UWAGA!

Gapowiczom będzie trudniej

 Elbląg, Gapowiczom będzie trudniej
fot. arch. AD

W ubiegłym roku średnio każdego dnia przeprowadzono 120 kontroli, z których wynikało, że około 31 osób jechało "na gapę", a tak naprawdę na koszt innych pasażerów. Zarząd Komunikacji Miejskiej chce te statystyki zmniejszać, dlatego pod koniec lutego ogłosił przetarg, gdzie głównym kryterium nie była cena, a liczba kontroli. Przetargu nie udało się rozstrzygnąć, kolejny jest w trakcie przygotowań.

Firma, która do tej pory przeprowadzała kontrole, ma umowę z Zarządem Komunikacji Miejskiej do końca marca. Dlatego też pod koniec lutego ogłoszono przetarg, który miał wyłonić kolejny podmiot zajmujący się sprawdzaniem pasażerów. Co ciekawe główny nacisk został położony na ilość kontroli w ciągu miesiąca.
       Jak informuje Michał Górecki z Zarządu Komunikacji Miejskiej pierwszy przetarg w tej sprawie nie przyniósł rozstrzygnięcia. Spółka już przygotowuje się do kolejnego, ale dokładne kryteria nie są jeszcze znane. Wiadomo tyle, że priorytetem ma być jak największa jakość kontroli, jej skuteczność, a także windykacja opłat za korzystanie z komunikacji miejskiej bez odpowiedniego dokumentu przewozu.
       W ubiegłym roku przeprowadzono około 46 tys. kontroli biletów, wystawiono 11,4 tys. opłat dodatkowych, czyli tzw. mandatów. Wpływy z tego tytułu to nieco ponad 330 tys. zł, natomiast do sądu trafiło blisko 1500 pozwów.
       - Na drogę egzekucji komorniczej zostało skierowanych, tak jak w roku ubiegłym, blisko 300 wniosków – wyjaśnia Michał Górecki. - Należy pamiętać, że windykacja jest procesem ciągłym, rozłożonym w czasie. Znaczna część z wierzytelności z poprzednich lat została odstąpiona specjalistycznym firmom windykacyjnym, które także w roku 2015 prowadziły windykację, ale już we własnym zakresie. Dlatego liczba osób ponoszących konsekwencje z powodu wyłudzania przejazdu jest z pewnością większa. Gapowicze nie mogą liczyć na to, że odwlekanie uregulowania sprawy spowoduje, że problem zniknie. Konsekwencje finansowe i prawne, choć w dłuższym czasie, zostaną wyciągnięte – dodaje Michał Górecki.
       Obecnie zatrudnionych jest 15 kontrolerów, a jak dodaje pracownik ZKM coraz trudniej o nowych.
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Nikt nie zgłosił się do przetargu i ciekawe co zrobi zkm jak do drugiego przetargu tez nikt się nie zgłosi??!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  0
  kanarek(2016-03-04)
 • Bo być kanarem to ostatnia deska ratunku, lepiej chyba grabarzem.
 • Chyba zostanę kontrolerem :) 15 kontrolerów robiło 120 kontroli w ciągu 8 godzinnego dnia pracy :) czyli para (2 kontrolerow) w ciagu swojej pracy wykonywala okolo 17 kontroli w ciagu swojego dnia pracy. Co daje pół kontroli na godzine :D BRAWO ONI !!!
 • Przepraszam, 2 kontrole na godzine. ..
 • Praca jak każda inna. To nie kanarzy są źli, tylko złodzieje jeżdżący za darmo. Kiedy ludzie zmienią w końcu mentalność?
 • a moim zdaniem to ZKM ma coraz trudniej, na co dzień chodzę na piechotę, jeżdżę na rowerze, dopiero jak mam coś załatwić dalej korzystam z samochodu
 • Pytanie do osób które miały styczność z elbląskimi kanarami. Czy kanar cokolwiek wspominał, że możecie mu od razu zapłacić? Bo oni ludziom tego nie mówią, mimo że są do tego zobowiązani przepisami. Mało tego, jeśli w taki sposób naruszają przepisy, wątpliwa jest podstawa do przetwarzania danych osobowych, bo przy wpłacie podczas kontroli prawo zabrania im żądania dokumentu tożsamości.
 • złodziejem jest ten kto coś ukradł, gdzie tu widzisz kradzież? brak zysku nie jest równoznaczny ze stratą, dodatkowy pasażer to wprawdzie większa masa całkowita pojazdu ale w przypadku autobusu wpływ na zużycie paliwa jest praktycznie pomijalny
 • Strata jest wtedy gdy wpływy są mniejsze od kosztów. Gdyby przyjąć Twój punkt widzenia, to nikt nie powinien płacić. Każdy może stwierdzić, że jego przejazd nie ma wpływu na zużycie paliwa.
 • Panie Górecki, elbląscy kontrolerzy też nie są święci. Zasłonięcie ręką kasownika tuż po wejściu to też wyłudzenie.
 • Ukradł między innymi wolne miejsce siedzące/stojące. Równie dobrze każdy może iść do sklepu po batona i nie płacić, bo co to jest ta złotówka mniej dla właściciela sklepu. Tylko niech teraz pójdzie do twojego sklepu 20 tysięcy Elblążan.
 • Och jacy Wy jesteście poszkodowani przez kontrolerów i jacy to oni są źli. .. Jeżdżę codziennie autobusami i NIGDY nie miałem problemu z żadnym kontrolerem. Zasłanianie ręką kasowników? Nigdy czegoś takiego nie widziałem. Nigdy też nie spotkałem się z chamstwem z ich strony. Polecam też ściągnięcie sobie aplikacji MoBILET, albo wyrobienie EKM - zapomnicie o problemach z dostępnością biletów, niedziałającymi kasownikami, mitycznym zasłanianiem ręką kasowników itd. No i o wiele taniej, niż tradycyjne bilety.
Reklama