UWAGA!

Elbląg stolicą tańca

 
Elbląg, - Baltic Cup to międzynarodowe święto tańca i wieloletnia tradycja - podkreśla dyrektor CSE Światowid Antoni Czyżyk
- Baltic Cup to międzynarodowe święto tańca i wieloletnia tradycja - podkreśla dyrektor CSE Światowid Antoni Czyżyk (fot. WS)

Kilkuset tancerzy z Polski i z zagranicy, 23 sędziów, niemal dwutysięczna publiczność każdego dnia. Już w piątek (18 października) rozpocznie się 14. Międzynarodowy Festiwal Tańca Baltic Cup. Po raz pierwszy, zmagania na parkiecie będzie można obserwować w Internecie, sportowe wydarzenie zarejestruje również chińska telewizja.

Baltic Cup tradycyjnie potrwa trzy dni, rozpocznie się w piątek, 18 października, a zakończy 20 października niedzielną galą.
       -  W kategoriach młodszych jest więcej tancerzy niż w roku ubiegłym, zaś w starszych mniej. Podsumowując, do dziś mamy 559 startów na turniejach w ramach Festiwalu, co oznacza, że będziemy gościć około 400 par, a tancerze wciąż się zgłaszają – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich Światowid. - Pary, oprócz klubów z całej Polski, przyjadą z Litwy, Rosji, Estonii, Łotwy, Rumunii, Niemiec, Ukrainy, Czech, Francji, Anglii czy Włoch.
       Elbląg zaprezentuje 29 par trenujących na co dzień w Elbląskim Klubie Tańca Jantar. To pary w różnym wieku, zatańczą we wszystkich turniejowych kategoriach. Ich zmagania oceniać będzie 23 sędziów z Polski, ale też z Malty, Hiszpanii, Rosji, Litwy, Łotwy, Estonii, Niemiec, Rumunii, Ukrainy, Włoch, Szwecji, Anglii i Białorusi.
       Zatańczą też goście specjalni, znani z telewizyjnego show "Taniec z gwiazdami": Paulina Biernat i Stefano Terrazzino.
       - To nie tylko gwiazdy telewizji, ale i wyczynowi tancerze - podkreśla Antoni Czyżyk.
       Baltic Cup to jedyny Festiwal Tańca w Polsce, na którym muzyka grana jest na żywo – tak będzie w sobotę i niedzielę podczas wieczornych gali – wystąpi Orkiestra Filharmonii z Grodna wraz z solistami pod batutą Borysa Myagkova.
       - W niedzielę odbędzie się występ elbląskiej formacji - dodaje dyrektor CSE Światowid. -  Na parkiecie zaprezentuje się Formacja Jantar Elbląg, która zatańczy choreografię do muzyki zespołu The Beatles - "The Beatles - The Stars Reborn", którym wytańczyła tegoroczny tytuł Mistrza Polski.
       Formacja istnieje dopiero od dwóch lat, w tym czasie zdobywając tytuł Mistrza Polski Formacji Standardowych poniżej 15 lat, tytuł Wicemistrza Polski oraz, pod nieobecność Formacji Standardowej Lotos-Jantar, tytuł Mistrza Polski. Młodzi, trenując pod okiem Piotra i Pauliny Czyżyk osiągają coraz większe sukcesy, stając się drugą, najlepszą w Polsce drużyną, ale nie spoczywają na laurach w drodze do mistrzostwa.
       - Chcielibyśmy, by Elbląg na trzy dni stał się stolicą tańca- mówi Antoni Czyżyk. - By Polska wiedziała, że tu jest dobra atmosfera do sportowej rywalizacji na parkiecie.
       Ci, którzy nie mogą wybrać się do hali Centrum Sportowo-Biznesowego w Elblągu sobotnie i niedzielne gale będą mogli zobaczyć "na żywo" w Internecie. Wieczorne gale transmitowane będą na Portalu Kulturalnym Warmii i Mazur eŚwiatowid.pl. Gale rozpoczynają się o godz. 19 i od tej godziny, na stronie portalu, będzie można je zobaczyć on-line (strona: www.eswiatowid.pl).
       Prawdopodobnie Festiwal Tańca Baltic Cup rejestrować będzie ekipa telewizyjna z ... Pekinu.
       - Chińczycy zgłosili się do nas, bo chcą nakręcić film dokumentalny o Baltic Cup, ale i o Elblągu. Jeśli uda im się dopełnić formalności związanych z wizami będziemy ich gościć od 18 października - zdradza Antoni Czyżyk.

  Elbląg, Na trzy dni Elbląg ma stać się stolicą tańca
Na trzy dni Elbląg ma stać się stolicą tańca (fot. WS)


       Dodatkowo Redakcja Portalu Kulturalnego Warmii i Mazur eŚwiatowid.pl zaplanowała specjalnie spotkania z młodzieżą, które odbędą się w sobotę, 19 października o godz. 15, 15.30 i 16. Tematem spotkań będzie praca dziennikarza sportowego, taniec na tle historii elbląskiego sportu oraz kroniki elbląskiego sportu - czy warto gromadzić wspomnienia, a gościem specjalnym Andrzej Minkiewicz, który w tym roku obchodzić będzie 50-lecie pracy dziennikarskiej.
      
       Program 14. Międzynarodowego Festiwalu Baltic Cup
      
       Bilety na trybuny - 30 zł od osoby (cały dzień)
       Bilety do stolika – piątek: 60 zł od osoby (cały dzień), sobota, niedziela: 80 zł od osoby (cały dzień)
      
       Patronat honorowy nad Festiwalem objęli Jacek Protas - Marszałek Województwa Warmińsko - Mazurskiego oraz Jerzy Wilk - Prezydent Elbląga.
      
                                                              Patron medialny: Elbląska Gazeta Internetowa portEl
      
       Sponsorem głównym Festiwalu jest Grupa LOTOS.
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama