UWAGA!

Elbląskie Święto Chleba już w ten weekend

 
Elbląg, Od lewej: Wojciech Ławrynowicz, Grażyna Kluge, Monika Betcher-Jankowska, Anna Tworus, Andrzej Duszyński podczas konferencji prasowej poświęconej imprezie
Od lewej: Wojciech Ławrynowicz, Grażyna Kluge, Monika Betcher-Jankowska, Anna Tworus, Andrzej Duszyński podczas konferencji prasowej poświęconej imprezie (fot. WS)

W sobotę i niedzielę (3-4 września) przy głównej alei Starego Miasta świętować będziemy szóstą edycję imprezy promującej elbląską markę. Tegoroczne Elbląskie Święto Chleba wypełnia moc atrakcji i nowości. Po raz pierwszy impreza osiągnęła ponadregionalny zasięg.

VI Elbląskie Święto Chleba to szereg atrakcji dla osób w każdym wieku. Jarmark, pokazy, warsztaty, konkursy i koncerty. Elbląskie Święto Chleba to przede wszystkim promocja produktów regionalnych i samego Elbląga.
       - Zależy nam, aby w tym spotkaniu uczestniczyła jak największa liczba osób, by każdy mieszkaniec i turysta znalazł tu coś dla siebie – mówi Grażyna Kluge, wiceprezydent miasta.
      
       Jarmark na Starym Rynku
       Jedną z głównych atrakcji elbląskiego święta będzie jarmark pełen stoisk nie tylko chlebem pachnących.
       - Na jarmarku zaprezentuje się ponad 130 wystawców z całej Polski i Litwy. To prawie trzy razy więcej niż w ubiegłym roku – informuje Monika Betcher-Jankowska, p.o. dyrektora Departamentu Komunikacji Społecznej. - Są wśród nich nie tylko piekarze, restauratorzy, ale także producenci biżuterii i rękodzieła oraz przedstawiciele innych dziedzin.
       Wśród stoisk pojawi się m.in. kram z Zakopanego. Fakt, że informacja o elbląskim jarmarku rozprzestrzeniła się na cały kraj i o imprezie usłyszało dużo więcej osób niż w latach ubiegłych, jest zasługą akcji promocyjnej. Przy tej edycji Urząd Miasta po raz pierwszy współpracował z zewnętrzną firmą reklamową, która promowała Elbląskie Święto Chleba na szeroką skalę. Spoty w telewizji regionalnej, reklamy w lokalnej prasie, bilbordy na „siódemce” i tysiąc plakatów – to tylko część zabiegów marketingowych.
       - Przeprowadziliśmy szereg działań promocyjnych począwszy od opracowania logotypu dla Elbląskiego Święta Chleba, zajęliśmy się produkcją i składem wszystkich pozostałych materiałów promocyjnych – mówi Andrzej Duszyński z Grupy Merlin. - Założenia były bardziej regionalne niż lokalne, dlatego bilbordy zostały zlokalizowane w okolicach drogi S7. Wydrukowaliśmy ponad tysiąc plakatów, które zostały rozdystrybuowane zarówno w naszym mieście jak również w miejscowościach ościennych takich jak Braniewo, Pasłęk, Malbork, Nowy Dwór Gdański , Frombork. Został wyprodukowany spot wideo, który jest emitowany w TVP Olsztyn i naszej lokalnej telewizji. Bannery i ogłoszenia pojawiły się także w regionalnej i lokalnej prasie. Oprócz tego przygotowaliśmy szereg gadżetów reklamowych.
       Notesy, kalendarzyki, torby bawełniane, parasole, pamięci usb, koszulki, czapeczki z logo Elbląskiego Święta Chleba – wszystko to będzie można wygrać podczas konkursów organizowanych w najbliższy weekend. A będzie ich mnóstwo.
       - Przez całą sobotę i niedzielę na scenie ustawionej przy ul. Stary Rynek organizowane będą różnego rodzaju konkursy i zabawy, mnóstwo atrakcji dla najmłodszych i dorosłych elblążan – zapewnia Monika Betcher-Jankowska.
       Ciekawostką będzie Music Corner, czyli strefa wolnych występów, w której swój talent będą mogli zaprezentować wszyscy chętni artyści-amatorzy, muzycy i tancerze.
       - Ważnym elementem imprezy będą wydarzenia, w których każdy będzie mógł wziąć aktywny udział i pozyskać w ten sposób pamiątki – dodaje Andrzej Duszyński. - Będą to na przykład warsztaty garncarskie, podczas których każdy będzie mógł ulepić swój własny garnek. Będzie także karykaturzysta, który na miejscu imprezy będzie tworzył „portrety” mieszkańców.
       Również wystawcy wezmą udział w konkursach. Specjalnie dla nich przygotowano plebiscyt na najciekawszy kram i najciekawszy wypiek. Jurorami w tych konkurencjach będą uczestnicy imprezy. Wśród nich, po raz pierwszy, pojawi się elbląska maskotka.
       Atrakcją będzie historyczna część elbląskiego święta.
       - Elbląg historią stoi - podkreśla Wojciech Ławrynowicz, przedstawiciel elbląskiej grupy Wikingów. – Przyjęliśmy, że nie ma epoki lepszej niż średniowiecze. Dlatego chcemy pokazać elblążanom naszą bogatą historię. Rozbijemy się z wioską historyczną przy katedrze św. Mikołaja, tam będzie obozowisko i plac zabaw dla dzieci.
       W miasteczku historycznym będzie można poznawać kulturę Wikingów, Słowian, Krzyżaków i rycerzy. Wśród atrakcji m.in. możliwość zrobienia zdjęcia w historycznych strojach, rzut oszczepem i walka na miecze, pokazy walk wikingów, pokazy walk rycerski oraz pokaz kuchni średniowiecznej. Będą również pokazy rzemiosł oraz muzyka dawna w wykonaniu zespołu pod kierownictwem Ryszarda Skotnickiego.
       - Ciekawostką będzie zaprezentowana elbląska gra „Piekarczyk” oraz gra „1410” – dodaje Ławrynowicz. - Będzie można poznać historię na planszy. Serdecznie zapraszamy.
       W niedzielę swoje show kulinarne zaprezentuje Robert Sowa.
      
       Koncerty na Podzamczu
      
Elbląskie Święto Chleba to także koncerty gwiazd, które odbędą się na dziedzińcu Muzeum Archeologiczno-Historycznego.
       - W sobotę zagra dla nas Zakopower - mówi Monika Betcher-Jankowska. - I tu niespodzianka - pięć utworów, w tym wielki hit „Boso”, zespół zagra z Elbląską Orkiestrą Kameralną, dla której powstały specjalne aranże. A w niedzielę mamy Carrantouhill - również wspaniałe wydarzenie muzyczne.
       Na Starym Rynku, na wysokości Ratusza Staromiejskiego, ustawiony zostanie telebim, tak aby wszyscy ci, którzy nie dostaną się na teren podzamcza, mogli obejrzeć to co dzieje się na scenie.
      
       Po raz pierwszy Elbląskie Święto Chleba finansowane jest ze środków unijnych. Koszt całego przedsięwzięcia to kwota ok. 200 tys. złotych
      
       Program VI Elbląskiego Święta Chleba:
       sobota, 3 września
       Scena główna:
       godz. 10 – 10:15 – oficjalne otwarcie imprezy przez prezydenta miasta, wypuszczenie 100 gołębi
       godz. 10.15 – 10:30 – ogłoszenie konkursów głównych: „Najciekawszy kram” i „Najciekawsze wypieki”
       godz. 12 - 12:30 – spotkanie „Kulinaria wczesnego średniowiecza przy słowiańskim stole”
       godz. 12:30 – 13 – koncert muzyki dawnej (muzyka renesansu i baroku)
       godz. 13 – 13:25 – pokaz walk rycerskich*
       godz. 14 – 14:20 – występ artysty karykaturzysty Lesława Kuczury*
       godz. 15 – 15:30 – pokaz szyków i walk Wikingów*
       Dziedziniec muzeum:
       godz. 18 – 20 – koncert zespołu ZAKOPOWER
      
       niedziela, 4 września
       Scena główna:
       godz. 10 – 10:15 – rozpoczęcie drugiego dnia jarmarku
       godz. 12 – 12:30 – pokaz garncarstwa Piotra Skiby*
       godz. 13 – 14 – kulinaria – prowadzenie Robert Sowa
       godz. 15 – 16 – kulinaria – prowadzenie Robert Sowa
       godz. 17 – 17:20 – rozstrzygnięcie konkursów dla wystawców
       godz. 17:20 – 17:30 – zakończenie Elbląskiego Święta Chleba
       Dziedziniec muzeum:
       godz. 18 – 20 – koncert zespołu CARRANTUOHILL
      
       sobota/niedziela - konkurencje i zabawy dla dzieci i dorosłych
      
       *warsztaty i pokazy będą się odbywały poza sceną przez cały dzień trwania imprezy.
      
       ***
       W związku z Jarmarkiem zamknięty zostanie dla ruchu pojazdów Stary Rynek oraz ulice od niego odchodzące: Mostowa, Rybacka, Kowalska, Studzienna, Garbary, Wieżowa i Bednarska.
       Dla mieszkańców oraz gości zaproponowano parkingi przy Placu Słowiańskim, przy Sądzie Okręgowym, ulicach Rycerska-Garbary, Wieżowa-Rycerska, Przymurze, Giermków, przy Bulwarze obok Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej.
      
OK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • WojŁawrynowicz Na spotkanie z historią zapraszam w sobotę. Ze względów technicznych, obóz historyczny będzie funkcjonował w sobotę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  WojŁawrynowicz(2011-09-01)
 • Coś mi sie wydaje że po Swięcie Chleba wiele osób będzie musiało nieco głodować bo ilość środków wydanych na promocje jakby nieadekwatna do zamożności miasta. Propaganda dobrobytu w miescie nędzy i bezrobocia ! A najlepszy chlebek jak zawsze upieką wojskowi. Szkoda ze można go posmakować tylko raz w roku.
 • a to żarełko to za odpłatnością?
 • A moim zdaniem nie napisałiscie jednego punktu programu pokaz walki emerytów i rencistów po darmowy chłeb który co roku rozdawało wojsko to lepsze niz walki wikingów bo niektórzy podchodzili po2 razy i była wojna świeto minie a po święcie znowu śmietniki pozostaną to jest bogaty kraj czym chcecie zaimponować przyjezdnych chyba tymi parkomatami Nowaczyka który z biednych ludzi chce natrzepać kasy może lepiej jakby przeszedł po jarmarku z tacą?
 • A gdzie reszta stałych narzekaczy? Coś podejrzanie mało. No już, huzia na Nowaczyka, Platformę, Unię i cyklistów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  agenciura(2011-09-01)
 • Spoko, spoko, biedoda ze Starego Miasta na pewno nie ucierpi od parkomatów.
 • Emerytom niestety brakuje pieniędzy na dobry chleb, wystarczy popatrzeć jakie to są te najniższe emerytury, a tu 200 tysięcy jest na imprezę i rozdają chleb -chociaż tyle !!!!
 • 200k za dwa dni takiej imprezy to hcyba nie dużo :0 tak trzymać władzo! :) Chciałbym też poinformować, że praca jest poza Elblągiem, kto chce ten dojeżdza :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Chleba i igrzysk!(2011-09-01)
 • Jak mam dojeżdżać do pracy do innego miasta, to się tam na stałe przeniosę. A sołtys wsi Elbląg Pan Nowaczyk niech dalej rządzi.
 • będe tam
 • Czy to nie za duże pieniądze wydawane są na tę imprezę, przecież słyszymy, że na inne wartościowe przedsięwziecia brakuje pieniędzy w tym mieście !
 • wszędzie ta orkiestra znowu mamy jej słucha powoli robi się to obrzydliwe
Reklama