UWAGA!

Elbląski wielki brat będzie potężniejszy

 Elbląg, Nadzór na monitoringiem ma Straż Miejska
Nadzór na monitoringiem ma Straż Miejska (fot. Anna Dembińska)

Ratusz chce rozbudować system kamer w mieście, mają być do niego włączone także kamery spółdzielni mieszkaniowych. - Planujemy także wprowadzenie zintegrowanego zarządzania ruchem drogowym, ale wszystko zależy od pozyskanych środków z zewnątrz – mówi Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. Zobacz, jak wewnątrz wygląda Centrum Bezpieczeństwa Miasta. 

Obecnie bezpieczeństwa mieszkańców strzegą 43 kamery, znajdujące się w najbardziej uczęszczanych miejscach, połowa jest obrotowa. Obraz z nich dociera do Centrum Bezpieczeństwa Miasta, które znajduje się w budynku przy ul. Orzeszkowej, a obsługą monitoringu zajmują się 24 godziny na dobę m.in. strażnicy miejscy i pracownicy Centrum Zarządzania Kryzysowego.
       - Wszystkie kamery są wpięte w miejską sieć światłowodową, która liczy 120 kilometrów. Żadne inne miasto w Polsce nie ma tak rozbudowanej sieci. Jest do niej podłączony także monitoring przeciwpowodziowy, z 48-godzinnym wyprzedzeniem możemy przewidywać m.in. stan wody na rzece Elbląg – mówi Jacek Boruszka, wiceprezydent Elbląga.
       Władze miasta chcą zwiększyć liczbę kamer, wkrótce do systemu mają być podpięte kamery należące do Elbląskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Sielanka. - Na dzisiaj trudno powiedzieć, jaka będzie docelowa liczba kamer. To wszystko zależy od potrzeb i możliwości finansowych. Na pewno chcemy system rozbudowywać. Szukamy możliwości dofinansowania, choć ze środków unijnych będzie to trudne – przyznaje Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. - Myślimy także o montażu kamer w miejscach, gdzie światłowód nie dociera, w takich wypadkach będą one sterowane drogą radiową. A także o wprowadzeniu zintegrowanego zarządzania ruchem drogowym, dzięki czemu można by ograniczyć korki.
       Czy miejskie kamery rzeczywiście poprawiają bezpieczeństwo? - Ze statystyk wynika, że w miejscach, gdzie są kamery, liczba wykroczeń i przestępstw spada. Oczywiście zdarzają się osoby, których nawet kamery nie powstrzymują przed aktem wandalizmu, ale z pewnością te urządzenia działają prewencyjnie – mówi Jan Korzeniowski, komendant Straży Miejskiej, która nadzoruje miejski monitoring.
       Nie zawsze też udaje się ustalić sprawcę, nagranego przez monitoring. Tak było na przykład z osobą, która zniszczyła mury katedry św. Mikołaja po katastrofie smoleńskiej. - Wówczas kamera nie obejmowała tego miejsca – tłumaczy Jan Korzeniowski.
       Kilka lat później udało się za to ustalić sprawcę kradzieży bombek z miejskiej choinki ustawionej przy katedrze czy złodzieja... figurki Jezusa z miejskiej szopki. To tylko dwa z wielu przypadków, gdy monitoring okazał się skuteczny.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Wszystko fajnie pięknie jak się chwali na portelu jaki mamy monitoring, a w rzeczywistości jak coś się dzieje to kamera jest nie aktywna. Lepiej naprawcie te co macie
 • kamery są sprawne w momencie gdy policja ma cie zgnoić mandatem za pasy/rozmawianie przez telefon albo przejazd przez linie ciągłą. .. w momencie gdy chcesz znaleźć sprawcę uszkodzenia swojego mienia, kradzieży lub chodzi o udowodnienie braku swojej winy w jakiejś sprawie, wtedy kamery sprawne nie są
 • LICZNIKI CZASOWE montować przy sygnalizacji które kosztują grosze w porównaniu do tego całego systemu i znacznie poprawiają bezpieczeństwo na skrzyżowaniach a ten cały osiedlowy monitoring to o kant d. .. y rozbić taką ma jakość.
 • OK. mniejsze miasteczka mają lepszy monitoring i tylko czy ktoś czuwa 24h przy tych kamerach i reaguje?????Popatrzmy jakie szpetne zdjęcia i przekłamane są zdjęcia z kamery na Ratuszu staromiejskim -miały pokazywac piękno Starego Miasta. A CO POKAZUJĄ????jezdnię.
 • Niech założą taki monitoring na ktorym bedzie cokolwiek widoczne
 • COOOOO ?! Znów wydamy kupę kasy na marnej jakości obraz z monitoringu???!!! Jakosc tych kamer to jakiaś pomyłka. Jak policzysz ile kosztowały to okaże się ze krocia, bo ktoś musi nak. .. .. ć. Tyle.
 • Dlaczego obywatel nie ma dostepu do obejrzenia tego co sie dzieje na miescie? Na takiej zasadzie jak to prowadzi pewna strona internetowa.
 • Jeden obserwator na 43 kamery ?, ciekawe jak on to ogarnia ...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  0
  Zdziwiony (2016-04-15)
 • A dlaczego nie ma podgladu ich w internecie dla ludzi ktorzy za to zapłacili ? Bo pewnie wyszłoby na jaw że wieczorem po oknach podgladaja ludzi !! Kamery mają takie przybliżenie że bez problemu przez okno można przebierającą się dziewczynę nago zobaczyc :)
 • Wszystko co piszecie to prawda. W listopadzie 2015 r ktoś uderzył mój samochód i uciekł na MONITOROWANYM skrzyżowaniu. Pojechałem na monitoring, podałem czas i miejsce, panowie powiedzieli że owszem coś tam było ale za ciemno i nie widać numerów sprawcy. To po co nam taki monitoring.
 • A zakupiono dwa spalone UPSy, co to unieruchomiły RING kompletnie na 72 godziny?Wszystko na sznurkach, nie do ugryzienia. .. czyli lipa!
 • Kamery były sprawne, gdy zaparkowałem przy chodniku na "zakazie". Zaparkowałem tam, żeby wnieść ciężką paczkę (10 minut). Niestety, te ludziki z monitoringu zrobiły kilka zdjęć i już byłem przestępcą. W sumie nie było tłumaczenia - tylko mandat. Mam jedno pytanie, 120 km światłowodów za podatników pieniądze, ale czy podatnicy z tego skorzystają? Bo wygląda na to, że to tylko służy urzędasom na łupaniu ludzi. To ma zastąpić SM?
Reklama