UWAGA!

Generał Makarewicz: z pułku zostanie dywizjon

 Elbląg, Generał Makarewicz: z pułku zostanie dywizjon
(fot. Witold Sadowski)

Czy minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak zmienił decyzję swego poprzednika w sprawie 13. Pułku Przeciwlotniczego? Tak, bo stacjonujący w Elblągu dywizjon rakietowy, który miał zostać przeniesiony do Gołdapi, pozostanie w Elblągu przy ul. Mazurskiej, ale... w ramach 15. Pułku Przeciwlotniczego. 13. Pułk Przeciwlotniczy zostanie zlikwidowany, najprawdopodobniej z końcem tego roku.

W ostatnim czasie pojawiło się sporo informacji na temat 13. Pułku Przeciwlotniczego w Elblągu. Były one na tyle nieprecyzyjne, że kandydujący do parlamentu Władysław Mańkut (nr 1 na liście SLD w naszym okręgu) zorganizował konferencję prasową na ten temat, na którą zaprosił, jako eksperta, Piotra Makarewicza, generała dywizji w rezerwie, który przez trzy lata dowodził 16 Pomorska Dywizją Zmechanizowaną, a później był szefem Departamentu Kontroli Ministerstwa Obrony Narodowej.
       W rozmowie z dziennikarzami generał Makarewicz precyzyjnie wyjaśnił decyzje, jakie zapadały w sprawie 13. pułku od 2009 r.
      
       – Zaczęło się od decyzji, że z sześciu pułków przeciwlotniczych mają powstać trzy. Trzy trzeba więc było zlikwidować.
      
Gen. Piotr Makarewicz: – Kiedy dwa lata temu, w 2009 r. zapadła decyzja ówczesnego Ministra Obrony Narodowej o rozformowaniu 13 Pułku Przeciwlotniczego, zabrałem oficjalnie głos w tej sprawie, mimo, że byłem już na emeryturze. Mianowicie, wdałem się w polemikę z ówczesnym rzecznikiem prasowym Ministra Obrony Narodowej, który udowadniał, dlaczego ma być zachowany 15 „gołdapski” Pułk Przeciwlotniczy, a zlikwidowany 13 „elbląski” – bo jeden z tych pułków miał zostać zlikwidowany. Rzecznik twierdził m.in., że pułk w Gołdapi ma bliżej do poligonu w Bemowie Piskim. Tu wykazał się zasadniczą niewiedzą, ponieważ zasadniczym, głównym poligonem dla wszystkich oddziałów przeciwlotniczych w Wojsku Polskim jest poligon w Wicku Morskim, a nie poligon w Bemowie. Wicko to poligon nadmorski, jedyny w Polsce, na którym można wykonywać strzelania rakietowe. Do Wicka Morskiego z Gołdapi jest 500 km, z Elbląga 250, więc dwa razy bliżej. Musimy też pamiętać, że sprzęt 13., ale 15. pułku to zasadniczo sprzęt gąsienicowy, do przetransportowania go na poligon w Wiecku niezbędna jest kolej. Gołdap od dwóch lat nie posiada już połączenia kolejowego z Polską, natomiast 13. pułk i Elbląg – owszem. 13. pułk ma w Elblągu rampę kolejową, z której może się szybko załadować i przemieścić na poligon w Wicku. Wszystko to pozwala podejrzewać, że za tą decyzją stały także inne względy niż tylko związane z obronnością czy logistyką.
      
       – Minister Klich decyzji jednak nie zmienił.
      
– Nie, proces kontynuowano. 1 lipca tego roku dywizjon rakietowy został wyłączony ze składu 13. Pułku Przeciwlotniczego i podporządkowany dowódcy 15 Pułku Przeciwlotniczego w Gołdapi. Pozostałe pododdziały 13. pułku, czyli dowództwo pułku, sztab, dywizjon artyleryjsko-rakietowy, pododdziały logistyczne, zabezpieczenia, były sukcesywnie demontowane.
      
       – Czy 13. Pułk Przeciwlotniczy jest, czy już go nie ma?
      
– Na dziś sytuacja w pułku wygląda tak, że – nie mówię tu o dywizjonie rakietowym, który funkcjonuje, ale już w składzie 15. pułku w Gołdapi – w elbląski pułku pozostało kilkudziesięciu żołnierzy zawodowych – oficerów i podoficerów. Większość kadry trafiła już do innych jednostek Wojska Polskiego, czasami w bardzo odległych miejscach, część odeszła już do cywila, a część jeszcze odejdzie. 100 procent pracowników cywilnych 13. Pułku Przeciwlotniczego ma wypowiedzenie z pracy, którego nieprzekraczalny termin to 31 grudnia.
      
       – Ile to osób?
      
– Dokładnie nie wiem, ale około 30 osób. Więc tak naprawdę tego pułku na dziś już nie ma. Prawdopodobnie w listopadzie odbędzie się uroczystość pożegnania sztandaru 13. Pułku Przeciwlotniczego, która zakończy de facto istnienie tego pułku.
      
       – A 15 pułk?
      
– 15. pułk przeciwlotniczy będzie dyslokowany w dwóch garnizonach. W Gołdapi pozostaje dowództwo i sztab, batalion dowodzenia, dywizjon rakiet Kub [rakiety kierowane klasy ziemia-powietrze, podstawowe uzbrojenie pułku – red.], który był tam w ramach 15. pułku, dywizjon przeciwlotniczy artyleryjsko-rakietowy – jego zdaniem jest osłona dywizjonów rakietowych na stanowiskach ogniowych, batalion logistyki. A w garnizonie Elbląg pozostanie dywizjon rakiet Kub. Główne siły pułku będą więc stacjonować w Gołdapi.
      
       – Czy wobec tego minister Siemoniak zmienił decyzję ministra Klicha, jak to zapowiadał podczas wizyty w Elblągu.
      
– Tak, w tym zakresie, że „elbląski” dywizjon rakiet Kub, który docelowo miał stacjonować w Gołdapi, zostanie w jednak w Elblągu, nie będzie przenoszony do Gołdapi.
      
       – Czy 15. Pułk Przeciwlotniczy znajdzie sie w strukturach 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej?
      
– Nie. Wszystkie trzy pułki przeciwlotnicze, które są obecnie tworzone z sześciu dotychczas istniejących, będą bezpośrednio podlegały Dowódcy Wojsk Lądowych.
      
       – Czy zatem struktury dywizyjne w Wojsku Polskim są powoli likwidowane?
      
– Nasze dywizje ze związków taktycznych zmieniają się w grupy brygad – tak ja to nazywam – ponieważ dowódcy dywizji podlegać będzie teraz batalion dowodzenia, dowództwo i sztab dywizji oraz brygady. Zabrano dywizjom pułki artylerii przeciwlotniczej, bataliony saperów, bataliony zaopatrzenia, bataliony remontowe, bataliony rozpoznawcze, bataliony medyczne i kompanie przeciwchemiczne. W związku z tym dowódca dywizji utracił możliwość szkolenia związku taktycznego w całości, po drugie nie ma możliwości wzmocnienia lub wsparcia podległych sobie brygad dodatkowymi siłami.
      
       – Wszystkie te oddziały i pododdziały specjalistyczne, które Pan wymienia, tylko mniejsze, są na szczeblu brygad?
      
– Tak, struktura brygad nie uległa zmianie.
      
       – Główna siła bojowa pułku przeciwlotniczego to dywizjon rakietowy, taki, który zostaje w Elblągu?
      
– Wytłumaczę to tak. Przed reorganizacją 13. i 15. pułk – każdy z osobna – miały następującą strukturę: jeden dywizjon rakietowy rakiet Kub, tych najważniejszych, jeden dywizjon artyleryjsko-rakietowy do osłony dywizjonu rakietowego na stanowiskach ogniowych i pododdziały zabezpieczenia typu dowodzenia, logistyczny, techniczny itp. Nowy, 15. Pułk Przeciwlotniczy, składa się z dwóch dywizjonów rakietowych Kubów, gołdapskiego i elbląskiego, oprócz tego jest dywizjon artyleryjsko-rakietowy i pododdziały dowodzenia. Czyli ten nowy pułk ma większy potencjał bojowy niż poprzednio, z tym, że jest to pułk 15. i gro jego sił jest rozmieszczonych w Gołdapi.
      
       – Co zatem pozostanie na Mazurskiej?
      
– Jeden dywizjon rakiet Kub, około 300 żołnierzy.
      
Piotr Derlukiewicz

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Nasze władze (rząd PO), jak widać, szykują się do przekazania tych ziem Rosji. Wyprowadza się wojsko z tych terenów a właśnie w miejscowościach nadgranicznych powinno stacjonować. Czyżby Poska została podzielona według znaku klubowego na północną z wpływami Rosji i południową z wpływami Niemiec.
 • 300 osób to sporo, czyli poseł Rybicki z PO wykonał kawał dobrej roboty.
 • Ten kto zabrał wojsku Modrzewinę (zamiast poligonu koło Dębicy), a więc poligon, na którym pułk by się szkolił (ostre strzelania w Wicku ale gdzieś się do nich trzeba przygotować) jest tak naprawdę odpowiedzialny za likwidację (de facto) tej jednostki. Może, przy okazji wyborów ten ktoś powie dlaczego.
 • I śmieje się z was durnie którzy do końca wierzyliście WIEDZIAŁEM że minister to sie podrapać po d. .. może a nie rządzić tę decyczje podjeli generałowie już dawno temu to samo było z 14 BRL z Lotniczej
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  pragmatyk(2011-10-01)
 • Gen. Piotr Makarewicz, oj trząsł wojskiem. A co dywizjonu w Elblągu, Kubom kończy się resurs więc nie długo. ..
 • z Elbląga wojsko "przeniosło" mnie do Wrocławia, tutaj nikt na wojsko nie pluje i nie rzuca kamieniami, tutaj szanują "swoich" żołnierzy i nie spotyka się nawet na forach internetowych ludzi obrzucających błotem żołnierzy i jednostki stacjonujące w mieście. A co do codziennego życia. .. .żona po 2 tygodniach znalazła dobrze płatną pracę której w Elblągu nie było a syn nie wie w których zajęciach pozalekcyjnych ma uczestniczyć w związku z dużą ich ilością. A najśmieszniejsze jest to, że tutaj żyjemy z rodziną taniej niż w Elblągu. Przestałem się dziwić moim kolegom którzy na siłę chcą uciec z Elbląga do Trójmiasta lub jak to mówią niektórzy: "byle daleko stąd i oby nie do lasu". Smutno tak czytać na stronach Portel-u o tym co się w Elblągu dzieje w końcu mieszkałem tu 12 lat i zostawiłem tam wielu znajomych. Pozdrawiam Wszystkich mieszkańców Elbląga i życzę Wam naprawdę wszystkiego najlepszego oraz mądrego i sprawnie działającego Prezydenta miasta i Rady miejskiej, bo ta co jest to szału nie robi. Darek
 • Rosjanie osiągneli co chcieli
 • Dla mnie to jest dziwne że temat dyslokacji jednostek nie jest tajemnicą. Armia jest dobrem narodowym nie mniej ważnym od gospodarki.
 • hehe. .. sentyment. Na poligonie w Drawsku puściłem taką rakietę w powietrze:)niezapomniane chwile. ..
 • Szkoda kasy na wojsko, które nie potrafiłoby sie obronić przed wrogiem kilku dni (tak jak to było w 39r. ). W takich sytuacjach najlepiej zachować neutralnośc (mniejsze straty w ludziach). Tyle, ze Polacy naród waleczny i zawsze lubił powalczyć tak jak w 39 kiedy to na niemieckie czołgi rzucili się z szablami na koniach! Współczesne wojko polskie jest smiechu warte. Kilkuset zawodowych żołnierzy, którzy byli na misjach, coś jeszcze potrafi, chyba, ze po wizytach u psychologa lub psychiatry stracili zdolność do bycia żołnierzem. Wojsko w obecnym kształcie to śmiech na sali, w takiej formie powinno zostać rozformowane w 90%, apieniadze powinno sie przeznaczyć na pomoc potrzebującym (których w tym kraju nie brakuje) ot choćby na służbe zdrowia, a nie na jakies pociski, które strzelane są dla zabawy o czym świadczą posty powyżej! Kolejna bzdurna pozostałość po komunie to wojsko i manewry, które nic nie wnoszą poza pokazówką!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Sąsiad_zza_ściany(2011-10-01)
 • tak oto POlitycy PO raz kolejny dymają elblążan. zrobili szopkę z ministrem, grześ lansowany na bohatera a PO cichu robili swoje. Od początku było wiadomo, że grają z Donaldoronaldo do jednej bramki. najsmutniejsze jest to, że lokalne barany dalej głosują na tych wspaniałych dobroczyńców. .. ..
 • a na kogo mają głosować, żeby nie byli baranami według ciebie? Na nieuków z PiS czy na komuchów z SLD, a może na psychopatę-populistę Palikota, a może na Słoninę, no doradz znawco, w koncu ty jako jedyny w tym miescie jestes Profesorem znawca wszystkiego.
Reklama