UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Elbląg na szlaku pielgrzymkowym

 
Elbląg, Elbląg na szlaku pielgrzymkowym
fot. UM

Z inicjatywy Departamentu Kultury w Urzędzie Miejskim odbyły się wstępne rozmowy na temat elbląskiego odcinka pielgrzymkowego Szlaku Świętego Jakuba. Spotkaniu przewodniczyła wiceprezydent Elbląga Grażyna Kluge.

Droga św. Jakuba, nazywana często także po hiszpańsku Camino de Santiago to szlak pielgrzymkowy do katedry w Santiago de Compostela w Galicji, w północno-zachodniej Hiszpanii. Istniejąca od ponad tysiąca lat Droga św. Jakuba jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych, obok szlaków do Rzymu i Jerozolimy. Według legendy ciało św. Jakuba przewieziono łodzią do północnej Hiszpanii, a następnie pochowano w miejscu, w którym dziś znajduje się miasto Santiago de Compostela. Nie ma jednej trasy pielgrzymki, a uczestnicy mogą dotrzeć do celu jednym z wielu szlaków. Droga oznaczona żółtymi strzałkami i muszlą św. Jakuba, która jest także symbolem pielgrzymów.
       Podczas spotkania w Elblągu, poruszona została kwestia wytyczenia odcinka szlaku po ziemiach elbląskich i włączenia go do pomorskiego szlaku jakubowego.
       W spotkaniu wzięli udział inicjatorzy pomorskiego szlaku: Ryszard Wenta - wicestarosta lęborski, Alicja Zajączkowska - zastępca burmistrza Lęborka oraz przedstawiciele Elbląga: Grażyna Kluge - wiceprezydent Elbląga, Leszek Sarnowski - dyrektor Departamentu Kultury oraz ks. dr. Andrzej Kilanowski, Hanna Skrobtun z Elbląskiego Klastra Turystycznego i Regina Czymbor z Lokalnej Organizacji Turystycznej.
       Goście z Lęborka nie kryli zadowolenia, że w końcu, po kilku latach starań również Elbląg zdecydował się przyłączyć do tej cennej inicjatywy. To efekt udziału dyrektora Departamentu Kultury Leszka Sarnowskiego w konferencji, która kilka tygodni temu odbyła się w Gdańsku, a która była poświęcona prezentacji pomorskiego szlaku.
       Projektowany szlak to część programu „RECReate - Rewitalizacja Europejskiego Szlaku Kulturowego na obszarze Południowego Bałtyku - Pomorska Droga Św. Jakuba”. W 85 procentach finansowany jest ze środków Unii Europejskiej (z programu Europejskiej Współpracy Transgranicznej „Południowy Bałtyk”). Jego realizacja potrwa do 2013 roku. Obejmuje on między innymi wytyczenie i oznakowanie szlaku, postawienie tablic informacyjnych oraz wydanie map, przewodników i materiałów informacyjnych.
       - Szlak Świętego Jakuba Apostoła ma umożliwić dotarcie pielgrzymom i turystom aż do Santiago de Compostela w Hiszpanii z odwiedzaniem po drodze różnych miejsc związanych z kultem tego świętego - wyjaśnia Ryszard Wenta, wicestarosta lęborski, przewodniczący Kapituły Pomorskiej Drogi św. Jakuba.
       - To także doskonała okazja do promocji elbląskiego dziedzictwa kulturowego - przyznaje Grażyna Kluge, wiceprezydent Elbląga.
       - Elbląg powinien znaleźć się na tym szlaku. Potwierdzeniem tych aspiracji mogą być choćby zabytki archeologiczne ze Starego Miasta zgromadzone w naszym muzeum, świadczące o tym, że już w okresie średniowiecza elblążanie wędrowali do Composteli - podkreśla Leszek Sarnowski z Departamentu Kultury.
       Pomorska Droga św. Jakuba ma połączyć Pomorze, ziemię elbląską, braniewską, a także obwód kaliningradzki oraz Litwę z istniejącą już siecią szlaków jakubowych w Europie. Najlepiej szlaki te przygotowane są w Hiszpanii, Francji i w Niemczech. Obecnie rozpoczęto prace nad wytyczeniem różnych wariantów elbląskich tras z uwzględnieniem wielu czynników takich, jak miejsca kulturowe, punkty obsługi turystycznej, czy też sezonowość odcinków szlaku. Elbląska wersja szlaku ma być przedstawiona pomorskiemu koordynatorowi projektu „RECReate” na początku września.
       W odróżnieniu od znanych w Polsce pielgrzymek pieszych (do Częstochowy czy sanktuariów kalwaryjskich), drogi św. Jakuba przeznaczone są dla pątników indywidualnych lub małych grup, bez względu na wyznanie i narodowość.
      
Łukasz Mierzejewski, biuro prasowe UM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama