UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Elbląg protestuje przeciwko planom MON

W środę odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Elblągu. Radni przyjmą uchwałę, w której sprzeciwiają się planom Ministerstwa Obrony Narodowej na temat wyprowadzenia z Elbląga sztabu 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Zobacz relację na żywo z obrad, którą przeprowadzi telewizja Truso.tv

„Pragniemy podkreślić, że na przestrzeni ostatnich lat – mimo naszych sprzeciwów, z Elbląga wyprowadzone zostały dwie bardzo ważne jednostki wojskowe i to zarówno z punktu widzenia obronności, jak i z uwagi na aspekty społeczne i gospodarcze miasta. Dotyczyło to: 13 Elbląskiego Pułku Przeciwlotniczego oraz 14 Batalionu Usuwania Zniszczeń Lotniskowych. Nie możemy się więc godzić się na kolejne osłabienie elbląskiego garnizonu, szczególnie w kontekście medialnych zapowiedzi Ministerstwa
       Obrony Narodowej, dotyczących wzmacniania polskiej armii” - czytamy w projekcie uchwały, którą w środę mają przyjąć radni. - „Historia Elbląga od prawie stu lat związana jest z wojskiem – w tym przede wszystkim z 16 Pomorską Dywizją Zmechanizowaną, która na stałe wpisała się w tożsamość naszego miasta, stanowiąc przy tym ważny element jego rozwoju i funkcjonowania, zarówno w kontekście gospodarczym, jak i społeczno - kulturalnym. Od 1949 roku Dowództwo 16 PDZ, niezależnie od ustroju i sprawujących rządy, znajduje się w Elblągu. Duża liczba żołnierzy, kombatantów, weteranów świadczy o ścisłym związku miasta z wojskiem.
       Radni zwracają uwagę na historyczne związki Elbląga z 16 PDZ, której sztab mieści się w naszym mieście od 1949 roku, a także na merytoryczne argumenty. - Mamy doświadczoną, wysoko wyspecjalizowaną kadrę. Kolejnym argumentem jest baza logistyczna i wojskowa, która z pewnością zapewni właściwe funkcjonowanie dowództwa 16 PDZ. Dodatkowym atutem jest jej zlokalizowanie w bliskości strategicznych jednostek podległych dowództwu Dywizji, w szczególności jednostek w Elblągu i Braniewie. Samorząd elbląski jest również gotowy wesprzeć ewentualne działania, mające na celu dostosowanie nowych obiektów na potrzeby stacjonowania dowództwa” - czytamy w projekcie uchwały.  

  Elbląg, Elbląg protestuje przeciwko planom MON
(fot. Anna Dembińska)


       Sztab 16 PDZ ma się wyprowadzić z Elbląga, bo... do naszego miasta wprowadza się sztab międzynarodowej dywizji NATO Północ-Wschód. — To będzie wielki międzynarodowy sztab, który zatrudni kilkuset oficerów o olbrzymich zadaniach, olbrzymiej odpowiedzialności i olbrzymim prestiżu dla samego Elbląga. Nie może być dwóch sztabów w jednym miejscu. Zapewniam, że sztab 16 PDZ będzie rozlokowany niedaleko, więc polska armia na tym nie straci — powiedział dwa dni temu TVP Olsztyn Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej.  Nie zdradził jednak nowego miejsca.
       Czy wypowiedzi ministra Macierewicza oznaczają, że starania elbląskich radych są wołaniem na puszczy? Niekoniecznie. Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, decyzja w sprawie sztabu 16 PDZ wcale nie jest przesądzona.
       - Po reformie samorządowej i likwidacji województwa elbląskiego były plany przeniesienia sztabu 16 PDZ do Olsztyna. Wszystko, by już prawie dograne, ale opór ówczesnego dowódcy Waldemar Skrzypczaka doprowadził do tego, że dywizja została w Elblągu. Im teraz będzie głośniej wokół tej sprawy, tym dla niej lepiej, bo wzrosną szanse na to, by plany wobec sztabu 16 PDZ się nie zrealizowały – powiedział nam jeden z wojskowych.
       Nadwyczajna sesja Rady Miejskiej w sprawie 16 PDZ odbędzie się w środę o godz. 14, ale jak się dowiedzieliśmy stanowisko Rady Miejskiej  w tej sprawie może być złagodzone. - Będzie zawierało raczej prośbę do ministra obrony narodowej a nie forma sprzeciwu. Tekst uchwały nie jest ostateczny, jeszcze się zmieni. Nie wiem, jak do tego odniosą się pozostałe kluby w Radzie - powiedział nam dzisiaj Marek Pruszak, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu. - Na sesję zaprosiliśmy parlamentarzystów, mam nadzieję, że przyjmą zaproszenie. 
      

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama