UWAGA!

Elbląskie wykopaliska na wystawę w Austrii.

Aż 80 eksponatów będzie reprezentowało wykopaliska ze Starego Miasta w Elblągu na wielkiej ogólnoeuropejskiej wystawie w Austrii obrazującej „Życie średniowiecznego miasta”. Zostanie ona otwarta 28 kwietnia br. W miejscowości Friesach koło Klagenfurtu w prowincji Karyntia i potrwa do 28 października 2001 roku.
      Cała ekspozycja zajmie 11 sal tamtejszego pałacu. Tematycznie zostanie podzielona na poszczególne dziedziny życia w średniowieczu : życie religijne, dom - jego wyposażenie i wystrój, narzędzia, szeroko pojęty stół, ubiór, ozdoby osobiste itd. W każdej z nich będą demonstrowane obiekty ze wszystkich państw uczestniczących w wystawie.
     Ekspozycjami z Elbląga organizatorzy wystawy zainteresowali się po lekturze artykułu w czasopiśmie „GEO”, omawiającym badania archeologiczne prowadzone na naszej Starówce od roku 1980. Przyjechali z nastawieniem, że zakwalifikują na wystawę cały dotychczasowy plon tych badań. Dosłownie oniemieli, gdy zobaczyli, że ten plon liczony jest w setkach tysięcy sztuk. Po długich oględzinach wybrali 80 najatrakcyjniejszych obiektów, w tym słynną już giternę, flet, skórzany pas, woskowe tabliczki, pugilares, bursztynową broszkę i różaniec.
      Wszystkie koszty związane z pakowaniem, przewiezieniem, ubezpieczeniem i ochroną elbląskich eksponatów organizatorzy wzięli na siebie.
      Przekazując tę informację p. archeolog Grażyna Nawrolska dodała, iż właśnie kończy opracowywanie 30 stronicowego tekstu o poszczególnych eksponatach ze Starówki, który wzbogacony o fotografie, wejdzie do katalogu tej wielkiej wystawy.
     
M.D. & M.P.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama