UWAGA!

Gdzie archeolog chodzi piechotą?

 
Elbląg, Na działce przy ul. Bednarskiej trwają prace archeologiczne
Na działce przy ul. Bednarskiej trwają prace archeologiczne (fot. Michał Skroboszewski, arch. portEl)

Odpowiedź na to pytanie, jak również inne interesujące fakty o pracy archeologów będzie można poznać podczas pikniku organizowanego w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w najbliższą niedzielę, 4 sierpnia.

Od końca maja muzeum prowadzi badania archeologiczne na terenie parcel miejskich pomiędzy ulicami Bednarską i Studzienną (tutaj przeczytasz więcej). W trakcie prac odsłaniane są fundamenty średniowiecznej drewnianej zabudowy miasta oraz dawnych latryn, skrywających skarby minionych epok. Efekty wykopalisk będzie można obejrzeć podczas pikniku, który rozpocznie się o godz. 12. Po raz pierwszy zaprezentowane zostaną najciekawsze odkrycia tego sezonu: ceramiczne i drewniane naczynia, średniowieczne i nowożytne monety, elementy ubioru, fragmenty szklanych naczyń czy dziecięce zabawki. Archeolodzy opowiedzą o tym, jak wyglądają miejskie wykopaliska i w jaki sposób prowadzą badania. Dzięki ich opowieściom poznamy historię badań archeologicznych Starego Miasta oraz dowiemy się, dlaczego elbląskie wykopaliska są fenomenem w skali Europy, który mógłby być silnym atutem w promocji miasta.
       Miłośników tematyki wikińskiej zainteresuje spotkanie z dr Markiem Jagodzińskim, który opowie o osadzie Truso i poszukiwaniach jej cmentarzyska. Prace archeologiczne w miejscu jego prawdopodobnej lokalizacji zostały zaplanowane na przyszły rok.
       W trakcie wydarzenia poznamy najnowsze metody badań archeologicznych. Na uczestników imprezy czekać będzie między innymi symulator lotów dronem i pokaz sterowania tym urządzeniem.
       Najmłodsi wezmą udział w warsztatach, podczas których wykonają własny odcisk zabytku. Będą mogli także zmierzyć się w zawodach poszukiwania artefaktów na muzealnym dziedzińcu.
       Na zakończenie imprezy, o godzinie 16, rozpocznie się spacer z archeologiem. Wędrując po współczesnym Starym Mieście, odkryjemy jego średniowieczne oblicze. Dowiemy się, co i gdzie zostało odkryte podczas wieloletnich wykopalisk, których efekty w postaci zabytków można oglądać na aktualnych muzealnych ekspozycjach.
      
MAH w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • fajnie, tylko co tam odbudują ? tandetę, będzie rekonstrukcja 2-3 kamienic a reszta nowoczesny socrealizm, serio rzygać się chce jak człowiek jest świadomy tego co tam było a co jest, Polacy serio potrafią wszystko spier. .. .. dolić ? czy robią to specjalnie bo myślą że tak jest dobrze ? złe wzorce, złe myślenie, fałszywa historią jest matką złych decyzji, widocznie barok, gotyk, rokoko, renesans czy eklektyzm w Elblagu nie jest potrzebny, ale potrzebna jest socrealistyczna zwyrodniała fantazja prostych ludzi, no to macie to co macie. Ps proszę spojrzeć na zdjęcia przed wojenne serio
 • Mieli czas mogli kopać to teraz jak mają stawiać budynki oni chcą kopać i szukać w ziemi. To jest chore .
 • Już odpowiadam Archeolog chodzi piechotą do Wytwórni Czekolady
 • @007 - Kiedyś był inny styl i teraz jest inny styl. .. Ludzie też nie stawiają domów jak kiedyś tylko jak teraz.
 • BIUROKRACJA ZABIJA TO PAŃSTWO OD LAT 90-tych !!!#@#@!$
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  anarhista==zerovatu(2019-07-29)
 • I co z Tego, że teraz jest inny styl, ale to jest Stare Miasto i powinno się odbudowywać wierne kopie przedwojennych budynków. Tak zrobili np w Warszawie czy Gdańsku i teraz tam są tłumy turystów, a co u nas będą oglądać bloki z pustaków? I okna PCV? Jak się stawia na turystykę to trzeba trochę pomyśleć.
 • Oby tylko nie stawiali badziewia z suporexa. Tylko kamienice prawdziwe.
 • no tak był barok był renesans teraz jest nowoczesny socrealizm i modernizm co nie znaczy że w tym miejscu jest potrzebny, akurat w tym miejscu nie jest potrzebny, i nie interesuje mnie to co sie podoba ludziom, bo każdemu sie podoba co innego, dlatego robi sie to co jest słuszne a słuszna jest rekonstrukcja miasta od XIII do XIX wieku przez wszystkie epoki, tak samo słuszne jest przekopanie tej cholernej mierzei, a modernizm i nowoczesny socrealizm można realizować w innym miejscach, tam oczywiście architekci i politrucy mogą się wykazać fantazją jaką chcą przecież nikt im nie broni.
 • Archeolog chodzi piechotą do Toi-Toja
 • Tam gdzie i król chodzi piechotą...
Reklama