UWAGA!

„Elbląg nie jest pupilem obecnego rządu”

 Elbląg, W konferencji wzięli udział (od lewej): Antoni Czyżyk, Jerzy Wcisła, Elżbieta Gelert i Jacek Protas
W konferencji wzięli udział (od lewej): Antoni Czyżyk, Jerzy Wcisła, Elżbieta Gelert i Jacek Protas (fot. Anna Dembińska)

- Inwestycje, które Elbląg może zrealizować z Krajowego Planu Odbudowy, są zagrożone nie z powodu braku pieniędzy, ale z tego powodu, że Elbląg nie jest pupilem obecnej władzy w kraju – uważają parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej. W Senacie chcą wprowadzić swoje poprawki do Krajowego Planu Odbudowy.

Działacze Koalicji Obywatelskiej z regionu elbląskiego zwołali dzisiaj konferencję prasową, by odnieść się do ostatnich wydarzeń w Sejmie związanych z Krajowym Planem Odbudowy. To środki (prawie 24 miliardy euro dotacji i ponad 34 mld euro pożyczek), które ma otrzymać nasz kraj z UE w kilku najbliższych latach na walkę z gospodarczymi skutkami pandemii.

- Zawsze byliśmy za tym, by Europejski Plan Odbudowy zadziałał, bo to zastrzyk finansowy dla gospodarek wszystkich unijnych krajów doświadczonych przez pandemię. Natomiast nie możemy się zgodzić na to, w jaki sposób ma działać mechanizm krajowy w tej kwestii – mówił Jacek Protas, poseł Koalicji Obywatelskiej. - Chcemy, by był zabezpieczony przed nepotyzmem, kierowaniem pieniędzy tylko „do swoich”, by kryteria przyznawania pieniędzy samorządom i przedsiębiorstwom były jasne i klarowne. Koalicja rządząca chce te środki traktować jako własny fundusz wyborczy, tak jak ostatnio pieniądze z Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wtedy pieniądze trafiły do gmin sprzyjających Zjednoczonej Prawicy, a do Elbląga i Olsztyna – nic – mówił poseł KO.

- Elbląg pozyskał miliard złotych ze środków unijnych od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Te pieniądze zmieniły nasze miasto. Pieniądze, które trafią z KPO i kolejnej perspektywy finansowej UE są takim miasto jak Elbląg potrzebne. Między innymi na ochronę przeciwpowodziową, włączenie Elbląga w sieć szybkich połączeń kolejowych, uzbrojenie Terkawki, czyli kolejnych terenów pod inwestycje – wymieniał senator Jerzy Wcisła. - Te inwestycje są zagrożone nie z powodu braku pieniędzy, ale z tego powodu, że Elbląg nie jest pupilem obecnej władzy.

Parlamentarzyści KO mają nadzieję, że po przegłosowaniu Krajowego Planu Odbudowy w Sejmie (PiS otrzymało poparcie w tej sprawie z Lewicy, Polski 2050 i PSL, KO wstrzymała od głosu), w Senacie uda się im wprowadzić poprawki. Dotyczą m.in. tego, by Krajowy Plan Odbudowy był wprowadzany ustawą, by powstał niezależny Komitet Sterujący złożony z przedstawicieli rządu, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców i samorządów będący elementem społecznej kontroli wydatków, by 40 procent środków było podzielonych między województwa.

- Samorządy pokazały przez lata, że potrafią reagować na potrzeby mieszkańców, wiedzą jak rozwiązywać problemy mieszkańców między innymi poprzez inwestycje. Z ostatniego sondażu dla portalu oko press wynika, że 66 procent ankietowanych uważa, że to samorządy najlepiej potrafiłyby wykorzystać unijne środki z Krajowego Planu Budowy, rząd wskazało 25 procent – mówił Antoni Czyżyk, elbląski polityk PO. - Tymczasem w KPO dla samorządów przewidziano głównie pożyczki. Brakuje też gwarancji, że te pieniądze do samorządów trafią.

- W dyskusjach o KPO mówi się wiele o zabezpieczeniu szpitali powiatowych, ale nie tylko szpitalami stoi służba zdrowia. Potrzebne są środki na profilaktykę, leczenie ambulatoryjne i zamknięte. Wszystko teraz w rękach Senatu, potem KPO trafi ponownie do Sejmu i mam nadzieję, że Sejm się zreflektuje – dodała Elżbieta Gelert, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Godzina po publikacji i zero komentarzy? Heh ludzie już nie komentują, ręce opadają. Bo i co tu komentować ? Normalnie archiwum x
 • Ludzie przecież Wy rzadziliscie w tym mieście, macie swoich posłów i senatorów. Co zrobiliście dla tego miasta, co? Oprócz słowotoku cotygodniowego
 • A za rządów waszej partii był ?
 • Jak patrze na elblaskie inwestycje marnotrawiace pieniadze, to nie dziwie sie, ze nie daja i powinni tak trzymac. Jak miastem bedzie rzadził odpowiedni czlowiek, to beda mogli odblokowac fundusze na rozwoj. Na pomniki, niszczenie Bazantarnii i zlieleni w miescie nie wyrazamy zgody.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  66
  9
  Kubik(2021-05-06)
 • A co na to poseł pieciu kadencji Leonard Krasulski. Nie wierzę, by dopuścił do pominięcia swojego miasta w dotacjach unijnych.
 • Prawo i Sprawiedliwość najlepiej wie jak wydawać pieniądze z funduszy tak by zostały one spożytkowane z największą korzyscią dla narodu. Towarzystwo ze zdjęcia próbuje tutaj niepotrzebnie macić ale ludzie już się na nich poznali i wiedzą ze stoją za nimi siły które niestety absolutnie nie maja czystych intencji i nie dobro Polaków leży im na sercu.
 • Jest i on, tydzień bez bełkotu motorówy tygodniem straconym, tytuł tego artykułu bym zmienił na - Portel jest pupilem obecnego senatora
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  67
  7
  Papa Smurf(2021-05-06)
 • Bida Panie i Panowie, nie ma co dzielić. .. .. a żryć się chce, a po następnych wyborach raczej też w opozycji, . ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  52
  8
  bezpodpisu(2021-05-06)
 • "Chcemy, by był zabezpieczony przed nepotyzmem"-normalnie nie wierze. .. Ale to zawsze czy tylko do wyborów?
 • Cała Polska się zastanawia co zrobić, żeby PIS nie ukradło pieniędzy. A przecież to są politycy tańczący w kościele pod dyktando ks. dyrektora, wyznający wartości chrześcijańskie i znający 7-me przykazanie - nie kradnij.
 • Istne Kocborowo. Jak pomyślę jak dzielila kase PO rzadzac wspolnie z PSL w sejmiku wojewodzkim to komu i co chcecie swym marnym wystąpieniem udowodnić? Ludzie pamiętają w jaki sposób dzieki komu i po co powstawały zimne termy w Lidzbarku, jakie były dysproporcje w rozdziale kasy na Olsztyn i resztę województwa. Wstydu nie macie. Mam odruch wymiotny.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  65
  7
  Psycho Loszka(2021-05-06)
 • A ci towarzysze z PO to już zapomnieli jak stojący obok nich wfista protas gnoił Elbląg cala kasę pompując w w olsztyn i zimne termy w swoim Lidzbarku?
Reklama