UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Europejskie Dni Słońca w SP 18

 

Szkoła Podstawowa nr 18, której logo to Słońce, 11 maja zorganizowała obchody słonecznych dni w formie Festiwalu Nauki, pod nazwą „Ku słońcu”. Tego dnia korytarze szkoły zamieniły się w ulice festiwalowe, a klasy w sale wykładowe. Wybuchały wulkany, jajka skakały po stole, powstawały tęcze... Zobacz zdjęcia.

W maju, od 1 do 13, odbywają się po raz drugi w Polsce oficjalne obchody Europejskich Słonecznych Dni. Jest to akcja ekologiczna o charakterze edukacyjnym i informacyjnym, realizowana w całej Europie, której celem jest ochrona środowiska i klimatu poprzez wykorzystanie energii słonecznej.
      
       Słoneczny piątek
      
11 maja w SP 18 dzieci wcieliły się w role wykładowców, naukowców i wynalazców. Na poszczególnych festiwalowych ulicach prezentowały doświadczenia z różnych dziedzin nauki i prowadziły wykłady, a wszystko po to, aby znaleźć odpowiedź na pytania: dlaczego tak się dzieje?, czemu to tak działa?, co się stanie, kiedy?...
       Nasze naukowe spotkanie rozpoczęliśmy od słonecznego marszu. Wszyscy ubrani na żółto, wesoło machając żółtymi balonikami, przeszliśmy chodnikami osiedla Zawada, ogłaszając wszystkim mieszkańcom Elbląga, że dziś u nas w Osiemnastce odbywają się słoneczne dni pełne zabawy i nauki.
      
       Niezwykłe ulice
      
Potem w budynku szkoły, na ul. Słonecznej, dzieci prezentowały doświadczenia naukowe z różnych dziedzin nauki: elektrostatyki, energii odnawialnej, fizyki... Wybuchały wulkany, jajka skakały po stole, powstawały tęcze. Wiktoria wyjaśniła, dlaczego balon lata, a Damian za pomocą balonu i starej płyty CD pokazał, jak działa poduszkowiec. Jaś z Mateuszem, korzystając ze strumienia powietrza, w oryginalny sposób zaparzali herbatę. Dzieci mogły zobaczyć, jak działa mydło na brudasa, w którego rolę podczas pokazu wcielił się pieprz. Była produkcja dwutlenku węgla, wodoru. Podziwialiśmy konstrukcję, po której woda płynęła do góry. Wszystkim dorosłym i dzieciom podobała się zabawa antynewtonoską masą. I tak można byłoby wymieniać w nieskończoność, ale przejdźmy na kolejną ulicę.
       Na ul. Naukowców zaprezentowali się wynalazcy i konstruktorzy. Był kot produkujący bańki mydlane, własnoręcznie wykonane roboty, wyścigi aut na baterie słoneczne, elektrownie wiatrowe, solarne, geotermalne, wodne. Szymon z Marcelem zachwycili swoim profesjonalizmem w dziedzinie prądu elektrycznego i „przepuszczali” go przez wodę, ziemniaki i ogórki. Daria zapraszała do Elektrostatycznego Salonu Fryzjerskiego, gdzie „czesała” naelektryzowanym balonem włosy swoich klientów. Dzieci-widzowie chętnie zaglądały do Salonu Szalonych Naukowców prowadzonych przez studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu, siadały na symulator zderzeń, z którym przyjechał do nas Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, oraz z uwagą przysłuchiwały się wykładom gimnazjalistów z ZS nr 1, z dziedziny energii odnawialnej.
       Na ul. Zdrowia oprócz kiermaszu ze zdrową żywnością, wesołych gier i zabaw, można było na sobie odczuć zjawisko tarcia, przeżyć newtonowskie zasady dynamiki czy zaobserwować siłę powszechnego ciążenia.
       Na ul. Bioróżnorodności natomiast dzieci prezentowały swoje przyrodnicze kolekcje, opowiadały o małych przyjaciołach: chomikach, myszkach, królikach, kotkach…, którymi na co dzień się opiekują. Zachwycały piękne kolekcje głazów, muszli, zbiory dinozaurów, pluszaków zwierzęcych. Na tej ulicy swoją wiedza i pasją entomologiczną zarażał dzieci pan Bartosz Bujnik.
       Dzieci brały również w wielu atrakcjach współtowarzyszących festiwalowi, a było kino naukowe, wykłady słoneczne: jak działa auto na wodór i baterie słoneczne, gry i zabawy ruchowe. W świetlicy szkolnej powstało „planszowisko”. Po królestwie szachów oprowadzał przewodnik, pan Ryszard Borawski, sędzia i instruktor szachowy. Na dzieci czekały nie tylko szachy, warcaby i „Duży Chińczyk”. Była to okazja, by poznać także gry „pełne energii”, tj. „Słońce, kropelka wody i piorun”, „Energowładni uczą zasad prawidłowego korzystania z energii”, „Poznajemy odnawialne źródła energii”. Było wesoło, naukowo i profesjonalnie! Wszyscy dobrze się bawiliśmy!!!
      
      

 


       Warto było
      
Organizacja tego wydarzenia była dużym przedsięwzięciem, do realizacji którego potrzebna była współpraca zespołu nauczycieli, rodziców i uczniów. Nikt nie zawiódł, wszyscy wykazali się dużym zaangażowaniem w przygotowanie festiwalu i prezentacje zjawisk. Dlatego był on połączeniem prawdziwej edukacji i dobrej zabawy. Uczniowie występujący w roli nauczycieli byli bardzo zadowoleni, że mogli zaprezentować swoje naukowe umiejętności na forum szkoły. Dlatego słyszało się z ich ust: – Warto było przygotowywać festiwal i brać w nim udział.
       Świadczą o tym wypowiedzi wielu uczestników festiwalu.
       Kasia z III b: – Według mnie szkolny Festiwal Nauki był bardzo potrzebny. Mogliśmy wziąć udział w konkursach, poza tym każdy zainteresowany otrzymał szansę poszerzenia swojej wiedzy. Takich dni mogłoby być więcej.
       Karolina z V c: – Na festiwalu podobała mi się, chociaż jestem dziewczyną, prezentacja multimedialna o autach napędzanych przez słońce, wodór i wodę.
       Natalia z V b: – Moim zdaniem było fajnie. Dzięki takim dniom możemy sprawdzić swoje wiadomości, a także dobrze się bawić.
       Dominika: – Nawet nie przypuszczałam, że tak wiele otaczających przedmiotów i zjawisk związanych jest z fizyką. Będę teraz baczniej obserwować otaczający mnie świat i zadawać więcej pytań, wynikających z patrzenia na zjawiska i rzeczy dziejące się dookoła nas.
       Nauczyciele szkoły natomiast stwierdzili, że proces nauczania wzbogacony o tego typu imprezy pozwala w praktyce wykorzystać wiedzę, wzbogacać doświadczenia i rozwijać zainteresowania uczniów. W taki sposób rozbudzona pasja poznawania świata i odkrywania reguł nim rządzących – poprzez doświadczenia, eksperymenty, pokazy, prowadzenie bezpośrednich obserwacji, opisywanie obiektów oraz zjawisk fizycznych – dla zdolnych uczniów jest okazją do jej wzbogacania, a dla słabszych zachętą do nauki.
      
       Najlepsi Osiemnastkowi naukowcy i wynalazcy będą się prezentować podczas Bałtyckiego Festiwalu Nauki – 24 maja w godzinach 10-15 w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej 2012, przy ul. Grunwaldzkiej 137. Zapraszamy!
      

Dorota Życzkowska, SP 18
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Brawo SP 18.Nie odpuszczacie; O) Pierwszy szkolny festiwal nauki był u was prawda? Trzy lata temu byliście na PWSZ!! Teraz festiwal jest w każdej szkole!!! Życzę wielu pomysłów godnych naśladowania!!!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Elblążankaka(2012-05-14)
Reklama