UWAGA!

Fotka Miesiąca inaczej

 
Elbląg, Zdjęcie nagrodzone w konkursie sierpniowym.
Zdjęcie nagrodzone w konkursie sierpniowym. Fot. fotoel

Po jedenastu latach funkcjonowania w dotychczasowym kształcie konkursu portElu na „Fotkę Miesiąca” nadszedł czas na zmiany w regulaminie. Chcemy poddać dyskusji propozycje, których głównym celem jest poszerzenie grupy uczestników konkursu decydujących o przejściu zdjęcia z poczekalni do konkursu.

Proponujemy żeby poszerzyć grono członków Akademii Fotki Miesiąca o wszystkich tych uczestników, których prace zakwalifikowały się do konkursu. Obecnie jest około 800 takich osób. Każda z nich otrzymywałby od jednej do trzech gwiazdek, w zależności od liczby dotychczas zamieszczonych w konkursie prac i uzyskanych za nie ocen. Akademik miałby prawo do wstępnej oceny nadsyłanych zdjęć i decydowania w ten sposób o ich przejściu do konkursu. Oceny każdego z Akademików byłyby mnożone przez liczbę jego gwiazdek. Z poczekalni wychodziłyby zdjęcia, które uzyskają od Akademików średnią ocenę minimum 3 przy co najmniej 50 ocenach.
       Trzy gwiazdki przyznawane byłyby Akademikowi, który wprowadził do konkursu minimum 10 zdjęć i uzyskał z nich średnią ocen powyżej 4. Dwie gwiazdki wymagałyby pięciu zdjęć i średniej powyżej 3. Jedną gwiazdkę otrzymywałby każdy uczestnik konkursu, którego zdjęcie wyszło z poczekalni do konkursu głównego. Redakcja miałaby prawo uznaniowo przyznawać cztery gwiazdki autorom zdjęć, którzy wykazali się w konkursie dużą liczbą zdjęć o wybitnych walorach artystycznych. Gwiazdki prezentowane byłyby przy podpisach pod zdjęciami i komentarzami.
       Liczymy na krytyczne i merytoryczne uwagi do planowanych w tym konkursie zmian.
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Fotka wzajemnej adoracji i bezguscia. Ile można wrzucać fotek z drzewkami ? Polowa z Was nie ma photoshopa i dzięki bogu bo i tak byście nie ogarnęło a ci co maja nie umieją go używać i potem widzę te pseudo hdr gdzie sharpen suwakiem idzie na maxa itp inne nieudane triki które i tak z byle g***a fotki nie czynią. Albo zdjęcia niby to 360sttopni. Kup sobie jeden z drugim obiektyw do zdjęć panoram w 360st. I będziesz miał efekt a nie kręcisz suwakiem w prawo i lewo i noc z tego nie wychodzi. Ale uczcie się dzieci uczcie...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5
  17
  Czytelnik_MOBI_46297(2013-09-16)
 • Ja bardzo lubię fotografować, i robię ładne zdjęcia. Wiesz dlaczego nie biorę udziału w tym konkursie? Ano dlatego, że tu zawsze wygra zdjęcie przerobione na fotoshopie. A ja należę do osób, które uwielbiają prawdziwe piękne zdjęcia, tylko i wyłącznie prawdziwe. Prawdziwy fotograf z pasją nie potrzebuje żadnych programów komputerowych, żeby zdjęcie było piękne, bo potrafi takie zrobić. ..
 • Zabawne wypowiedzi. Jeżeli robisz zdjęcia to doskonale pewnie wiesz, że dokładnie to co dziś robi się w PS kiedyś robiono w ciemni fotograficznej. Tylko, że wtedy trwało to nawet kilka dni. Sztuką jest nie przesadzać z możliwościami PS. Bo wtedy zamieniamy fotografię w grafikę. Przed obróbka cyfrowa nie uciekniemy i każdy to wie. Robiąc zdjęcia jakimkolwiek aparatem cyfrowym w JPEG pozwalamy by aparat sam za nas poddawał zdjęcie obróbce. Mówisz, ze robisz ładne zdjęcia. Więc pokaż je nam. Pokaż tym co nie widzą, że można zrobić bardzo dobre zdjęcie bez obróbki cyfrowej, a nie chowasz je do szuflady lub do folderu w komputerze.
 • Ja poszedłbym dalej. Zrezygnowałbym z poczekalni i wszystkie fotki poddałbym do oceny przez chętnych. Ale jeśli już musi istnieć akademia to propozycja b. dobra. Bo w tej chwili czynnie oceniających akademików jest zbyt wąska grupa. I bardzo ważne, admin powinien częściej i śmielej korzystać z prawa do usuwania fotek kwiatków, piesków. kropelek itp. Albo zmieniamy regulamin i wpuszczamy wszystko, mam bardzo fotogenicznego psa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  2
