UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Gdzie archeolog chodzi piechotą?

 
Elbląg, Na działce przy ul. Bednarskiej trwają prace archeologiczne
Na działce przy ul. Bednarskiej trwają prace archeologiczne (fot. Michał Skroboszewski, arch. portEl)

Odpowiedź na to pytanie, jak również inne interesujące fakty o pracy archeologów będzie można poznać podczas pikniku organizowanego w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w najbliższą niedzielę, 4 sierpnia.

Od końca maja muzeum prowadzi badania archeologiczne na terenie parcel miejskich pomiędzy ulicami Bednarską i Studzienną (tutaj przeczytasz więcej). W trakcie prac odsłaniane są fundamenty średniowiecznej drewnianej zabudowy miasta oraz dawnych latryn, skrywających skarby minionych epok. Efekty wykopalisk będzie można obejrzeć podczas pikniku, który rozpocznie się o godz. 12. Po raz pierwszy zaprezentowane zostaną najciekawsze odkrycia tego sezonu: ceramiczne i drewniane naczynia, średniowieczne i nowożytne monety, elementy ubioru, fragmenty szklanych naczyń czy dziecięce zabawki. Archeolodzy opowiedzą o tym, jak wyglądają miejskie wykopaliska i w jaki sposób prowadzą badania. Dzięki ich opowieściom poznamy historię badań archeologicznych Starego Miasta oraz dowiemy się, dlaczego elbląskie wykopaliska są fenomenem w skali Europy, który mógłby być silnym atutem w promocji miasta.
       Miłośników tematyki wikińskiej zainteresuje spotkanie z dr Markiem Jagodzińskim, który opowie o osadzie Truso i poszukiwaniach jej cmentarzyska. Prace archeologiczne w miejscu jego prawdopodobnej lokalizacji zostały zaplanowane na przyszły rok.
       W trakcie wydarzenia poznamy najnowsze metody badań archeologicznych. Na uczestników imprezy czekać będzie między innymi symulator lotów dronem i pokaz sterowania tym urządzeniem.
       Najmłodsi wezmą udział w warsztatach, podczas których wykonają własny odcisk zabytku. Będą mogli także zmierzyć się w zawodach poszukiwania artefaktów na muzealnym dziedzińcu.
       Na zakończenie imprezy, o godzinie 16, rozpocznie się spacer z archeologiem. Wędrując po współczesnym Starym Mieście, odkryjemy jego średniowieczne oblicze. Dowiemy się, co i gdzie zostało odkryte podczas wieloletnich wykopalisk, których efekty w postaci zabytków można oglądać na aktualnych muzealnych ekspozycjach.
      
MAH w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • fajnie, tylko co tam odbudują ? tandetę, będzie rekonstrukcja 2-3 kamienic a reszta nowoczesny socrealizm, serio rzygać się chce jak człowiek jest świadomy tego co tam było a co jest, Polacy serio potrafią wszystko spier. .. .. dolić ? czy robią to specjalnie bo myślą że tak jest dobrze ? złe wzorce, złe myślenie, fałszywa historią jest matką złych decyzji, widocznie barok, gotyk, rokoko, renesans czy eklektyzm w Elblagu nie jest potrzebny, ale potrzebna jest socrealistyczna zwyrodniała fantazja prostych ludzi, no to macie to co macie. Ps proszę spojrzeć na zdjęcia przed wojenne serio
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  23 14
  007(2019-07-29)
 • Mieli czas mogli kopać to teraz jak mają stawiać budynki oni chcą kopać i szukać w ziemi. To jest chore .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 11
  (2019-07-29)
 • Już odpowiadam Archeolog chodzi piechotą do Wytwórni Czekolady
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 1
  (2019-07-29)
 • @007 - Kiedyś był inny styl i teraz jest inny styl. .. Ludzie też nie stawiają domów jak kiedyś tylko jak teraz.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 6
  (2019-07-29)
 • BIUROKRACJA ZABIJA TO PAŃSTWO OD LAT 90-tych !!!#@#@!$
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  anarhista==zerovatu(2019-07-29)
 • I co z Tego, że teraz jest inny styl, ale to jest Stare Miasto i powinno się odbudowywać wierne kopie przedwojennych budynków. Tak zrobili np w Warszawie czy Gdańsku i teraz tam są tłumy turystów, a co u nas będą oglądać bloki z pustaków? I okna PCV? Jak się stawia na turystykę to trzeba trochę pomyśleć.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  17 3
  Gienek(2019-07-29)
 • Oby tylko nie stawiali badziewia z suporexa. Tylko kamienice prawdziwe.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 0
  (2019-07-29)
 • no tak był barok był renesans teraz jest nowoczesny socrealizm i modernizm co nie znaczy że w tym miejscu jest potrzebny, akurat w tym miejscu nie jest potrzebny, i nie interesuje mnie to co sie podoba ludziom, bo każdemu sie podoba co innego, dlatego robi sie to co jest słuszne a słuszna jest rekonstrukcja miasta od XIII do XIX wieku przez wszystkie epoki, tak samo słuszne jest przekopanie tej cholernej mierzei, a modernizm i nowoczesny socrealizm można realizować w innym miejscach, tam oczywiście architekci i politrucy mogą się wykazać fantazją jaką chcą przecież nikt im nie broni.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 3
  007(2019-07-29)
 • Archeolog chodzi piechotą do Toi-Toja
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  (2019-07-29)
 • Tam gdzie i król chodzi piechotą...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 1
  (2019-07-30)
Reklama