UWAGA!

Generał Skalski patronem lotników spod Malborka

 
Elbląg, Generał Skalski patronem lotników spod Malborka
(fot. EPMB Spotters)

22. Baza Lotnictwa Taktycznego w Malborku otrzymała imię gen. bryg. pil. Stanisława Skalskiego, dowódcy Dywizjonu 306 podczas Bitwy o Anglię. Zobacz więcej zdjęć.

27 listopada na terenie jednostki w Królewie Malborskim odbył się uroczysty apel, podczas którego 22. Baza Lotnictwa Taktycznego otrzymała imię gen. bryg. pil. Stanisława Skalskiego.
       - Jest to ogromne wyróżnienie dla żołnierzy naszej bazy, a także wielkie zobowiązanie do pielęgnowania pamięci o naszym patronie oraz o wszystkich lotnikach, którzy na podniebnych szlakach wykuwali chwałę biało-czerwonej szachownicy - powiedział płk pil. Leszek Błach, dowódca 22. BLT.
       Starania o patronat rozpoczęły się na początku 2015 roku. 2 listopada dokument o nadaniu imienia podpisał ówczesny minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Wybór patrona nie był przypadkowy, bo malborska baza lotnicza kontynuuje tradycje eskadr myśliwskich 4. Pułku Lotniczego, który w okresie międzywojennym stacjonował w Toruniu. W tym to właśnie pułku Stanisław Skalski rozpoczynał karierę lotnika, którą kontynuował podczas Kampanii Wrześniowej, następnie w Wielkiej Brytanii, będąc dowódcą Dywizjonu 306.
       Podczas malborskich uroczystości został odsłonięty pamiątkowy obelisk, pod którym złożono wieńce i kwiaty. Nie zabrakło też nagród dla najlepszych żołnierzy z malborskiej jednostki.
       W hangarze na terenie lotniska został zaprezentowany samolot MiG-29 GT z wizerunkami gen. Skalskiego na statecznikach. To pierwszy samolot 22. BLT pomalowany w ten sposób dla uczczenia 100. rocznicy urodzin bohatera.
       Wykład na temat generała Skalskiego wygłosiła Katarzyna Ochabska, autorka biografii o słynnym pilocie.
      
EPMB Spotters
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama