UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Elbląg daje kasę na zabytki

 
Elbląg, Kamienica przy ul. Powstańców Warszawskich jest już remontowana
Kamienica przy ul. Powstańców Warszawskich jest już remontowana (fot. Michał Skroboszewski)

Dziewięć tysięcy złotych na ekspertyzę i prace konserwatorskie w budynku prawosławnego kościoła przy ul. Sadowej, niecałe 63 tys. zł na remont dachu kościoła w Próchniku i prawie 119 tys. zł na renowację kamienicy przy ul. Powstańców Warszawskich, która niedawno ucierpiała w pożarze – tyle w tym roku Elbląg wyda na zabytki. Właśnie podjęto uchwałę w tej sprawie.

Co roku wnioski o przyznanie dotacji są przyznawane w dwóch turach. W pierwszej edycji zgłosiło się dziesięć podmiotów. W marcu komisja złożona m.in. ze skarbnika miasta, wojewódzkiego i miejskiego konserwatora zabytków, a także radnych przyznała dotacje trzem podmiotom. Wśród nich znalazła się Parafia Prawosławna pw. św. Magdaleny przy ul. Sadowej, kościół  p. w. Św. Antoniego Padewskiego w Próchniku (pod opieką elbląskiego konserwatora jest od 1957 r.), a także kamienica przy ul. Powstańców Warszawskich. Żeby jednak miało to formułę wiążącą potrzebna była zgoda Rady Miejskiej, ale głosowanie nad uchwałą w tej sprawie zostało przesunięte.
       Później przyszedł czas na drugą edycję składania wniosków. Zgłosiło się pięć podmiotów, w tym elbląski Oddział PTTK, który od 70 lat stacjonuje w zabytkowym budynku przy ul. Krótkiej. W międzyczasie spaliła się kamienica przy ul. Powstańców Warszawskich, ta sama, która w pierwszej edycji otrzymała 70 tys. zł na remont.
       - Ponieważ pożar jest sytuacją losową, wyjątkowo zaproponowano, aby zarządca tej kamienicy złożył pismo do prezydenta i komisji rozpatrującej wnioski o wyrażenie zgody na rozpatrzenie także w drugiej turze poprzednio złożonego wniosku – mówił w połowie lipca Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego.
       Podczas dzisiejszej (27 sierpnia) sesji radni wyrazili zgodę na taki podział środków i podjęto uchwałę w tej sprawie.
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Związki wyznaniowe nie powinny same utrzymywać swoich nieruchomości, nawet jeżeli to zabytek?
 • Mi za elewacje nikt jakoś nie zwrócił, a nawet za polbruk przed domem
 • A czemu kościoły z państwowej kasy? Niech kuria buli, nauczyli sie doić Państwo i kontynuują grabienie Narodu.
 • dziennikarzu z bożej łaski, co to za tytuł ? wiesz co to jest kasa? Uczyłeś się języka polskiego?
 • Nie no nie wierzę, najpierw art. o władzy która nie może dojść do porozumienia w sprawie zadłużenia, a następny art. o takiej kasie która idzie na zabytki. Zabytki są ważne, ale w zadłużonym mieście są pilniejsze wydatki i potrzeby, a zabytki remontować z innych pozyskanych źródeł.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  4
  okoniowaty(2015-08-27)
 • okoniowaty. Jaki miałeś stopień na świadectwie z Wiedzy o Kulturze? Czy w ogóle miałeś świadectwo? Czy miałeś Wiedzę o kulturze? Czy pamiętasz, co to jest wiedza albo co to jest kultura?
 • A może warto było pochylić się nad kamienicą w centrum miasta przy ul. Pocztowej! Ale po co są tam właściciele i na pewno zrobią sami remont po co im dotacje! Dofinansowanie do okien obiecał pan konserwator i do dnia dzisiejszego się z obietnicy nie dotrzymal -;mieszkańcy zrobili to sami !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  6
  rozczarowana(2015-08-28)
 • REFERENDUM w sprawie rozdziału kościola od państwa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  jezuita(2015-08-28)
 • Witam. Czy to nie w tym budynku mieści się S(B)KwP?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  1
  kulturalny(2015-08-28)
 • Do nie podpisanego, wysoko kulturalnie kształconego- pod tekstem OKONIOWATEGO. ZGADZAM SIĘ Z OKONIOWATYM W 100%. Są ważniejsze wydatki niż to, w czasach gdy miasto zaczyna zdychać. Co to za władza co do dupci biskupom włazi. Nie stać na utrzymanie to sprzedać. A tak generalnie to Prawosławnych w Elblągu chyba więcej niż innych wyznań. Pop powinien na lekcję łupienia wiernych, chodzić do Rzymskokatoli
 • zapraszamy na pionierska ulice zabytkowe domy piekne ale ogrzewania miejskiego brak wstyd dla miasta
Reklama