UWAGA!

Elbląg gospodarzem debaty o wschodniej polityce UE

Regionalny wymiar współpracy Unii Europejskiej z jej wschodnimi sąsiadami – tak zatytułowane jest wyjazdowe seminarium Komisji CIVEX Komitetu Regionów, które już w najbliższy piątek będzie gościł Elbląg.

Spotkanie zgromadzi przedstawicieli władz samorządowych z kilkunastu krajów Unii Europejskiej, dyplomatów oraz ekspertów z zakresu stosunków międzynarodowych.
       - Wybór Elbląga jako miejsca seminarium był nieprzypadkowy – mówi marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin. – Skomplikowana sytuacja w Europie z jednej strony, z drugiej zaś nasze regionalne doświadczenie ze współpracy z Obwodem Kaliningradzkim i funkcjonujący tu mały ruch graniczny powodują, że stosunki z Rosją budzą ogromne zainteresowanie.
       - Bardzo cieszę się, że właśnie nasze miasto jest gospodarzem wyjazdowego posiedzenia Komitetu Regionów – podkreśla Witold Wróblewski Prezydent Elblaga. - To dla nas bardzo duże wyróżnienie, ale także szansa na promocję i zaprezentowanie dotychczasowego dorobku. Z racji naszego położenia przygranicznego mamy duże doświadczenie w kontaktach z państwami bloku wschodniego w różnych sferach, w tym w realizacji wspólnych projektów unijnych.
       Dyskusje w Elblągu obejmą dwie sesje tematyczne: „Stosunki między Unią Europejską a Rosją. Rola samorządów lokalnych i regionalnych” oraz „Przyszłość Partnerstwa Wschodniego. Gdzie jesteśmy? Gdzie zmierzamy?”.
       W debacie o relacjach UE - Rosja udział wezmą Konsul Generalny RP w Kaliningradzie Marcin Nosal, Paul Ivan z European Policy Center oraz wieloletni członek Komitetu Regionów Brytyjczyk Gordon Keymer. Paneliści będą mieli możliwość podzielenia się swoimi spostrzeżeniami na temat współpracy z Rosją i roli, jaką w tym kontekście odgrywają władze lokalne i regionalne.
       Natomiast o przyszłości Partnerstwa Wschodniego rozmawiać będą m.in. Ambasador Mołdawii w Polsce Iurie Bodrug i współprzewodniczący CORLEAP Emin Yeritsyan. Nie zabraknie też głosu łotewskiej prezydencji w UE. Co ważne, przedstawione podczas seminarium spostrzeżenia na temat funkcjonowania Partnerstwa Wschodniego, jak również perspektyw dla tej unijnej inicjatywy mogą być cennym wkładem w dyskusję, jaka prowadzona jest przed Szczytem Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się w maju tego roku w Rydze.
       - To duża satysfakcja, że właśnie w takim momencie, gdy w Unii Europejskiej toczą się liczne dyskusje na temat unijnej polityki wschodniej, międzynarodowe seminarium zdecydowano się zorganizować w naszym województwie – podkreśla wicemarszałek Jacek Protas, pomysłodawca seminarium, który w styczniu 2015 roku po raz trzeci wszedł w skład polskiej delegacji do Komitetu Regionów.
       Seminarium rozpocznie się w piątek 10 kwietnia o godz. 9.00 w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu (Stary Rynek 25).
      
       Komisja CIVEX
- Komisja Obywatelstwa, Sprawowania Rządów, Spraw Instytucjonalnych i Zewnętrznych Komitetu Regionów w Brukseli. Zajmuje się takimi kwestiami jak wymiar sprawiedliwości i sprawy wewnętrzne, prawa podstawowe, inteligentne regulacje i zmniejszenie obciążeń administracyjnych, obywatelstwo i szersze zagadnienia instytucjonalne, np. sprawowanie rządów i decentralizacja. Interesują ją także zagadnienia wymiaru zewnętrznego UE, głównie z punktu widzenia krajów sąsiedzkich. W jej skład wchodzi ponad 100 przedstawicieli samorządów lokalnych i regionalnych UE ze wszystkich 28 państw członkowskich.
      
Joanna Urbaniak, Rzecznik prasowy Prezydenta Elbląga
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Ktoś tu z Urzędu Miejskiego nawalił, bo informacja jest z dnia wczorajszego, że dzisiaj odbędzie się to seminarium. To kto w niej weźmie udział, gdy nikt nie był w stanie wziąć wolne, żeby się temu przysłuchiwać. Chyba, że o to wszystkim chodziło, żeby panowie urzędnicy pogadali sobie we własnym gronie, bo tak jest bezpieczniej dla Wróblewskiego, Brzezina i Protasa. Europejczyk
Reklama