UWAGA!

Fachowiec na wagę złota

 
Elbląg, Dziś w Ratuszu Staromiejskim odbyła się konferencja pt. „Szkoły i pracodawcy – jakość kształcenia zawodowego”
Dziś w Ratuszu Staromiejskim odbyła się konferencja pt. „Szkoły i pracodawcy – jakość kształcenia zawodowego” (fot. AD)

Przez lata spychane na margines edukacji szkolnictwo zawodowe przeżywa renesans. Uczniowie są przekonywani o tym, że zawodówki czy technika dają większe możliwości niż licea, a pracodawcy aktywnie włączają się w proces kształcenia przyszłych kadr. - Musimy kształcić fachowców na potrzeby rynku, a nie na potrzeby Urzędu Pracy – mówił wiceprezydent Elbląga Bogusław Milusz podczas konferencji „Szkoły i pracodawcy – jakość kształcenia zawodowego”.

W ostatnim czasie wiele mówi się o potrzebie reformy szkolnictwa zawodowego. Nie ulega wątpliwości, że nowoczesna szkoła zawodowa musi skutecznie i efektywnie funkcjonować w trójkącie: uczeń – pracodawca – szkoła. Oznacza to, że nie może istnieć sama dla siebie. Szkoła zawodowa na miarę naszych czasów wsłuchuje się zarówno w potrzeby uczniów, jak i pracodawców oraz wychodzi im naprzeciw. Na potwierdzenie tej tezy Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Usług w Elblągu zorganizował dzisiejszą (12 stycznia) konferencję pn. „Szkoły i pracodawcy – jakość kształcenia zawodowego”.
       - Kształcenie zawodowe jest bardzo ważnym tematem i musi być wyciągnięte z zapaści – mówiła Dorota Bajor, dyrektor ZSIŚiU. - Musimy pokazać społeczeństwu, że zawodówki i technika to nie są szkoły drugiego gatunku. Zapewniają kształcenie, które daje fach w ręku i dobry start na rynku pracy. Moja szkoła kształci w kierunkach budowlanych, w odnawialnych źródłach energii, jak również w zawodach fryzjerskich. Śledzimy losy naszych absolwentów to nasz priorytet. Nasi absolwenci muszą być tak przygotowani, by znaleźć pracę, jeśli nie na polskim to na europejskim rynku – zapewniała Dorota Bajor.
       Wiceprezydent Elbląga Bogusław Milusz mówił z kolei, że kondycja szkolnictwa zawodowego w naszym mieście jest dobra, ale warto przyglądać się, w jakim kierunku powinno się ono rozwijać. W tym celu potrzebna jest współpraca na linii pracodawca-szkoła.
       – Nie widzę możliwości funkcjonowania szkół bez współpracy z firmami – stwierdził wiceprezydent. - Jeżeli firmy zgłaszają potrzebę zatrudnienia wykwalifikowanych pracowników w odpowiednich kierunkach to szkoły powinny pójść w tym kierunku i takich specjalistów wyedukować.
       Doświadczenie we współpracy ze szkołami ma niewątpliwie firma Wójcik, działająca w branży meblarskiej.
       - Współpraca wieloletnia i mocno zacieśniona prowadzona jest z Zespołem Szkół Inżynierii Środowiska i Usług, jak również z ośrodkiem szkolno-wychowawczym z ul. Kopernika – wskazywał Piotr Wójcik, prezes Żuławskiej Fabryki Mebli. - Polega ona na wymianie doświadczeń związanych z praktykami zawodowymi. W ogóle powinniśmy dążyć do tego, by prowadzić więcej praktycznych zajęć dla uczniów w miejscu podobnym do przyszłego miejsca pracy.
       Na wsparcie szkolnictwa zawodowego zagwarantowane są środki w budżecie miasta, ale wiceprezydent Milusz wskazuje na możliwości, jakie daje Unia Europejska.
       - Unia przygotowuje bardzo duże środki na to, by szkoły zawodowe doposażyć, by poprawić ich kondycję.
       A na jakich specjalistów czeka Elbląg?
       - W Elblągu potrzeba fachowców związana jest z drewnem, z żywieniem i z wodą. Wokół tych obszarów chcemy pracować - mówił Bogusław Milusz. - Elbląg jest zagłębiem meblowym więc ważna jest branża drzewna, ale i ciężka, metalowa, bo po dawnym Zamechu powstało wiele zakładów o tym profilu. I właśnie dlatego w naszym mieście działa jedyna w Polsce klasa, która kształci odlewników. Musimy bowiem kształcić fachowców na potrzeby rynku, a nie na potrzeby Urzędu Pracy - zakończył wiceprezydent Elbląga.
       W konferencji, która odbyła się w Ratuszu Staromiejskim na temat szkolnictwa zawodowego, możliwości i kierunków jego rozwoju rozmawiali m.in. dyrektorzy szkół zawodowych z kraju, przedstawiciele Związku Rzemiosła Polskiego, Centrum Kształcenia Praktycznego oraz przedstawiciele firm.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Do niszczenia Szkolnictwa Zawodowego pośrednio swoje ręce przykładali Tusk, Petru, Balcerowicz
 • tak, tak, to wina tuska. ..
 • Zbieram na leczenie Kaczynskiego, ludzie pomóżcie !!!
 • spociłeś się intelektualnie pisząc to. .. czas się wytrzeć
 • fachowiec na wagę złota??? Jestem fachowcem, w dodatku w branży informatycznej, dostaje poniżej 2 tyś. miesięcznie, z tego muszę dokonać opłat, czynszu, musi mi starczyć na jedzenie dla rodziny, na lekarza (o ile zajdzie taka potrzeba). W życiu różnie bywa, są przypadki losowe i co wtedy? Brać kredyt? Zarobki wołają o pomstę do nieba. Przychodzi pierwsza lepsza firma informatyczna do Polski z za granicy i zarobki są ludzkie, a nasze firmy nadal płacą za niewolniczą pracę tak mało jak tylko się da. Dostać się jednak do takiej firmy to albo układy, albo znajomości albo szczęście o wadze wygranej w Totka. Gdzie ta waga złota za fachowca co??? Powinno być fachowiec na wagę 30 srebrników - zatrudnić, wykorzystać - Tyle w temacie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  16
  0
  wscieklyfutrzanymisiofisio(2016-01-12)
 • Milusz wie jaka kondycja jest szkolnictwa zawodowego - to chyba kpina. Pan M. pojęcia o szkolnictwie zawodowym nie ma. A co pan milusz zrobił do tej pory dla szkolnictwa -odpowiem sobie - NIC.
 • mało zainteresowanych na sali
 • wytępiono zawodówki i technika przez głupotę ale wyprodukowano psełdo magistrów a bez dobrego robotnika i technika gospodarka pada najlepszą inwestycją jest nauka elblążanka.
 • Na zdjęciu koledzy z urzędu, badz pracownicy ratusza. Co wy tam wiecie o potrzebach rynku, o swoich potrzebach dużo o cudzych zero
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  0
  Kosmaty(2016-01-12)
 • Jedyne po czym pewna praca to medycyna, na szczęście otworzyli w Elblągu
 • Mam nadzieje, ze to jedyna kadencja milusza...porazka z takim specem od oswiaty. Moze na wiejskiej szkole to sie sprawdzalo ale zarzadzanie to nie tylko dtatystyki czy puszczanie prezentacji...troche kreatywnosci by sie przydalo.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  1
  Nauczyciel12345(2016-01-12)
 • Fachowiec na wagę złota, ,, gówno prawda dalej potrzebny rencista który ma 2lub pierwsza grupę i wykonujący 5 etatów jak było ogłoszenie na portalu firma z Gronowa Górnego zatrudni rencistę z 1 lub 2 grupą jako palacz stróż konserwator sprzątaczka i pracownik gospodarczy w jednym to skandal że pośredniak przyjmuje takie oferty to podlega pod PIP NP PALACZ MUSI MIEĆ UPRAWNIENIA ZŁODZIEJE PRYWACIARZE
Reklama