  redrum(2013-09-16)
 • obecnie mieszkam w neapolu już od 6 lat. bardzo interesuję się wszystkimi wiadomościami z elbląga. widzę jak duże zmiany zaszły na korzyść w moim mieście. zawsze oglądam "fotki miesiąca" i doprowadza mnie do złości podpis pod fotką. czy nie uważacie, że należy się dokładna informacja o oglądanym zdjęciu?pofatygujcie się i sprawcie podpisy pod zdjęciami. jak przyjeżdżam na miesięczny urlop, to nie jestem w stanie zwiedzić całego elbląga. dlatego chętnie dowiedziałabym się gdzie "to "zdjęcie było zrobione.
 • Do: Lilka2.Cytuję fragment. .. "A ja należę do osób, które uwielbiają prawdziwe piękne zdjęcia, tylko i wyłącznie prawdziwe. ". .. Po podpisie mniemam, że jesteś osobą płci pięknej. Oczywiście też nie używasz szminki nie malujesz oczu, że o farbowaniu włosów nie wspomnę. Byłoby to sprzeczne z Twoim poglądem o "prawdziwości", a dokładniej oszukiwanie rzeczywistości. Podobnie jest z zdjęciami i w wszystkim trzeba zachować umiar. Tak nawiasem mówiąc zdjęcie prze konwertowane do czarni i bieli jest Twoim zdaniem "prawdziwe" czy nie? Wszak widzimy w kolorze.
 • Moim zdaniem to dobry pomysł, który ułatwi weryfikację wartościowych fotek i znacznie ułatwi dostanie się do głównego konkursu. Dodatkowo pomoże wykluczyć "kolesiostwo" i da szansę mniej znanym autorom, którzy z dobrym zdjęciem już na starcie byli bez szans przejścia dalej. Na fotografii się nie znam, ale lubię oglądać ładne zdjęcia :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  kierowcabombowca(2013-09-16)
 • Brawo Lilka2 całowicie Cię popieram
 • Jeżeli Emmy nie będzie w konkursie to jestem na tak
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  5
  eMinemm(2013-09-16)
 • OK, może wyjaśnię kilka kwestii i pojęć, bo widzę, że hejting idzie pełną parą. .. Do pseudo fotografów, ludzi którzy z fotografią mają do czynienia przed komputerem oficjalni wyjaśniam, że: 1.Prawdziwy fotograf nie przerabia zdjęć w Photoshop, lecz nadaje im odpowiedniego balansu bieli, kolorów i ostrości, by jak najbardziej zbliżyć się do tego, co zostało uwiecznione na zdjęciu. Kiedyś taką sztukę wykonywało się w ciemni, a teraz robimy to w Photoshop. 2.Format RAW musisz wywołać przez program do obróbki fotograficznej, ponieważ jest to surowiec, który pozbawiony został wszystkiego, co aparat "daje" dla jpeg-ów 3.Jeśli ktoś myśli, że robi "naturalne zdjęcia", bo nie używa Photoshop'a, to jest ignorantem i jest zwyczajnie nie wykształcony, gdyż to aparat po zrobieniu zdjęcia automatycznie je za nas "obrabia" 4.To, co zrobi redakcja, to i tak dla niektórych malkontentów będzie źle, bla bla bla. Zamiast spinać się w internecie proponuję robić zdjęcia, ćwiczyć i trenować, bo wasze nieudane zdjęcia z ocenami kolegów kolegów może i zdobędą 111,11 gr, lecz co z tego, skoro sam siebie nie oszukasz i w głębi duszy wiesz, że jesteś słabym fotografem, a te śmieszne 111 złotych polskich zostało zdobyte tylko przy pomocy znajomych, a kwota przez chwile omami Cię w tym maraźmie.
 • nie do końca masz rację, nie zauważyłem, żeby FM wygrało kiedyś nieudane zdjęcie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  redrum(2013-09-16)
 • Polemizowałbym z tym, że "Prawdziwy" fotograf nie przerabia zdjęć i należy zbliżyć się do tego co zostało uwiecznione na zdjęciu czyli zapewne tak jak to widzieliśmy. Jeśliby fotografię traktować jako Sztukę, (chyba można), a Fotografa jako Artystę to dlaczego nie? Zgadzając się z Twoją tezą dla przykładu HDR-u "Prawdziwy Fotograf" nie powinien robić bo to jest przeróbka i to najczęściej z kilku zdjęć. Andrzej Dragan także nie jest "prawdziwym fotografem" bo mocno przerabia zdjęcia? Takie przykłady można by mnożyć. Inna kwestia czy po mocniejszej obróbce wychodzi coś sensownego czy dajmy na to koszmarek. Ale zboczyliśmy zdaje się nieco z tematu:)
Reklama