UWAGA!

ELBLĄG LAUREATEM NAGRODY UNII EUROPEJSKIEJ

Prezydent Elbląga Henryk Słonina odebrał dziś ( 26 bm. ) w Brukseli nagrodę Unii Europejskiej – „Najwyższe Wyróżnienie” – przyznane miastu za osiągnięcia w dziedzinie ochrony środowiska. Jest jedynym polskim miastem uhonorowanym ta nagrodą w konkursie rozpisanym dla państw aspirujących do Unii Europejskiej. Konkurs pod hasłem „Miasto a wymagania Unii Europejskiej”, miał na celu wskazanie miastom państw pretendujących do UE wymagań z zakresu ochrony środowiska i działań prowadzących do ich wdrożenia.

Przy dokonywaniu oceny uczestników brano pod uwagę nie tylko obecny poziom przestrzegania standardów w Unii w zakresie ochrony środowiska, ale także dotychczasowe zaangażowanie poszczególnych miast w działaniach na rzecz poprawy stanu środowiska.
Ocenie poddano dostęp do informacji o środowisku, a także jakość powietrza oraz gospodarkę wodno-ściekową i odpadami.

Oprócz ELBLĄGA laureatami zostali : BURGAS (Bułgaria), KECSKEMET (Węgry), PARNU (Estonia), RAMNICU VALCEA (Rumunia), SPISSKA NOVA VES (Słowacja), SVITAVY (Czechy).

Zabierając głos podczas brukselskiej uroczystości Prezydent H. Słonina powiedział :
W imieniu władz samorządowych i mieszkańców Elbląga, pragnę serdecznie podziękować za tak wysokie uznanie i wyróżnienie naszych dokonań na rzecz ochrony środowiska.
Jesteśmy nim bardzo zaskoczeni i uradowani. Zaskoczeni dlatego, że to co robiliśmy w tym zakresie, traktowaliśmy jako naturalną powinność wobec otaczającego nas środowiska, a także wobec pokoleń, które po nas nastąpią.
Przeświadczeni o tym zbudowaliśmy jeden z najnowocześniejszych w Polsce Zakład Utylizacji Odpadów, wyposażony w instalację do produkcji energii elektrycznej wykorzystującą powstający w nim biogaz, gruntownie zmodernizowaliśmy oczyszczalnie ścieków, wyposażyliśmy odlewnie metali i elektrociepłownię w urządzenia odpylające, radykalnie ograniczające zanieczyszczanie atmosfery, wdrożyliśmy selektywną zbiórkę odpadów we wszystkich dzielnicach i osiedlach miasta, na szeroką skalę rozwinęliśmy akcję sadzenia drzew. Na Mierzei Wiślanej - pomiędzy Bałtykiem i Zalewem Wiślanym - zbudowaliśmy szkołę ekologiczną. Każdego tygodnia od poniedziałku do piątku, lekcje ekologii odbywają w niej kolejne klasy szkół naszego miasta.
Uradowani, a także zmobilizowani tak wysoką, oceną dotychczasowych dokonań, wytyczyliśmy już program następnych działań, jeszcze bardziej efektywnych. Najważniejsze z nich, to dalsza poprawa jakości wody w sieci komunalnej, a także budowa na obrzeżach Elbląga kosztem 10 min USD mostu drogowego o standardach europejskich, który umożliwi wyprowadzenie transportu samochodowego ze śródmieścia. Zamierzamy również wydłużyć trakcję tramwajową, ograniczając autobusową.
Raz jeszcze dziękuję Państwu za otrzymane wyróżnienie i serdecznie zapraszam do naszego miasta - przyjaznego środowisku i odwiedzającym go gościom, stanowiącym też atrakcyjną bazę wypadów turystycznych do Malborka, Fromborka, Trójmiasta i Kaliningradu oraz jedynymi w świecie rejsami przez pochylnie do Ostródy.
Redakcja
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama