UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

ELBLĄSKA ROCZNICA

Pod koniec XIV wieku wśród miast pruskich narastało niezadowolenie z powodu politycznego i gospodarczego uzależnienia od Zakonu Krzyżackiego. Elbląg odgrywał wśród tych miast czołową rolę ( chociaż jego pozycji już od początku XV wieku zaczynał zagrażać szybko rozwijający się Gdańsk ).
W 1410 roku na wieść o klęsce Zakonu Krzyżackiego pod Grunwaldem wypędzona została z Elbląga załoga krzyżacka, a przedstawiciele Miasta już 22 lipca złożyli na rynku w Dzierzgoniu hołd królowi Władysławowi Jagielle. I chociaż pokój toruński z 1411 roku pozostawia Elbląg poza granicami państwa polskiego, to jednak przez kilka miesięcy był on jego częścią składową.

Wydarzenie to zaważyło na dziejach miasta w XV wieku. Elbląg stanął na czele opozycji antykrzyżackiej miast i ziemi pruskich, które skonfederowały się 21 lutego 1440 roku jako Związek Pruski. Konflikt mieszczaństwa miast pruskich z Zakonem Krzyżackim przerodził się w otwarte powstanie zbrojne w roku 1445, a następnie w trzynastoletnią wojnę Polski z Krzyżakami.

Elbląg w tym czasie należał do miast najaktywniej wspomagających króla polskiego i zabiegających o jego względy. Dowodem determinacji mieszczan elbląskich może być fakt zdobycia w dniu 12 lutego 1445 roku elbląskiego zamku krzyżackiego. Po 14 dniach władania warownią rada miejska Elbląga postanowiła zburzyć jeden ze znaczniejszych zamków w Prusach i to tak skutecznie, iż do dziś są kłopoty z jego umiejscowieniem.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama