UWAGA!

Elbląg zyska Sanktuarium

2013-07-12
Aktualizowany 2013-07-12 12:02
Elbląg, Projekt kaplicy Bł. Jana Pawła II zakłada, że będzie miała ona ponad 7,5 metra (wizualizacja projektu Z. Tadrowskiego,
Projekt kaplicy Bł. Jana Pawła II zakłada, że będzie miała ona ponad 7,5 metra (wizualizacja projektu Z. Tadrowskiego, fot. mm)

19 października, w kościele Redemptorystów przy ul. Robotniczej, odbędzie się msza święta, podczas której odbędzie się uroczystość ustanowienia Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz poświęcenie kaplicy Bł. Jana Pawła II, która jest obecnie w trakcie budowy. W części tej kaplicy znajdzie się również miejsce na tablicę poświęconą katastrofie lotniczej w Smoleńsku.

Świątynia uzyska status sanktuarium m.in. dzięki obrazowi Matki Boskiej, który już w 1957 roku przybył do Elbląga wraz z Redemptorystami.
       Prace w kościele Matki Boskiej Królowej Polski idą pełną parą. W poprzednich latach zbudowano ołtarz główny Matki Bożej Królowej Polski i dwie kaplice boczne: Chrztu Pańskiego oraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, a obecnie powstaje kaplica Bł. Jana Pawła II. Będzie to ponad 7,5 metrowa konstrukcja, zbudowana z dębu i marmuru bianca carrara. Znajdzie się na nim złoty laur oraz bursztyny upamiętniające każdy rok pontyfikatu polskiego papieża. Kaplica ta, tak jak inne ołtarze będzie baldachimowa, klasycyzująca. Zostaną w niej również umieszczone relikwie błogosławionego Jana Pawła II.
       Jednym z przyciągających uwagę elementów będzie na pewno marmurowa tablica, poświęcona pamięci osób, które zginęły w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Jej kształt będzie odpowiadał konturom Polski, a w prawym, górnym rogu powstanie biało-czerwona szachownica nawiązująca do lotnictwa. Całość będzie pęknięta, co ma symbolizować ziemie Rzeczypospolitej utracone po II wojnie światowej.
       Projektantem jest pochodzący z Elbląga oraz mający już na swoim koncie podobne projekty Zygmunt Tadrowski, absolwent architektury na Politechnice Krakowskiej i aranżacji wnętrz sakralnych na Uniwersytecie Papieskim. Już teraz w kościele Matki Boskiej Królowej Polski możemy podziwiać jego dzieła, zarówno te malowane, jak i np. 11-metrowy ołtarz. 
       Wnętrze kościoła zmienia się etapami, wiec na końcowy efekt wszystkich prac musimy jeszcze poczekać, ale już w październiku będziemy mogli zobaczyć klasyczne, choć robiące wrażenie efekty zmian. Ciekawostką jest to, że w realizowanych projektach znajdzie się mnóstwo symboli, które mogą być niedostrzegalne na pierwszy rzut oka. Nie będzie tam elementów przypadkowych i praktycznie z każdym z nich będzie się wiązała jakaś historia.
mm
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Ciekawe, jaka będzie ta tablica. .. rany, co za świat. .. .
 • PS: Pęknięta tablica będzie symbolizować ziemie odebrane nam przez ZSRR. No ładnie. Nie ma to jak wieszać taką tablicę w mieście Elbing. Chyba coś słabo z moją historyczną wiedzą. Rosjanie w 1945 te ziemie zabrali Niemcom czy mi się wydaje? Właściwie to po co nam je dali skoro mogła by być tu Rosja. Powinniśmy oddać cał prusy Rosji a potem najechać na Ukrainę i Litwę (w końcu Mickiewicz pisał "Litwo, ojczyzno moja. .. ")
 • Ktoś mi wyjaśni co ma ze sobą wspólnego Jan Paweł II, katastrofa w Smoleńsku i II wojna światowa?
 • To nie ma juz innych celow, na ktore mozna by bylo wydac te pieniadze? Innych "mniej biednych" pewnie by sie troche znalazlo. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23
  5
  almerka(2013-07-12)
 • Bałwochwalstwo.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23
  4
  oriana(2013-07-12)
 • almerka ! ty to chyba jesteś od Palikota. A co cię obchodzą nie twoje pieniadze. na tacę w niedziele nie dajesz a liczysz. .Gdyby chodziło o składki Owsiaka to bym cię trochę rozumiał. dobrze wydane pieniądze np tysiąc szkół na tysiąc lecie na Nową Hutę itd gdzie one są? Kiedyś Komuna burzyła świątynie, zdejmowała krzyże i co? Znam kilku martwych gorlywych działaczy tamtych akcji "towarzyszy" za których co rusz odprawiane są Msze św. jeśli chcesz wiedzieć to gdy zmarł gen Płatek -morderca ks Popiełuszki to po cichu rodzina sprawiła mu katolicki pogrzeb. A zresztą po wyborach-nowi radni niech idą na inwestycyjne szkolenia do hierarchów kościelnych wtedy w Elblągu będzie ok. pozdrawiam m
 • Czemu ci (łatwo)wierni dają się tak ogłupiać KK?? Nie mają na co pieniędzy wydawać?!? Ołtarz, kaplice z dębu(!) i marmuru(!) z bursztynami, a teraz jeszcze tablica Smoleńska - oczywiście z marmuru. .. się zachciało. Tyle jest namacalnych szczytnych celów, brać i wybierać: biedne rodziny z dziećmi, schroniska dla zwierząt, chorzy i niepełnosprawni. .. eh, szkoda słów. Niech się oblepiają złotem, marmurami, wezmą ze sobą do. .. piekła. A po cholerę jeszcze te relikwie JPII? Dali by człowiekowi spokój.
 • Dlaczego pieniądze nie sa wydawane na hospicja, domy dziecka, domy opieki dla osób niepełnosprawnych??? Dlaczego???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  5
  Agniecha-wkurzona:((2013-07-12)
 • Jak nie daję a podatki płacę?????/No właśnie to chyba nie chcę ale daję więc obchodzi mnie to bardzo !!!!!
 • Po przeczytaniu tego artykułu zrozumiałem dlaczego na Wołyniu strzelano do Polaków wychodzących po mszy z kościoła. Hero.
 • zaczęło się k. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  2
  pisschow(2013-07-12)
 • jp 2 ukradl mi szlugi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  2
  januszpawlaczosiemnasty(2013-07-12)
Reklama