UWAGA!

Garbary 12

 Elbląg, Garbary 12
(fot. PS)

W sobotę (26 czerwca) na ścianie kamienicy przy ul. Garbary 12 odsłonięto tablicę upamiętniającą istniejący tam przez ponad 300 lat kościół mennonicki. Dzień wcześniej w mieszczącej się w tej samej kamienicy Autorskiej Pracowni Rzeźby znany elbląski rzeźbiarz Waldemar Cichoń otworzył stałą wystawę swoich prac.

Pomysłodawcą upamiętnienia świątyni menonitów był Klub Nowodworski – Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego, a patronat honorowy nad tym przedsięwzięciem objął prezydent Elbląga Henryk Słonina. On też w obecności licznej grupy menonitów z Holandii, Niemiec i Stanów zjednoczonych dokonał uroczystego odsłonięcia pamiątkowej tablicy na ścianie byłej świątyni. Obecnie kończony jest jeszcze remont kamienicy.
      
       ***
       Kamienica przy ul. Garbary 12 została wzniesiona w drugiej połowie XIV w.; sama elewacja frontowa posiada kostium architektoniczny w duchu manieryzmu flandryjskiego z około połowy XVI w. W latach 1590-1900 w obiekcie znajdował się dom modlitwy związany z gminą flamandzką, do której należeli mennonici z miasta i najbliższych jego okolic. Przez długi czas był tzw. kościołem ukrytym, gdyż władze miejskie nie aprobowały faktycznego statusu obiektu. Dopiero w pierwszej połowie XVIII w., po rozszerzeniu zakresu tolerancji, na nadprożu kamienicy umieszczono napis KIRCHE DER MENNONITEN, który częściowo zachował się do dnia dzisiejszego. Sam obiekt jako dom modlitwy funkcjonował do roku 1900, kiedy wzniesiono nowy i większy obiekt na Wyspie Spichrzów, przy Berlinerstrasse (obecnie Warszawska).
       Kamienica ta jest jednym z nielicznych świadków dawnej świetności miasta oraz jednym z najwartościowszych, zachowanych w Elblągu obiektów. W latach ubiegłych przeprowadzone zostały prace remontowe dachu i ściany bocznej oraz, dzięki dotacji Urzędu Miejskiego, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową. Obecnie trwają jeszcze, również dotowane przez Urząd Miasta, prace konserwatorsko-remontowe elewacji frontowej.
      

 


      
      

oprac. PD

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama