UWAGA!

Na Bednarskiej szukają skarbów

 Elbląg, Na działce przy ul. bednarskiej trwają prace archeologiczne
Na działce przy ul. bednarskiej trwają prace archeologiczne (fot. Michał Skroboszewski)

Najpóźniej do 2022 r. na ul. Bednarskiej mają powstać kamienice z mieszkaniami, usługami i podziemnymi garażami. Teraz w miejscu przyszłych kamienic trwa wielkie kopanie: archeolodzy szukają przedmiotów z czasów, kiedy powstawało nasze miasto. Zobacz zdjęcia.

Przypomnijmy: w 2017 r firma z Mławy kupiła za 1,9 mln zł. puste działki przy ul. Bednarskiej. W międzyczasie nastąpiła zmiana właścicieli terenu, co spowodowało zwłokę w pracach. Obecnie inwestorem jest elbląska firma Waterfront.W kwartale ulic Bednarska, Studzienna i Wodna mają powstać kamienice z mieszkaniami, funkcją usługową i podziemnymi garażami. Inwestor musi rozpocząć budowę do końca 2020 roku i ukończyć ją w ciągu dwóch lat.
       Wcześniej na ten teren weszli archeolodzy.
       - Naszym celem jest odkrycie zabytków z całej historii miasta do 1945 roku, W okresie średniowiecza obecna ulica Bednarska (od 1338 roku nazywana platea Doleatorum) była zamieszkała przez zamożnych mieszkańców Elbląga. Mamy więc nadzieję na interesujące znaleziska - mówi Ula Sieńkowska z elbląskiego Muzeum Archeologiczno – Historycznego.
       Prace już trwają, archeolodzy dokopali się już m.in. do chodnika datowanego na przełom XIII i XIV wieku oraz do latryn.
       - Jeżeli chodzi o liczbę zabytków, to latryny są swoistym skarbcem. Ze względu na brak tlenu i stałe wilgotne środowisko świetnie w tym miejscu zachowują się różne rzeczy. Latryny w średniowieczu oprócz funkcji toalet pełniły tez funkcję śmietnika. Mamy więc nadzieję na znalezienie wielu artefaktów z takich materiałów jak drewno, skóra – dodaje Ula Sieńkowska.
       Liczba ruchomego materiału archeologicznego rośnie. Najpierw pierwsze warstwy ziemi zostają odsłonięte przy pomocy sprzętu zmechanizowanego, a potem archeologów czeka żmudne odkrywanie pozostałości z początku naszego miasta. To co zostanie znalezione, znajdzie swoje miejsce w Muzeum Archeologiczno-Historycznym.
       - Wszystkie przedmioty ruchome, które znajdziemy zostaną poddane konserwacji i opracowaniu. To będzie bardzo długi okres. Ale na końcu będzie można je zobaczyć w naszym muzeum – mówi Ula Sieńkowska.
       Prace archeologiczne potrwają do jesieni tego roku na obszarze do Ścieżki Kościelnej. W przyszłym roku od Ścieżki Kościelnej do ulicy Wodnej. Następnie inwestor rozpocznie prace budowlane poprzedzone etapem projektowym.
      
SM

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Żeby tylko nic nie pominęli, nie przeoczyli . .. bo to potem będzie zalane betonem na wieki. .
 • No dostało się pasów co nie którym za pobite gliniane naczynia. Na jedne z fotek widzę białe kaski. Czyżby je wykopano. Nie widzę natomiast hełmów niemieckich. .
 • No i super będą nowe zabytki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  0
  Gienek (2019-06-11)
 • Ciekawa praca, kopiesz sobie w średniowiecznym szambie z nadzieja, że znajdziesz skarb. A nawet jak nic nie znajdziesz to powiesz g. .. znalazłem.
 • Rzuce sie sam osobiscie Rejtantem jak mi tam nie odbuduja kamienicy pod wielbladem i domu octowego, czyli najbardziej urokliwego i charskterystycznego punktu SM.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  1
  Realista1(2019-06-11)
 • Wszystkie te ruiny już dawno powinny być przekopane, od wojny minęło latek . A nie jak budowa to sobie robią wykopaliska.
 • Jeszcze ktos sie znajdzie po swoje mienie i co wtedy
 • Tylko żeb komuś do łapek się nic nie przykleiło i w domku oprucz siebie innych reliktów nie trzymał.
 • No ludzie, ale tak na zdrowy rozum. Cale piekno i moc przyciagania SM w autentycznosci ja jestem rocznik 78 i pamietam, ze przez SM byla sciezka. W lutym 2020 bedzie 75 lat jak ruski zniszczyl SM w Elblagu. Oczywiscie mozna roztrzasac, ze niemiec ustanowil Elbing jako twierdze, a ruskie za Leningrad... w kazdym razie SM i nowe miasto rowniez, zostalo zniszczone. Malo sie mowo natomiast, ze komuna dolozyla 50proc zniszczen! Wywzka cegiel na masowa skale do Wa wt i Gd! Jest niepiwtarzalna szansa odbudowy SM, nie pozwolmy by kwiat SM Elblaga ul. Bednarska zistal pizbawiony domu pid wielbladem, czy domu octowego! www.fotopolska.eu
 • @Realista1 - Ynylfybyta? Ryski zniszczyli Styry Miysty? Py zykyńczyni dziłyń kymiynicy staly wypylene, yly kwyrtyły z dymymi styły. Miysto zniknyło ny pylycyni ywczysnych włydz.
 • Skarby to były w tych ruinach po wojnie i w latach 1950-80 poszukiwacze wybrali, co było można.
 • Po tych potłuczonych garach widać że w średniowieczu też były rewolucje kuchenne - Magdy G. .. .?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  Kucharz....Baltazar...(2019-06-12)
Reklama