UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Elbląska firma wyczyści urząd

 
Elbląg, Elbląska firma wyczyści urząd
(fot. Witold Sadowski, archiwum portEl.pl)

Prawie 760 tys. zł będzie kosztowało utrzymanie czystości i porządku w budynkach Urzędu Miejskiego w Elblągu. Spośród ośmiu firm ratusz wybrał tę z Elbląga i podpisał z nią umowę do 30 kwietnia 2019 roku.

Do sprzątania w kilkunastu budynkach i pomieszczeniach użytkowanych przez Urząd Miejski w Elblągu jest ponad 15 tys. metrów kwadratowych. Urzędnicy oszacowali koszty sprzątania na 720 tys. zł. Okazało się to jednak zbyt mało, bo osiem zainteresowanych firm, które wzięły udział w przetargu, swoje usługi wyceniło od 760 tys. zł (elbląska firma Cymes) do prawie 3 mln zł (olsztyńska spółdzielnia Wulkan). Prezydent Elbląga zdecydował o dołożeniu brakujących 40 tys. zł i podpisaniu umowy z Cymesem, która wyceniło jedną roboczogodzinę na 15 złotych brutto. Najwięcej za godzinę policzyła sobie spółka S4H z Olsztyna 73,80 zł brutto za roboczogodzinę – przy czym całość oferty została wyceniona na 810 tys. zł. Tymczasem spółdzielnia Wulkan, która swoje usługi wyceniała najdrożej – na prawie 3 mln zł, koszt roboczogodziny określiła na... 19,68 zł brutto.
       Przypomnijmy, że najniższa płaca minimalna wynosi od 1 stycznia 2 tys. zł brutto (co w przypadku 160 godzin etatu – w lutym, najkrótszym miesiącu – wyniesie 12,50 zł brutto na godzinę) i 13 zł w przypadku minimalnej pracy godzinowej. W 2018 r. ekonomiści prognozują wzrost zarówno płacy minimalnej jak i minimalnej stawki godzinowej.
       Czy 760 tys. zł za sprzątanie budynków urzędu to drogo? Nie da się porównać przetargów na sprzątanie miejskich urzędów w różnych miastach. Na przykład podobną usługę w Śremie (Wielkopolska) tamtejszy ratusz zapłacił prawie 315 tys. (ale za czyszczenie „tylko” 2250 metrów kwadratowych; umowa została zawarta na okres 2 lat podobnie jak w Elblągu).
       Umowa została już podpisana i elbląska firma Cymes będzie dbała o czystość w budynkach Urzędu Miejskiego do 30 kwietnia 2019 r. A do posprzątania są zarówno budynki m.in. ratusza przy ul. Łączności, Ratusza Staromiejskiego, Kamieniczki Elbląskie oraz siedziby departamentów i referatów rozlokowanych w różnych częściach miasta.
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • olsztyniaki to niech u siebie sprzątają a nie pchają się do Elbląga -Żuław. mają swoje bagna nich tam siedzą.
 • Olsztyniakom to nasi urzędnicy powinni pokazać środkowy palec.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  1
  antykacap(2017-05-04)
 • Czyli dalej zatrudnienie na 1\8 etatu, a praca na cały? Przecież firma nic nie zarobi bez kombinacji licząc koszty chemii, ubrań roboczych i sprzętu. Dziadostwo.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  2
  LikeAThorn(2017-05-04)
 • a czemu na Portelu nie ma nic o tym (kolejnym!) maszcie z mikrofalami na Szczyglej ! Ile jeszcze tego g. .. na mająnastawiać bezkarnie w naszym mieście? Zasięgu wam mało? a zdrowie - wasze to już ch. .. ale waszych dzieci?
 • 15zl h? przecież minimalna stawka wynosi 13 a pracodawce kosztuje to z 18 co najmniej! a gdzie środki czystości? ubrania bhp itd? dlaczego samorząd zgadza się na wyzysk własnych mieszkańców? powinien byc warunek - umowa o prace na etat inaczej zakaz wstępu do ratusza dla dziad firmy.
 • Urzędy Marszałkowskie i powiaty do likwidacji!!!!! Po co one są? Przejadaja miliardy złotych i żadnego z nich pożytku. Dajcie ta kasę gminom a one już będą wiedziały co zrobić!!!!!
 • Po to, żeby kolesie z PSL mieli gdzie pracować
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3
  0
  RedaktorJabłkalski(2017-05-04)
 • ważne, żeby nie było czuć nieznośnej chemii, a czyste świeże powietrze, teraz rozpleniła się "moda" na najsilniejsze srodki chemiczne maskujące rzetelne mycie czystą woda i czystą szczotą. zapewne bedą stosowane spreye, które tak naprawdę skażają powietrze, degenerują drogi oddechowe. Na mieście środowisko zatrute, w obiektach użytecznościuj publicznej smród chemii w kazdym kącie. Strach tam iść.
 • gdzie moje piniądze za zwrot!!11!
 • Powiem tak, widze wielka nieodpowiedzialnosc urzednikow. Przedewszystkim dobze, ze wygala elblaska firma. Ale firma CYMES to dzialalnosc jednoosobowa. Co oznacza, ze gdy wlasciciel umrze to usluga nie bedzie moglabyc prawnie swiadczona. .. .bo nie bedzie komu wystawic faktury.
 • Tor Formuły 1 w Polsce? Czemu nie! W okolicy łodzi jest dobre miejsce u skrzyżowaniu autostrad przy nowym planowanym lotnisku-Wielka kasa dla Polski i promocja. Trzeba by o tym poważnie pomyśleć. Małe Węgry maja a Polska nie?!
 • To chyba pytanie do skarbówki nie miejskiego?
Reklama