UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

FRE prosi prezydenta o dialog

Elbląg, Na zdjęciu Cezary Balbuza
Na zdjęciu Cezary Balbuza (fot. AD).

Po kilku kolejnych spotkaniach roboczych Forum Rozwoju Elbląga wczoraj (15 marca) doszło w Urzędzie Miejskim do spotkania FRE z prezydentem Henrykiem Słoniną. Spotkanie dotyczyło głównie polityki informacyjnej Urzędu Miasta oraz komunikacji między władzami Elbląga, a jego mieszkańcami. Na ręce Pana Prezydenta zostało złożone stanowisko FRE w tej sprawie.

Oto treść stanowiska:
       „Miasto Elbląg w swej bogatej historii miało lepsze i gorsze okresy, jednak sukcesy zawdzięczało zwykle swoim mieszkańcom i ich ciężkiej pracy. Dzisiejsza kondycja Elbląga nie jest jednoznaczna, z jednej strony mamy duże inwestycje infrastrukturalne, z drugiej hamujące rozwój miasta wysokie bezrobocie. Kolejny raz elblążanie mogą liczyć tylko na siebie, tym bardziej potrzebna jest współpraca wszystkich elbląskich środowisk, którym zależy na dobru i rozwoju miasta będącego naszym wspólnym domem.
       Władze miasta nie powinny funkcjonować w oderwaniu od opinii społecznej, ponieważ pełnią one rolę służebną wobec wszystkich mieszkańców. W dobie postępującej informatyzacji życia społecznego istnieje coraz więcej możliwości wprowadzania form demokracji bezpośredniej, szczególnie w relacjach władze samorządowe – społeczeństwo. Potrzebna jest wola współpracy zainteresowanych stron, a wtedy pozostaje już tylko kwestia organizacji i komunikacji.
       Mamy obecnie rok wyborczy i kampania polityczna rozkręca się z miesiąca na miesiąc. Widzimy w tym szanse na wykorzystanie entuzjazmu i zaangażowania różnych środowisk do wypracowania nowych, efektywnych form współpracy władz miasta z jego mieszkańcami.
       Od kilku miesięcy w elbląskich mediach przewijają się apele różnych środowisk politycznych i społecznych, nawołujące władze miasta Elbląga do powszechniejszego korzystania z możliwości prowadzenia „konsultacji społecznych”. Forum Rozwoju Elbląga jest podobnego zdania i mamy nawet konkretną propozycję jednej z form organizacyjnych, która mogłaby być bardzo pomocna władzom miasta w podejmowaniu kluczowych decyzji.
       Proponujemy powołanie przy Prezydencie Miasta Elbląga Społecznej Rady, która miałaby charakter doradczy i apolityczny. Prezydent i Rada Miejska zapraszaliby do „honorowego” udziału w tym ciele doradczym przedstawicieli organizacji pozarządowych, partii politycznych, środowisk biznesowych, związkowych, wyższych uczelni itp.
       Zadaniem Społecznej Rady byłoby opiniowanie projektów miejskich inwestycji, ważniejszych uchwał Rady Miasta, określanie priorytetów działań władz miejskich, monitorowanie prac poszczególnych wydziałów Urzędu Miasta, prezentacja pomysłów elblążan na rozwój miasta, no i oczywiście komunikacja między władzami miasta, a jego mieszkańcami. Jest to tylko wstępna propozycja, ale szczegóły w razie zainteresowania tym pomysłem władz Elbląga można przedyskutować i uzgodnić.
       Bardzo pilną kwestią do rozwiązania jest słaba komunikacja z mediami ze strony Biura Prezydenta Miasta i tu duże pole do działania widzimy dla Rzecznika Prezydenta. Z komentarzy na forach internetowych widać, że elblążanie nie wiedzą za wiele, np. o miejskich inwestycjach, o ich zakresie, wielkości, terminach, celowości itp. Widzimy potrzebę organizowania comiesięcznych konferencji prasowych i dostarczania lokalnym mediom jak największej ilości informacji. Rzecznik Prezydenta powinien mieć wsparcie ze strony wszystkich wydziałów Urzędu Miasta i móc w każdej chwili odpowiadać na pytania mediów, organizacji społecznych i politycznych oraz wszystkich zainteresowanych mieszkańców miasta.
       Elblążanie powinni mieć też większy dostęp do informacji o mieście i polityce władz miejskich za pomocą Internetu. W tym celu konieczne jest jednak ożywienie strony internetowej Urzędu Miasta, publikacja większej ilości informacji o bieżącej działalności władz miejskich oraz o planach na przyszłość. Za pomocą Internetu mieszkańcy powinni mieć możliwość zadawania pytań i uzyskiwania w miarę szybkich i rzeczowych odpowiedzi.
       Oczywiście, są to na razie tylko wstępne pomysły, które należałoby jeszcze doprecyzować, ale jesteśmy otwarci na współpracę i jako apolityczna inicjatywa społeczna FRE służymy pomocą dla dobra Elbląga i jego mieszkańców.”
      
       Na koniec spotkania obie strony wyraziły chęć odbycia kolejnych spotkań poświęconych najważniejszym sprawom dotyczącym Elbląga i jego mieszkańców.
      
       Forum Rozwoju Elbląga zaprasza wszystkich elblążan mających pomysły na Elbląg, mających pytania i uwagi do władz miasta, o kontakt z nami i uczestniczenie w naszych spotkaniach roboczych. Najbliższe spotkanie Forum Rozwoju Elbląga odbędzie się już w czwartek 18 marca o godz. 18 w biurowcu Elzam na ul. Grunwaldzkiej 2 B 1, sala nr 6, a poświecone będzie inwestycjom sportowo-rekreacyjnym w Elblągu.
      
Cezary Balbuza, FRE
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • kolejne biadolenie niedowartościowanych. Rada Miasta jest przecież takowym "ciałem doradczym", po co tworzyć kolejne? Pod publiczkę? Rozumiem konsultacje społeczne, bo na nie przyjść może każdy kowalski, ale nie rozumiem ciała doradczego z biznesmenami w środku. Przecież to z daleka śmierdzi! Każda organizacja ma prawo wglądu w projekty uchwał szykowane na kolejne sesje, projekty uchwał są przedstawiane radnym około 2 tygodni przed sesją, ale budżet miasta stanowi o kierunkach rozwoju. Mogą organizację składać swoje pomysły zmian projektów w budżecie, np. nie budujemy lotniska a remontujemy drogi, nie remontujemy stadionu piłkarskiego a budujemy basen. Inaczej to ciało doradcze to będzie czysta instytucja roszczeniowa. Miasto ma pewien budżet i w jego granicach, odliczając pewne stałe, można robic pierestrojkę. A tu se tylko gadu gadu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  matteoo(2010-03-16)
 • jak na razie wszystkie ujawnione kampanie wyborcze oparte są na prostym pomyśle "krytykujmy Słoninę". ciekawe kiedy ktoś powie coś więcej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-03-16)
 • matteo rozbawiłeś mnie człowieku; ) Rada Miasta nie jest ciałem doradczym prezydenta bo masz tu opozycje której na doradzaniu wcale nie zależy! Z resztą większość naszych Radnych ma blade pojecie co się dzieje w mieście i uaktywniają się tylko co 4 lata tuz przed wyborami!; )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  znafca(2010-03-16)
 • Cezary, Cezary. .. .. ale się rymuje. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  klm(2010-03-16)
 • W mojej ocenie są to jakieś działania związane z wyborami do samorządu, bo innej logiki tu nie dostrzegam. Co jakiś czas czytam o kolejnych gremiach, które chcą dyskutować, doradzać, konsultować, a efektów z tego dla lokalnej społeczności nie ma żadnych. A ja bym chciała, aby wreszcie jakieś grono polityczne czy społeczne rozliczyło władzę z gospodarowania publicznymi pieniędzmi. Słyszymy o nadmiernym (od 30 do 50 proc. )zatrudnieniu w ratuszu, w firmach komunalnych, a tymczasem żadne Forum tej kwestii nie porusza. Nie ma sensownej i rzetelnej analizy miejskich inwestycji (choćby tej przy ratuszu), które sprawiają wrażenie pomników obecnej władzy. Czy w końcu w tym mieście znajdzie się ktoś, kto powie, że "król jest nagi"?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  fama(2010-03-16)
 • SROM – społeczne rady ocalenia miasta. Rada Radzie Radzi. Konsultacje i komitety obywatelskie rządzą. O normalność coraz trudniej – to wizja przyszłości. Król jest nagi – opozycja też jest naga a na dodatek i wykastrowana i nie ma jaj. Cienko pieje i nawet tym cieniutkim pianiem nie ma oprócz krytyki / i to w byle jakim stylu / nic do zaoferowania. Krytykować też trzeba umieć. Lokalne PO PiS to takie polityczne PKP. A EKO się czai i jak poczyta CV kandydatów może jakiś program czyli zlepek cudzych pomysłów ogłoszą niebawem. Ale nieźle wykombinowali. Po co samemu główkować – frajerzy napiszą a komisja ich udupi. Czerwony
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-03-16)
 • Szanowni Państwo - że się tak niekonwencjonalnie wyrażę. I CI i CI - po obu stronach barykady, to produkt narodu polskiego. I co by nie mówić o schodzącej ze sceny epoce zadowolonych ze wszystkiego i z niczego osobników, którzy tak jak władza starają się być bardziej nieruchomym niemową niźli wyrazić jakikolwiek pogląd, aby zostać zaszufladkowanym. Tak też i obecni "gniewni" maja różne powody zaistnienia w świadomości ludzkiej a ponieważ i ich atentaci odrobili dobrze lekcje, ich motywacja bywa nieczytelna dla większości urno chodów. Moja grupa wiekowa - sądzę, że poza nielicznymi przypadkami chorobliwej głupoty, nie ma z tym zagadnieniem istotnych problemów - za późno żeby budować, za wcześnie, aby umierać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  AborygenMiejscowy(2010-03-16)
 • młodych, zdolnych to miasto potrzebuje!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-03-16)
 • No to na co czekacie - pogońcie tą starą epokę w zapomnienie i zacznijcie rzeczy i czynności nazywać po imieniu. Jutro jest pierwszy dzień z reszty waszego życia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  AborygenMiejscowy(2010-03-16)
 • Czy to Pan Cezar Balbuza, który robił kiedyś rankingi społeczne, które sie z niczym nie pokrywały ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  z polski(2010-03-16)
 • działacze, ale czego dokonali sami?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-03-17)
Reklama