UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Elblążanki w Brukseli

Elbląg, Elblążanki w Brukseli
Elblążanki w Brukseli (fot. Anna Kowalska)

Bruksela przeszywa chłodem, bez względu na pogodę. Wszystko za sprawą połączenia betonu i szkła w parlamentarnej części miasta. W ostatnich dniach jednak było inaczej. Grupa energicznych, roześmianych i bardzo aktywnych przedstawicielek organizacji kobiecych z Elbląga, Mińska Mazowieckiego i Grodziska Mazowieckiego „ozłociła” Brukselę.

W delegacji znalazło się 21 elblążanek reprezentujących Kongres Kobiet Polskich, instytucje samorządowe, organy administracji państwowej (ZUS), Uniwersytet III wieku oraz inne organizacje pozarządowe (Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych, Elbląskie Amazonki). Panie wizytowały Brukselę na zaproszenie prof. Danuty Hübner - posłanki do Parlamentu Europejskiego, która spotkała się z nimi 3 marca w siedzibie Komisji Europejskiej w Brukseli.
       Prof. Hübner opowiadała o projektach, nad którymi obecnie pracują eurodeputowani, szczególnie nawiązała do opracowywanej europejskiej strategii 2020. Przedstawiła, jak na co dzień wygląda jej działalność w Parlamencie Europejskim. Pani Profesor wskazała na coraz większą rolę kobiet w procesie podejmowania decyzji, wpływ na kształtowanie systemu administracyjnego, także ich aktywność w instytucjach europejskich. Poparła dążenia Polek do zrównoważonej obecności obu płci na listach wyborczych.
       Panie mogły także zapoznać się z genezą powstania Unii Europejskiej, strukturą oraz sposobem funkcjonowania instytucji europejskich. Komisja Europejska to ogromna machina biurokratyczna, w której pracuje blisko 25 tys. urzędników. Komisja zajmuje się przede wszystkim wszelkimi zagadnieniami związanymi z codziennym funkcjonowaniem Unii. To tu tworzone są unijne akty prawne i zapadają decyzje w sprawie polityki gospodarczej, rolnej, społecznej czy międzynarodowej. To KE nadzoruje rządy państw członkowskich w sprawie wdrażania prawnych zmian wynikających z przystosowywania prawa krajowego do ustaleń unijnych. W programie znalazł się też czas aby obejrzeć salę plenarną, a także pospacerować po terenie zajmowanym przez kompleks budynków UE.
       Podjęta została również dyskusja na temat bolączek i problemów, z jakimi borykają się kobiety w Polsce. Skierowano też pytania do pani profesor odnośnie członkostwa Ukrainy w UE .
       4 marca, w obecności przewodniczki, nasze panie miały możliwość przemierzyć piękne i bogate architektonicznie stare flamandzkie grody: Brugię i Gandawę, gdzie i dziś można poczuć nastrój belgijskiego średniowiecza.
       Zwieńczeniem pobytu w stolicy Unii Europejskiej była wizyta w Domu Polski Wschodniej, który stanowi przedstawicielstwo w Brukseli pięciu województw: lubelskiego, warmińsko-mazurskiego, podkarpackiego, podlaskiego i świętokrzyskiego. Zaznaczyć należy, że pomysłodawcą powołania tej placówki był marszałek województwa warmińsko-mazurskiego - Jacek Protas. Dom stworzony został z myślą promowania Polski Wschodniej jako całości i lobbowania działań przyspieszających rozwój wschodnich regionów kraju. Placówka mieści się w okazałej, niemal stuletniej zabytkowej kamienicy przy jednej z najważniejszych ulic w stolicy Belgii - Avenue de Tervueren 48 - blisko siedziby Komisji Europejskiej.
       Gospodarz Domu Polski Wschodniej Marek Orzechowski, podejmując przedstawicielki z Warmii i Mazur oraz Mazowsza, podkreślił, że jest to pierwsza tak liczna grupa osób odwiedzających to miejsce od momentu jego powstania. – Panie „ozłociły” nam Brukselę – dodał.
       Koordynatorkami wyjazdu do Brukseli były: Jadwiga Król - członkini rady programowej Kongresu Kobiet i Danuta Tchorowska z Elbląskiego
       Stowarzyszenia Amazonek.
      
Elżbieta Straszkiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama