UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

EPWiK zapraszał, chętnych mało

 
Elbląg, Podczas Dnia otwartego EPWiK można było dowiedzieć się wszystkiego na temat uzdatniania wody oraz odprowadzania ścieków
Podczas Dnia otwartego EPWiK można było dowiedzieć się wszystkiego na temat uzdatniania wody oraz odprowadzania ścieków (fot. mat. EPWiK)

Czy wiecie, co się dzieje z wodą, zanim trafi do kranów? Gdzie są odprowadzane ścieki z naszych domów? Odpowiedzi na te pytania zainteresowani mogli poznać dziś (20 sierpnia), korzystając z zaproszenia Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Dzień otwarty zorganizowano z okazji Światowego Tygodnia Wody. To pierwsza tego typu atrakcja dla mieszkańców naszego miasta. Dziś można było odwiedzić dwie główne stacje uzdatniania wody: przy ul. Malborskiej i Królewieckiej, a także oczyszczalnię ścieków przy ul. Mazurskiej.
       - Woda ze studni głębinowych napływa na aeratory, gdzie jest napowietrzana. Następnie trafia do zbiorników kontaktowych. Tam zostaje poddana natlenieniu i odgazowaniu tlenków żelaza. Kolejnym etapem uzdatniania jest przejście wody przez pompownię i filtry pierwszego stopnia, gdzie następuje oczyszczenie jej z żelaza. Później woda przechodzi drugi stopień uzdatniania, w czasie którego redukowane są tlenki amoniaku i manganu. Kolejnym etapem jest tłoczenie na zbiorniki retencyjne i wtłaczanie wody w sieć miejską za pomocą pompowni drugiego stopnia – tak w skrócie opisuje proces uzdatniania wody Jan Lisewski z EPWiK.
       Niestety, zainteresowanie dzisiejszym zwiedzaniem było znikome. Nieliczni, którzy przyszli, mieli okazję zobaczyć, jak wygląda EPWiK „od kuchni”, zdobyć kilka cennych informacji o oczyszczaniu wody, a także otrzymali drobny upominek – płytę DVD zawierającą dokładny opis przygotowywania wody do użytku oraz informacje o odprowadzaniu ścieków i dodatkowy materiał o Kanale Elbląskim.
      
Dorota Lachowska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • No, to przynajmniej mieli okazje, zeby posprzatac w firmie.
 • a w niedziele otwarte jest bo to taki luzny dzien od roboty itp
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  gryzon(2011-08-20)
 • Szkoda, że dopiero na koniec dnia się o tym dowiaduję
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ktosław(2011-08-20)
 • No właśnie! Ja też pierwszy raz o tym słyszę! Ciekawę kiedy zapraszali i gdzie się ogłaszali!? elf
 • mamba www.portel.pl
 • Ja też bym poszedł ale nie widzialem artykułu. .. .. Ale lipa
 • A powiedzcie mi jedno dlaczego w tej wodzie jest taka duża ilość kamienia wszystko zachodzi kamieniem garnki, czajniki, kabiny prysznicowej nie mogę domyć od kamienia, wszystko zachodzi kamieniem. Tak zapatrują sie w Norwegów to niech od nich nauczą sie wodę uzdatniać tam można wodą z kranu gasić urządzenia pod napięciem 380V !! nie zawiera metali, kamienia i innego badziewia co u nas, czajnik po roku używania nie nosi nawet śladów nalotu kamiennego po gotowaniu !!! ludzie zróbcie coś z tym
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Zeb Mackaine(2011-08-21)
 • Zeb Mackaine-Bo ta woda co ją masz w kranie to woda. .. "mineralna ". Same minerałłki są w niej : i piasek i żelazo, czasem jakiś syf się trafi, a i wapńia kapkę, . Szkoda, że nie ma rtęci. .. Sprawdz se sam, zrób test (dostępny w sklepach ogrodniczych lb w aptece). Smacznego. A zwiedzających mało ?Ja się nie dziwię, skoro te "specjały " tzn. ta woda "mineralna " w kranie taka droga. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  woda ognista(2011-08-21)
 • Niestety, na wszystkich garnkach, czajnikach, sitku prysznicowym i nawet na zewnętrznej części kranu jest kamień. Woda do picia i mycia. ..
 • dla Was to by musiały być trzy krany z wodą: 1.z wodą do picia 2.z wodą do mycia i 3.z wodą do mycia picia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  o kurcze(2011-08-21)
 • Pomysł niezły, tylko termin kiepski. Warto to powtórzyć jak będzie rok szkolny. To co ma do pokazania EPWWiK jest bardzo ciekawe i nowoczesne. Zmienia spojrzenie zwykłego mieszczucha na system zasilania w wodę i usuwania nieczystości. Takich wiadomości brak mieszkańcom. Dla dzieci i młodzieży to otwarcie oczu na to co mamy i czego warto strzec. .. .. Słowo system też dla niektórych ludzi to czarna magia, a to już prawie norma w nowoczesnym świecie. .. Po za tym każdy system można zepsuć, zatkać zle go wykorzystując lub utrzymując. .. . Takie ciągłe narzekania nic nie dają, a takie spojrzenie na rzeczywistość realną jest istotne. Są ludzie gdzie zużycie wody w ciągu miesiąca wynosi 1 metr sześcienny na dwie osoby. .. .a i tacy co samotnie mieszkając zużywają jej ok 60 metrów sześciennych. .. . To też jest istotne dla systemu i społeczności. .. .i brakuje tej świadomości! Należy ten pomysł powtórzyć trochę go przygotowując. .. .. wszak mamy Departament Komunikacji Społecznej. .. i liczną kadrę bez pomysłów. .winni to podchwycić. .. a tak naprawdę co przeciętny mieszkanie miasta wie o jego infrastrukturze, funkcjonowaniu, czy wie jak korzystać z. .. .. np płuczki klozetowej?????Śmieszne, ale prawdziwe, higiena nie jest najmocniejszą stroną mieszkańców naszego miasta. Zadane pytanie młodzieńcowi : dlaczego nie myje nóg bo brzydko, ,pachną, ,. .. odpowiedz: czekam na potop. .. .. to tylko jeden delikatny przykład braku wiadomości i umiejętności.
 • Trzeba czytac lokalną prasę. wszystko bylo napisane na stronach internetowych, w telewizji elblaskiej
Reklama