold Wróblewski rozmawiał z dowódcą 16 PDZ gen. dyw. Markiem Sokołowskim.
       - Bardzo niepokoi nas informacja o planach przeniesienia dowództwa dywizji do innej miejscowości. Taka decyzja oznaczałaby  wielką stratę dla Elbląga. Przypomnę, że dowództwo 16. Dywizji stacjonuje w naszym mieście od 1949 roku. To marka sama w sobie, nierozerwalnie związana z naszym miastem i trzeba zrobić wszystko, by sztab tej dywizji był w Elblągu dalej – mówił prezydent Wróblewski.
       Zaniepokojenie tymi planami wyrazili także obecni na spotkaniu prezesi Stowarzyszeń i Związków: Ryszard Sorokosz, prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Generałów i Starszych Oficerów Wojska Polskiego, Ryszard Klim, prezes Stowarzyszenia Żołnierzy i Sympatyków 16 PDZ, Marian Kozłowski ze Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych w Elblągu, Józef Nowicki, prezes Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych w Elblągu oraz przewodniczący klubu PO Rady Miejskiej w Elblągu Michał Missan i  przewodniczący klubu SLD Rady Miejskiej Wojciech Rudnicki.
       Generał Sokołowski poinformował, że ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła. Podejmie ją minister obrony narodowej. Dowódcy 16 PDZ towarzyszył w spotkaniu dowódca Wielonarodowej Dywizji Północ - Wschód gen. bryg. Krzysztof Motacki, do którego adresowane były pytania związane m.in. z czasem pobytu dywizji NATO w Elblągu. Uczestnicy spotkania wyrażali obawy i pytali, czy ta lokalizacja nie ma charakteru tymczasowego? Na dziś jednak nikt nie jest w stanie powiedzieć, jak długo dowództwo Wielonarodowej Dywizji stacjonować będzie w Elblągu i zadeklarować, że pozostanie tu na stałe.
       Podczas spotkania rozmawiano o podjęciu działań, których celem ma być pozostawienie sztabu 16 PDZ w Elblągu. Przewodniczący klubu radnych PO Michał Missan zaproponował zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej. Wniosek w tej sprawie prezydent złożył już do Marka Pruszaka, przewodniczącego Rady Miejskiej.
      
       oprac. red. na podstawie inf. UM w Elblągu
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • Powinni się też włączyć elbląscy posłowie i senatorowie. Gdy nie będzie u nas 16 PDZ, to Elbląg zostanie zmarginalizowanym. .. miasteczkiem. Komu na tym zależy?
 • Rodzi się pytanie, jakie argumenty przemawiają za taką zmianą? Za rządów PO-PSL podjęto idiotyczną decyzję polityczną o przeniesieniu pułku przeciwlotniczego z Elbląga do Gołdapi, chociaż wszystkie argumenty militarne przemawiały przeciwko temu. Wówczas PiS oprotestowało tę decyzję. Dlaczego teraz na spotkaniu nie było przedstawicieli partii rządzącej? Jeśli to znowu jakieś gierki kolesi, to PiS w Elblągu może zapomnieć o dobrym wyniku wyborczym. Chciałbym tez wiedzieć, czy dotyczy to tylko sztabu 16 PDZ, czy również jednostek z garnizonu elbląskiego.
 • Jak juz ukoncza kanał to Elbląg będzie potęgą militarna i handlową. Miejsca pracy też nowe będą.
 • Od kiedy to samorządy decydują o wojsku w Polsce?
 • główna kwatera - ściśle tajna druha Antosia i tak nie będzie w trzcińsko-bagienny a nie daj Bóg w Trójmieście. Na Wawelu w kazamatach rozwiną się sztaby naszej nowej armii zbawienia. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  12
  AMalejużniekoniecznie(2017-05-25)
 • Młodzież patriotyczna i narodowa. Oto przyszłość Polski a nie partyjni y komuchy
 • Krótko wszystko na olsztyn i mazury. Z Elbląga chcą zrobić coś w rodzaju dużej wiochy. Macie ćwoki że głosowaliście na PO i PSL wcześniej.
 • Każdego dnia widzimy wycieczki chodzące ale tylko koło katedry i wsiadają w autobusy i wyjeżdżaja bo nuda. a wy się dziwicie że wszystkie instytucje stąd znikają. poczekajcie jeszcze chwila i krowy będą tu pasali.
 • A po co w Elblągu Sztab 16 PDZ skoro tu nie ma żadnego podległego wojska? A może teraz inaczej się dowodzi bo na odległość lub przez internet.
 • do typka z powyżej, to nie PO-PSL wcisnęły Elbląg w mazury tylko Buzek i jego świta z AWS!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  7
  Art:)(2017-05-25)
 • Akurat mi przybędzie, bo sobie sztab siedział będzie. Normalnego wojska to pies z kulawą nogą od lat tu nie widział, a oni tylko sztaby i dowództwa, róbta tak dalej
 • Ciekawe co do powiedzenia w tej kwestii ma Jerzy Wilk.
Reklama