UWAGA!

Elbląg w ogonie miast powiatowych

 
Elbląg, Zdjęcie z rubryki Fotoreportel
Zdjęcie z rubryki Fotoreportel (Fot. Nick™)

Warszawa, Sopot, Wrocław, Rzeszów i Ostrołęka – to czołówka polskich miast, w których żyje się najlepiej. Elbląg znalazł się na 58. miejscu spośród 66 miast na prawach powiatu. Ranking publikuje w najnowszym numerze tygodnik „Polityka”.

Redaktorzy „Polityki”, przygotowując ranking, za wzór przyjęli zestawienie pod nazwą „Better Life Index”, opracowywany przez OECD, organizację zrzeszającą najbardziej rozwinięte państwa świata. Wyróżnia on dziesięć kategorii, ilustrujących różne aspekty jakości życia, takie jak: warunki mieszkaniowe, dochody, praca, wspólnota, edukacja, środowisko, społeczeństwo obywatelskie, zdrowie, zadowolenie z życia i bezpieczeństwo. Redaktorzy „Polityki” dorzucili jeszcze jedną kategorię – jakość samorządu. Dla każdej kategorii wybrano od dwóch do czterech różnych kryteriów, przykładowo dla pracy były nimi: stopa bezrobocia i wskaźnik aktywności zawodowej, a dla edukacji – wydatki na oświatę w przeliczeniu na mieszkańca, średni wynik egzaminu gimnazjalnego z polskiego i matematyki oraz odsetek dzieci w wieku 3-4 lat chodzących do przeszkoli.
       W każdej z kategorii miasta otrzymywały punkty, które składały się na końcową średnią. Ranking wygrała, co oczywiste, Warszawa, ale na kolejnych miejscach znalazły się: Sopot, Wrocław, Rzeszów i Ostrołęka, w której mieszka niewiele ponad 50 tysięcy osób. Olsztyn znalazł się na dwunastym miejscu, a Elbląg niestety zamyka stawkę: znalazł się na 58 miejscu na 66 miast na prawach powiatu. Niżej w rankingu znalazły się jedynie: Świętochłowice, Tarnobrzeg, Chełm, Ruda Śląska, Zabrze, Chorzów, Włocławek i Wałbrzych. Najgorsze noty nasze miasto zebrało w kategorii wspólnota, warunki mieszkaniowe i środowisko, najlepsze – w dziedzinach edukacja i bezpieczeństwo.
       Co sądzicie o tym rankingu? Zapraszamy do dyskusji.
      
       Źródło: Tygodnik Polityka
      
      
      
oprac. RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Nie jest zle prawie wszyscy znajomi wyjechali i mówia że jest spoko, za rok skończe szkołe i tez zmykam, nawet nie będe rozgladał się za praca, mój dom juz jest za elblagiem
 • Elblag to nie miasto. Elblag to stan umysłu.
 • No bo nie ma co zakrzywiać rzeczywistości - żyje się u nas źle i pomału wyprzedzają nas "metropolie" pokroju Ostródy gdzie władze miasta sensownie inwestują kasę. W naszym mieście doskwiera brak porządnej pracy, niskie zarobki etc. zaś ceny mamy większe niż w 3mieście (od ciuchów po nieruchomości)
 • Brawo, Panie Prezydencie!
 • Jakos te miejsce w rankingu, dla mnie brzmi bardzo prawdopodobnie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  1
  Kazik.2000(2014-11-12)
 • Elbląg to bardzo fajne miasto, chyba że ktoś lubi wielkomiejską dżunglę. Oczywiście ma też swoje wady typowych mniejszych miast. Trzeba jednak dostrzegać zalety, bo mamy ich wiele, a nasz apetyt na więcej nie potrafi ich docenić.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  27
  5
  Fotka.pl(2014-11-12)
 • chyba portel ma inny egzemplarz czasopisma "Poltyka" bo w moim jest, że w kategorii środowisko Elbląg zebrał najwyższą notę
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  3
  szefo(2014-11-12)
 • Elbląg to ładne ale wyludnione miasto, ja wyjechałem dwa lata temu na południe i dopiero teraz widzę tą "biedę "-w każdym tego słowa znaczeniu. Rzecz tyczy sie nie tylko samego Elbląga, ale wszystkie te po PGR-owskie straszące miejscowosć. .
 • Sytuację obecną zawdzięczamy 25 latom rządów partyjnych w mieście!!! Głosujcie dalej na partie to będzie jeszcze gorzej! Zrozumcie miastu trzeba nowego Zarządu, nowych ludzi z pomysłami i energią działania! Nie wierzcie w te kupione psudosondaże głosujcie na kandydatów Elbląskiej Koalicji Obywatelskiej!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  2
  EKOman(2014-11-12)
 • W Elblągu głównym problemem to praca. Ubolewam nad tym, bo to piękne miasto idealne do życia. W większych miastach pokroju Wrocław, Poznań, Kraków, Warszawa pracodawcy biją się o pracownika. Tak, dosłownie. Po rozmowie jeszcze w ten sam dzień dzwonią czy człowiek chce pracować od jutra. I nie za psie pieniądze 4 tyś brutto jak się niektórym wydaje. W Elblągu jest modrzewina. Dobudować do niej obwodnicę, działki przecenić o 50% i za 5 lat cieszyć się niskim bezrobociem. Nie ma ani jednego odważnego w Elblągu na takie działania? Wszyscy inżynierowie z PWSZu (bardzo dobrej szkoły technicznej w porównaniu z innymi polibudami) wyjeżdżają najbliżej do 3 miasta a duża grupa dalej. I tak co roku. W Elblągu zostaje może z 5% tych wykształconych inżynierów. Wiadomo czemu.
 • Panie Wilk powinneś spalić się ze wstydu zobacz do czego doprowadziłeś mój ukochany Elbląg i Ty jeszcze chcesz ponownie wygrać wybory chyba Cie pokręciło.
 • Na pewno Elbląg zająłby pierwsze miejsce gdyby do rankingu wliczyć malkontenctwo jego mieszkańców. W Elblągu mieszkam i pracuję od 12 lat, fakt jak się nie ma pracy wszędzie będzie źle. Mnie dziwi jedno wszyscy narzekają, marudzą i biadolą ale jak wchodzę do siedziby telewizji kablowej zawsze kolejka, do punktów telefonii komórkowej to samo pytam się więc kto w kolejkach tych stoi ? przybysze z trójmiasta ? a może kablówkę z obwodu kaliningradzkiego tłumie sobie u nas zamawiają ? no i jeszcze jedno skoro jesteście tacy ubodzy jakim sposobem zarabiacie na opłaty internetowe ?
Reklama