UWAGA!

Elbląscy uczniowie czytali w I LO

 
Elbląg, W I LO czytali prezydent Elbląga Witold Wróblewski i dyrektor Departamentu Edukacji Małgorzata Sowicka
W I LO czytali prezydent Elbląga Witold Wróblewski i dyrektor Departamentu Edukacji Małgorzata Sowicka (fot. Adrian Popielarczyk)

7 września aula I Liceum Ogólnokształcącego wypełniła się uczniami, nauczycielami i dyrektorami elbląskich szkół i placówek. Powodem spotkania była ósma edycja akcji Narodowego Czytania.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana przez Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa, Quo vadis Henryka Sienkiewicza, Wesele Stanisława Wyspiańskiego, Przedwiośnie Stefana Żeromskiego.

W tym roku z ponad stu tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta wybrano osiem utworów. Są to: "Dobra pani" Elizy Orzeszkowej, "Dym" Marii Konopnickiej, "Katarynka" Bolesława Prusa, "Mój ojciec wstępuje do strażaków" (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) Brunona Schulza,
      "Orka" Władysława Stanisława Reymonta, "Rozdzióbią nas kruki, wrony…" Stefana Żeromskiego, "Sachem" Henryka Sienkiewicza, "Sawa" (z cyklu: Pamiątki Soplicy) Henryka Rzewuskiego.
      Prezydent Elbląga Witold Wróblewski, który uczestniczył w sobotnim (7 września) czytaniu podkreślił, że: „dzięki takim akcjom, jak Narodowe Czytanie, coraz więcej osób, nie tylko dzieci i młodzieży, czyta książki”.
      Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego, Marzena Bielecka, dodała: „Akcja Narodowego Czytania łączy społeczność placówek oświatowych naszego miasta i daje wyraz przywiązania do ojczystego języka i literatury. Ma również na celu przypomnieć, jak ważną rolę pełni czytelnictwo w procesie naszego rozwoju”. Podziękowała także nauczycielom, którzy przygotowali uczniów do wystąpień oraz dzieciom i młodzieży za odwagę i chęć wzięcia udziału w Narodowym Czytaniu.

  Elbląg, Elbląscy uczniowie czytali w I LO
(fot. Adrian Popielarczyk)

Po powitaniach i przemowach, uczniowie I LO zaprezentowali scenkę opartą na treści „Katarynki” Bolesława Prusa. Czytanie rozpoczęli: prezydent Witold Wróblewski, dyrektor Departamentu Oświaty – Małgorzata Sowicka, dyrektor I LO - Marzena Bielecka, aktor występujący gościnnie na deskach elbląskiego Teatru im. A. Sewruka Dominik Bloch. Następnie przedstawiciele szkół odczytywali fragmenty utworów wybranych do tegorocznego czytania. Szkoły, które do swoich prezentacji przygotowały rekwizyty i kostiumy, przeniosły słuchaczy do miejsc i czasów opisanych w lekturach.
      Wydarzeniu towarzyszyły wystawy przybliżające życie i twórczość autorów tekstów wybranych do tegorocznego czytania oraz prezentacje ilustrujące, obrazami XIX-wiecznych malarzy, treść utworów wybranych do Narodowego Czytania.
      Na elbląskich ulicach, których patronami są autorzy wybrani do tegorocznego czytania, uczniowie I Liceum zorganizowali happeningi. Przebrani za bohaterów nowel uczniowie, czytali głośno utwory i zachęcali elblążan do włączenia się we wspólne czytanie.

Anna Luiza Górecka, rzecznik prasowy I LO
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama