UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Elbląski wielki brat będzie potężniejszy

 
Elbląg, Nadzór na monitoringiem ma Straż Miejska
Nadzór na monitoringiem ma Straż Miejska (fot. Anna Dembińska)

Ratusz chce rozbudować system kamer w mieście, mają być do niego włączone także kamery spółdzielni mieszkaniowych. - Planujemy także wprowadzenie zintegrowanego zarządzania ruchem drogowym, ale wszystko zależy od pozyskanych środków z zewnątrz – mówi Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. Zobacz, jak wewnątrz wygląda Centrum Bezpieczeństwa Miasta. 

Obecnie bezpieczeństwa mieszkańców strzegą 43 kamery, znajdujące się w najbardziej uczęszczanych miejscach, połowa jest obrotowa. Obraz z nich dociera do Centrum Bezpieczeństwa Miasta, które znajduje się w budynku przy ul. Orzeszkowej, a obsługą monitoringu zajmują się 24 godziny na dobę m.in. strażnicy miejscy i pracownicy Centrum Zarządzania Kryzysowego.
       - Wszystkie kamery są wpięte w miejską sieć światłowodową, która liczy 120 kilometrów. Żadne inne miasto w Polsce nie ma tak rozbudowanej sieci. Jest do niej podłączony także monitoring przeciwpowodziowy, z 48-godzinnym wyprzedzeniem możemy przewidywać m.in. stan wody na rzece Elbląg – mówi Jacek Boruszka, wiceprezydent Elbląga.
       Władze miasta chcą zwiększyć liczbę kamer, wkrótce do systemu mają być podpięte kamery należące do Elbląskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sielanka. - Na dzisiaj trudno powiedzieć, jaka będzie docelowa liczba kamer. To wszystko zależy od potrzeb i możliwości finansowych. Na pewno chcemy system rozbudowywać. Szukamy możliwości dofinansowania, choć ze środków unijnych będzie to trudne – przyznaje Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. - Myślimy także o montażu kamer w miejscach, gdzie światłowód nie dociera, w takich wypadkach będą one sterowane drogą radiową. A także o wprowadzeniu zintegrowanego zarządzania ruchem drogowym, dzięki czemu można by ograniczyć korki.
       Czy miejskie kamery rzeczywiście poprawiają bezpieczeństwo? - Ze statystyk wynika, że w miejscach, gdzie są kamery, liczba wykroczeń i przestępstw spada. Oczywiście zdarzają się osoby, których nawet kamery nie powstrzymują przed aktem wandalizmu, ale z pewnością te urządzenia działają prewencyjnie – mówi Jan Korzeniowski, komendant Straży Miejskiej, która nadzoruje miejski monitoring.
       Nie zawsze też udaje się ustalić sprawcę, nagranego przez monitoring. Tak było na przykład z osobą, która zniszczyła mury katedry św. Mikołaja po katastrofie smoleńskiej. - Wówczas kamera nie obejmowała tego miejsca – tłumaczy Jan Korzeniowski.
       Kilka lat później udało się za to ustalić sprawcę kradzieży bombek z miejskiej choinki ustawionej przy katedrze czy złodzieja... figurki Jezusa z miejskiej szopki. To tylko dwa z wielu przypadków, gdy monitoring okazał się skuteczny.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • Wszystko fajnie pięknie jak się chwali na portelu jaki mamy monitoring, a w rzeczywistości jak coś się dzieje to kamera jest nie aktywna. Lepiej naprawcie te co macie
 • kamery są sprawne w momencie gdy policja ma cie zgnoić mandatem za pasy/rozmawianie przez telefon albo przejazd przez linie ciągłą. .. w momencie gdy chcesz znaleźć sprawcę uszkodzenia swojego mienia, kradzieży lub chodzi o udowodnienie braku swojej winy w jakiejś sprawie, wtedy kamery sprawne nie są
 • LICZNIKI CZASOWE montować przy sygnalizacji które kosztują grosze w porównaniu do tego całego systemu i znacznie poprawiają bezpieczeństwo na skrzyżowaniach a ten cały osiedlowy monitoring to o kant d. .. y rozbić taką ma jakość.
 • OK. mniejsze miasteczka mają lepszy monitoring i tylko czy ktoś czuwa 24h przy tych kamerach i reaguje?????Popatrzmy jakie szpetne zdjęcia i przekłamane są zdjęcia z kamery na Ratuszu staromiejskim -miały pokazywac piękno Starego Miasta. A CO POKAZUJĄ????jezdnię.
 • Niech założą taki monitoring na ktorym bedzie cokolwiek widoczne
 • COOOOO ?! Znów wydamy kupę kasy na marnej jakości obraz z monitoringu???!!! Jakosc tych kamer to jakiaś pomyłka. Jak policzysz ile kosztowały to okaże się ze krocia, bo ktoś musi nak. .. .. ć. Tyle.
 • Dlaczego obywatel nie ma dostepu do obejrzenia tego co sie dzieje na miescie? Na takiej zasadzie jak to prowadzi pewna strona internetowa.
 • Jeden obserwator na 43 kamery ?, ciekawe jak on to ogarnia ...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  0
  Zdziwiony (2016-04-15)
 • A dlaczego nie ma podgladu ich w internecie dla ludzi ktorzy za to zapłacili ? Bo pewnie wyszłoby na jaw że wieczorem po oknach podgladaja ludzi !! Kamery mają takie przybliżenie że bez problemu przez okno można przebierającą się dziewczynę nago zobaczyc :)
 • Wszystko co piszecie to prawda. W listopadzie 2015 r ktoś uderzył mój samochód i uciekł na MONITOROWANYM skrzyżowaniu. Pojechałem na monitoring, podałem czas i miejsce, panowie powiedzieli że owszem coś tam było ale za ciemno i nie widać numerów sprawcy. To po co nam taki monitoring.
 • A zakupiono dwa spalone UPSy, co to unieruchomiły RING kompletnie na 72 godziny?Wszystko na sznurkach, nie do ugryzienia. .. czyli lipa!
 • Kamery były sprawne, gdy zaparkowałem przy chodniku na "zakazie". Zaparkowałem tam, żeby wnieść ciężką paczkę (10 minut). Niestety, te ludziki z monitoringu zrobiły kilka zdjęć i już byłem przestępcą. W sumie nie było tłumaczenia - tylko mandat. Mam jedno pytanie, 120 km światłowodów za podatników pieniądze, ale czy podatnicy z tego skorzystają? Bo wygląda na to, że to tylko służy urzędasom na łupaniu ludzi. To ma zastąpić SM?
Reklama