UWAGA!

Elbląski sędzia wyróżniony

Sędzia Sądu Rejonowego w Elblągu Piotr Żywicki otrzymał wyróżnienie w konkursie „Sędzia Europejski 2005”, organizowanym przez polską sekcję Międzynarodowej Komisji Prawników. Organizacja ta promuje prawa człowieka oraz wysokie standardy orzecznictwa.

Laureatami konkursu są sędziowie- autorzy najlepszych uzasadnień do orzeczeń, których treść oparta została na orzecznictwie europejskim dotyczącym głównie praw człowieka i wolności słowa. Sędzia Żywicki został wyróżniony za uzasadnienie, jakie napisał do wyroku, który dotyczył słynnej już wypowiedzi szefa elbląskiej Solidarności Mirosława Kozłowskiego. Kozłowski nazwał prezesa firmy Hetman „panem z buszu, który traktuje swoich pracowników jak niewolników”. Sędzia Żywicki, uniewinniając Kozłowskiego, powołał się w uzasadnieniu m.in. na wolność słowa.
     - Niezależnie od polskich przepisów prawa karnego czy odwołań do prawa pracy, nawiązałem do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i orzecznictwa Trybunału w Strasburgu w zakresie wolności słowa, jednocześnie z poszanowaniem dobrego imienia osób, których wolność słowa dotyczy.
     Piotr Żywicki dodaje, że wiedza z dziedziny orzecznictwa europejskiego znacznie pomaga sędziom w pracy. - Sędziowie nieustannie się dokształcają na studiach podyplomowych. Wiedza w zakresie prawa pracy, gospodarczego czy cywilnego jest często konieczna do wielu rozstrzygnięć – mówi.
     Polska sekcja Międzynarodowej Komisji Prawników w tej edycji przyznała dwie nagrody główne: sędzi Barbarze Polańskiej z Tarnowa oraz sędzi Joannie Grzankowskiej z Koszalina. Były też trzy wyróżnienia. Otrzymali je: sędzia Włodzimierz Brazewicz z Gdańska, sędzia Grażyna Radzicka z Poznania i właśnie elblążanin, sędzia Piotr Żywicki.
     Piotr Żywicki jest przewodniczącym 8. Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Elblągu. To już jego drugie wyróżnienie w tym konkursie. Pierwsze otrzymał w II edycji konkursu za uzasadnienie wyroku skazującego na grzywnę lidera Samoobrony Andrzeja Leppera, który podczas jednej z rolniczych blokad w Nowym Dworze Gdańskim w 1999 r. nazwał ówczesny rząd premiera Buzka rządem zdrady narodowej, a kilku członków gabinetu bandytami i pajacami. Sędzia Żywicki wówczas uzasadniał, że czym innym jest krytyka, a czym innym słowny atak na określone osoby.
     
R
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama