UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Generał ws. ronda Obrońców Birczy (list otwarty)

2019-07-31
Aktualizowany 2019-07-31 13:23
 
Elbląg, Do zniszczenia ronda doszło w ub. tygodniu
Do zniszczenia ronda doszło w ub. tygodniu (fot. Michał Skroboszewski, arch. portEl)

Na rondzie „Obrońców Birczy” miało miejsce zdarzenie drogowe w wyniku, którego znajdujący się na rondzie głaz z tablicą z nazwą ronda został obrócony o około 90° i zamiast być zwrócony w stronę ulicy Niepodległości, zwrócony jest teraz w stronę ulicy Legionów. Najgorsze jest to, że u podnóża tego kamienia usypana była ziemia między innymi z cmentarza w Birczy, drugiego co do wielkości wojennego cmentarza żołnierzy 9. Drezdeńskiej Dywizji Piechoty. Rozpoczął się kolejny tydzień i ze zdziwieniem stwierdzam, że nic nie zrobiono, aby przywrócić stan poprzedni - pisze w liście otwartym gen. dyw. w st. spocz. Piotr Makarewicz, były dowódca 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Z wielkim zainteresowaniem i uznaniem przyjąłem w zeszłym roku wiadomość, że w Elblągu jednemu z rond nadano nazwę „Rondo Obrońców Birczy”. Moje emocje wynikały z faktu, że w toku swojej służby wojskowej przez trzy lata dowodziłem również 9. Dywizją Zmechanizowaną, której dowództwo było w Rzeszowie, a jednostki rozmieszczone między innymi w Przemyślu, Jarosławiu czy też w Łańcucie. Czytając komunikaty o nadaniu nazwy rondu znalazłem wprawdzie wzmiankę, że obrońcami Birczy byli także (a może przede wszystkim) żołnierze Wojska Polskiego, ale zabrakło mi w owym komunikacie wyraźnego stwierdzenia, że tymi żołnierzami byli żołnierze 9. Drezdeńskiej Dywizji Piechoty, a konkretnie żołnierze głównie z 26. i 28. pułku piechoty ze składu tej dywizji. Dywizja, którą dowodziłem na początku lat 90-tych ubiegłego wieku była w prostej linii kontynuatorką dywizji „drezdeńskiej”. Niestety, w 1993 roku ówczesny minister obrony narodowej Janusz Onyszkiewicz podjął decyzję o rozformowaniu dwóch dywizji: tej, którą dowodziłem oraz 3. Dywizji Zmechanizowanej z dowództwem w Lublinie. Takim to sposobem stałem się ostatnim dowódcą 9. Dywizji w jej 49-letniej historii i dlatego pozwalam sobie zabrać głos w imieniu byłych żołnierzy Dywizji, a szczególnie tych którzy polegli i leżą na cmentarzach wojennych w Zgorzelcu oraz właśnie w Birczy i Kuźminie.
       W piątek, 26 lipca 2019 roku na rondzie „Obrońców Birczy” miało miejsce zdarzenie drogowe w wyniku, którego znajdujący się na rondzie głaz z tablicą z nazwą ronda został obrócony o około 90° i zamiast być zwrócony w stronę ulicy Niepodległości, zwrócony jest teraz w stronę ulicy Legionów. Najgorsze jest to, że u podnóża tego kamienia usypana była ziemia między innymi z cmentarza w Birczy, drugiego co do wielkości wojennego cmentarza żołnierzy 9. Drezdeńskiej Dywizji Piechoty. Rozpoczął się kolejny tydzień i ze zdziwieniem stwierdzam, że nic nie zrobiono, aby przywrócić stan poprzedni. Nie chcę dopuszczać do siebie myśli, że wynika to z braku szacunku dla obrońców Birczy. Na razie skłaniam się ku przypuszczeniu, że to jakieś niedopatrzenie i dlatego tą drogą apeluję do władz miasta o jak najszybsze doprowadzenie tego miejsca do właściwego stanu. Ktoś przecież owo zdarzenie drogowe spowodował i można chyba w rezultacie wyegzekwować od sprawcy zwrot ewentualnych kosztów prac porządkowych. Na wspomnianym cmentarzu w Birczy we wrześniu 1993 roku przeprowadziliśmy ostatni apel poległych żołnierzy 9. Dywizji Piechoty i 9. Dywizji Zmechanizowanej i dlatego los prochów pochowanych tam żołnierzy nigdy nie był, nie jest i nie będzie mi obojętny.
       Nawiasem mówiąc, decyzję ówczesnego ministra obrony narodowej o likwidacji 3. i 9. Dywizji Zmechanizowanej w ramach tzw. „wzmacniania ściany wschodniej” merytorycznie i intelektualnie oceniam podobnie jak niedawne decyzje o przeniesieniu dowództwa 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej z Elbląga do Białobrzegów pod Warszawą, aby wkrótce owo dowództwo ponownie przenosić, tym razem najprawdopodobniej do Olsztyna. Coś niebywałego!

      
      
       gen. dyw. w st. spocz. Piotr Makarewicz
       ostatni dowódca 9. Dywizji Zmechanizowanej
       były dowódca 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej

       Aktualizacja

       Jak poinfomorwała nas Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga, głaz na rondzie został już odwrócony, szkody po zdarzeniu drogowym zostały naprawione.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

 • Sprawca powinien pokryć koszty naprawy z swojej polisy OC bądź z własnej lieszeni.
 • RobertKoliński Panie generale, ten pomnik w tym miejscu jest kompletnie zbędny (o czym pisałem i mówiłem już wielokrotnie), w dodatku - jak widać - nie tylko wzbudza kontrowersje i podgrzewa nastroje ksenofobiczne oraz waśnie narodowościowe (ostatni incydent z profanacją flagi narodowej), ale w dodatku jest niebezpieczny dla uczestników ruchu drogowego! Słusznym i rozsądnym wyjściem w tej sytuacji byłoby przeniesienie tablicy w bardziej odpowiednie miejsce (od kiedy to zresztą ronda stały się w Polsce cmentarzami?!), zaś ziemi z cmentarza tam, gdzie jej miejsce, czyli na cmentarz (zresztą mogłaby tam trafić razem z tą tablicą i kamieniem - byłby wilk syty i owca cała). Ma Pan niekwestionowany autorytet wśród tych nieszczęsnych spóźnionych patriotów próbujących wedrzeć się ze swoją polityką histeryczną w każdą możliwą dziedzinę życia społecznego - może warto byłoby go użyć, żeby wyperswadować temu środowisku ten niedorzeczny i społecznie szkodliwy pomysł, zaś przekonać do rozwiązania służącego wszystkim? O co gorąco z tego miejsca apeluję. I pozdrawiam:)
 • Stawianie pomnikow w takich miejscach ,delikatnie mowiac nie jest zbyt dobrym i przemyslanym pomyslem.Zycie bledy szybko weryfikuje ,tym razem wypadek spowodowal przesuniecie glazu, innym razem maze byc przyczyna,ze do tych obroncow Birczy ,dolaczy jakas nastepna ofiara wypadku.
 • Widocznie pogrobowcy banderowców mają w Elblągu silną pozycję. Trzeba o tych zbrodniach mówić głośno i ciągle przypominać!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  27
  22
  rooo(2019-07-31)
 • O jest pan Robert!!! To moj pewny kandydat na prezydenta miasta ,to gosc ,ktory za bardzo nie klania sie tym w czarnych kieckach.
 • RobertKoliński Zwykle mówię im "dzień dobry", kiedy jest okazja, ale to rzeczywiście całość ukłonów, jakie w tamtym kierunku posyłam;) I dziękuję bardzo za dobre słowo:)
 • @RobertKoliński - "podgrzewa nastroje ksenofobiczne oraz waśnie narodowościowe (ostatni incydent z profanacją flagi narodowej)" Co proponujesz, żeby nie prowokować ludzi do łamania prawa? Zamknąć wszystkich profilaktycznie w więzieniach? Gdyby nie było w tym miejscu tego pomnika, to ten Ukrainiec zdewastowałby inne miejsce. Z każdego zakątka Polski mają więc zniknąć polskie flagi i pomniki, żeby nie prowokować ukraińskich nazistów? A co z przestankami i śmietnikami, które niszczą kibole, też trzeba je wszystkie usunąć, żeby nie prowokować pijanych kiboli do ich dewastacji?
 • @RobertKoliński - "podgrzewa nastroje ksenofobiczne oraz waśnie narodowościowe (ostatni incydent z profanacją flagi narodowej)" Tak, tak. A kobietom wydaj rozkaz noszenia burek, żeby nie prowokowały gwałcicieli. Ach ta lewacka antylogika. ..
 • RobertKoliński Ano to, o czym napisałem w swoim pierwszym poście skierowanym do generała Makarewicza - przeniesienie pomnika wraz z tablicą, ziemią, flagą etc. na któryś z elbląskich cmentarzy, gdzie będą one i w odpowiednim miejscu i będą mieć święty, nomen-omen, spokój. Po cmentarzach zwykle nie włóczą się pijani wracający z Sylwestra więc cała instalacja będzie tam sobie stała w spokoju i każdy genetyczny patriota czujący taką potrzebę będzie miał miejsce i czas do zadumy, głównie nad meandrami polskiej historii;
 • Jak wyżej napisał pan Robert Dodam ze swojej strony że nazwy rond oddać prywatnym firmom w zamian za dbanie o to rondo tzn. jakieś kwiaty drzewka nazwa firmy czyli reklama
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  6
  Z i e l a r z (2019-07-31)
 • @RobertKoliński - A co z przestankami i burkami?
 • @RobertKoliński - przestań już opowiadać te lewackie bajki naciągane na siłę, mieszasz fikcję z ideologią lewacką i myślisz że ktoś w to wierzy tzn pewnie pożyteczni idioci wieżą wiadomo bo od tego są, a tak na marginesie nie widzę potrzeby nagradzania rondem przebierańców międzynarodowych socjalistów w polskich mundurach którzy wojowali z narodowymi socjalistami ukraińskimi
Reklama