UWAGA!

Elblążanie odwiedzają groby bliskich

 
Elbląg, Elblążanie odwiedzają groby bliskich
fot. AS

Dzień pełen wspomnień, przerywanych chwilami refleksji nad życiem tu i teraz. Noc roziskrzona blaskiem tysięcy zniczy. Dzisiaj (1 listopada) obchodzimy dzień Wszystkich Świętych, na chwilę zatrzymujemy się w pędzie codziennych zajęć, by odwiedzić groby naszych bliskich. Zobacz więcej zdjęć.

W kościele rzymskokatolickim Dzień Wszystkich Świętych jest czasem radosnego wspomnienia błogosławionych i świętych, którzy cieszą się szczęściem wiecznym. Z kolei w polskiej tradycji 1 listopada jest osnuty chwilą zadumy. Tego dnia zatrzymujemy się w kołowrocie codziennych spraw i odwiedzamy groby tych, którzy zakończyli ostatni etap ziemskiego wyścigu.
      
       Dzień święty święcić
       Niezależnie od wyznania, większość z nas przeżywa dzień Wszystkich Świętych w podobny sposób. Odwiedzamy groby naszych bliskich, przyjaciół, znajomych. Pomniki przyozdabiamy w kwiaty, płonące znicze i w chwili zadumy wspominamy tych, którzy odeszli.
       -To dzień, w którym modlę się za dusze bliskich mi zmarłych i głębiej zastanawiam się nad własnym życiem - mówi pani Danuta, odwiedzająca na cmentarzu Agrykola grób rodziców. - Robię rachunek sumienia, kiedy trzeba pójdę do spowiedzi, bo wierzę w życie po śmierci.
       1 listopada elbląskie cmentarze wydają się tętnić życiem. Alejkami przecinającymi kwatery, spacerują całe rodziny; dzieci, ludzie w sile wieku i starsi. Cały ruch uliczny skupia się w rejonach Dębicy i cmentarza komunalnego Agrykola. Kierowcy samochodów uporczywie szukają miejsca parkingowego jak najbliżej cmentarnej bramy. Z zatrzymujących się co kilka minut autobusów wylewa się strumień elblążan zdążających na groby swoich bliskich.
       - Na Wszystkich Świętych i w Zaduszki na cmentarzu zawsze jest i będzie tłum ludzi. To oczywiste - mówi pan Bartłomiej, który na cmentarzu Agrykola odwiedza grób babci. - Mogliby przecież przychodzić na kilka dni przed 1 listopada, ale to już nie to samo. To tak, jakby zrobić kolację Wigilijną z tygodniowym wyprzedzeniem, tylko po to, by uniknąć stania w kolejce do kasy w supermarkecie. W tym dniu po prostu trzeba zacisnąć zęby, znaleźć chwilę czasu i pójść na cmentarz.
      
       Oni nie odpoczywają

  Elbląg, Elblążanie odwiedzają groby bliskich
fot. AS

Ten weekend dla sprzedawców zniczy i kwiatów jest niezwykle pracowity, a zarazem najbardziej owocny w całym roku. Jednak w tym roku, przy bramie cmentarza Agrykola stoi znacznie mniej straganów.
       - Ludzie kupują znacznie mniej zniczy, bo równie dobrze mogą je dostać na targowisku, w sklepie lub w supermarkecie. Dlatego w tym roku jest tak mało sprzedających – mówi pan Szymon, właściciel jednego ze stoisk. - Poza tym zmieniły się zasady losowania, jak i opłaty za stanowiska. W przeliczeniu na dni płacimy znacznie więcej niż w zeszłych latach.
       Jak twierdzą sprzedawcy, jedyne co się nie zmienia od lat, to gusta klientów.
       - Jak zawsze najlepiej sprzedają się chryzantemy, bo to typowy kwiat dla tego okresu. Na drugim miejscu są wrzosy – mówi pani Urszula z kwiaciarni przy cmentarzu Agrykola. - Ludzie wybierają zwykle jasne kolory, a więc białe lub żółte.
       Na rynku zniczy pojawiają się nowe wzory, ale klienci i tak stawiają na klasykę.
       - Mały, zalewany woskiem, kosztujący od dwóch do pięciu złotych. Tak wygląda najlepiej sprzedający się znicz. - mówi pan Szymon. - Klienci gustują w żółtych, białych, czerwonych zniczach. Purpurowe, zielone, niebieskie schodzą w mniejszych ilościach.
      

AS
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Zimno było a brak herbaty, hiedyś nawet kiełbaske można było zjeść
 • zmarłych należy pogrzebać na cmentarzu, ale nie koniecznie w obecności pana w czarnej sukience bo niby dlaczego? przecież kler grzeszy bardziej niż przeciętny Kowalski są i ich szeregach np. pazerni na kasę, pedofile homoseksualiści oraz cudzołożnicy
 • Dzień święty święcić to przykazanie odnoszące się do niedzieli i uczestniczenia tego dnia w Eucharystii a nie do Wszystkich Świętych!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  2
  javaniesen(2014-11-01)
 • Wkościele katolickim są tzw. święta nakazane, czyli obowiązkowe. Dzien Wszystkich Świętych należy do tych świąt.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  babunia(2014-11-01)
 • przed nami kolejne, listopadowe, zasmarkane, zapłakane, "zadumane" święto, bo w tym rozryczanym kraju nie wolno się bawić, nie wolno się uśmiechać, nie wolno świętować. w tym smutnym kraju się obchodzi, a nie świętuje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  2
  świętujący(2014-11-02)
 • Do drugiego od góry jestes głupi jak stary kalosz a ty jesteś święty?? czym się wyróżniłeś? jak bedziesz umierał to powiedz rodzinie że niech cie pochowa kowal czy lump z pod budki z piwem ksiądz jet tylko człowiekiem i tez grzeszyjak my wszyscy ma serce i uczucia jedni nie mogą powstrzymać rzadzy picia palenia a on może ze zakochał się w kobiecie przecież to człowiek i wykonuje jakby swój zawód nie popieram jedynie homoseksualizmu i pedofili jak tak mu się chce może zapłacić i zaspokoić swoje rzadze mamy takie przybytki pamietaj ze jak będziesz zapragniesz tego jak piszesz pana w czarnej sukience będzie strach koło d. przykro mi ale jestes głupi
 • Do przedostatniego to jak głupi cwaniaczku umrze ci matka to zrób sobie balangę osla łąko
 • Dzień zaduszny Dla tych którzy odeszli niechaj będzie ta pieśń a ty wietrze w dzień zaduszny daleko ją nieś. Nieś im pamięć i chwałę światło wiekuiste poprzez leśne kurhany i cmentarze mgliste. Od Katynia po Narwik i Monte Casino niech się dusze dziś połączą z modlitwą przypłyną. Wszyscy nasi najbliżsi drodzy ukochani którzy leżą do wieków w tej ziemskiej otchłani dziś staną do apelu w alei cmentarnej znów chcemy was powitać na tej ziemi marnej. I klękając nad grobami pokłon wam oddamy w blasku zniczy pokutnicy cicho zaszlochamy. Bo to dziś jest dzień szczególny refleksji, zadumy nad naszym ludzkim życiem trwaniem, przemijaniem. Henryk Siwakowski
 • Dzień zaduszny. Złocistych liści słoneczny blask jak milo ze nie pada dziś Dzień Zaduszny i zniczy blask jest drugi listopada. Marsz żywych ciągle ciągle trwa i cmentarz pełen po brzegi odnoszę wrażenie że to wojska marsz że idą całe szeregi. Lecz nie ma werbli gdzie są werble pękają tylko spalone znicze a tłumy idą zamyślone tak wielkie że ich nie zliczę. Na twarzach smutek widać i łzy wracają dawne wspomnienia chwila nad grobem ojca matki i znowu do widzenia. A w głowie myśli kłębią się nostalgia chwila zadumy to jest marsz żywych w hołdzie umarłym tak hołd składają tłumy. I tylko krzyży zmurszałych las wskazuje wszystkim drogę wielkie grobowce sarkofagi i małe grobki ubogie. A pod nogami złote liście śliskie od ludzkich łez na grobach kwitną złociste chryzantemy i sztuczny biały bez. I znowu znicze płoną tak ładnie dosłownie ognia morze niech im rozjaśnią mroki wieczne w ognisto rudym kolorze. Henryk Siwakowski. ELBLĄG 2.11,2014.
 • Smutni Ci ludzie bardzo jak sie oglada te zdjecia (mieszkam na pld. Europy) szkoda mi bardzo tych smutnych kobiet w tych szarych kurtkach, mlode kobiety a z wygladu zaniedbane, szaro i smutno w tym naszym Elblagu
 • Podziękowania dla Policjantów za ich pracę, ale dla wszystkich skandalem były eksponaty pt. straż miejska. Na parkingu cmentarza przy ul. Agrikoli, panował tłok, burdel i kierowcy sami nie wiedzieli jak z tego wybrnąć. Tymczasem przy samym wjeździe na parking, po prawej stronie stał srebrny mikrobus tzw. straży miejskiej, oznakowany i po brzegi wypełniony nierobami w mundurach, którym tyłka z samochodu nie chciało się nawet wypiąć. Grzali przysłowiowe dupy w samochodzie a na parkingu kilka kobiet na własną rękę postanowiło kierować ruchem żeby jakoś wjechać i wyjechać. A te nieroby czekały chyba tylko na to żeby ktoś wjechał na trawnik i natychmiast wywalić mandat. Ten skandal trwał przez cały dzień. Najgorsze było to że żeby ogrzać tyłki, co kilka minut na postoju uruchamiali silnik. LIKWIDACJA TEGO TWORU LENI JAK NAJSZYBSZA.
 • K. .. a! Ludzie, czy was poj. .ło? Przecież to jest dzień w którym należy pochylić się nad grobami najbliższych, wspominać spędzone z nimi chwile, a nie bawić się wesoło na cmentarzach! Czego wy do jasnej cholery chcecie? Jak komuś nie pasuje smutny nastrój w tym dniu to niech sobie ogląda w domu jakieś komedie lub niech urządzi tańce. Ale na cmentarzu zachowaj się poważnie bałwanie jeden z drugim! Byłem 01.11.ok. godz. 20-tej na Dębicy. To co tam zobaczyłem i usłyszałem po prostu mnie powaliło! Dookoła śmiechy, chichoty, głośne opowiadanie sobie nawzajem jakichś wrażeń z imprez, itp. Zastanówcie się trochę co robicie! Czy nawet na cmentarzu nie można spokojnie w zadumie spędzić kilku chwil nad grobami najbliższych?
Reklama