UWAGA!

Gęsia Góra: zniszczenia są, ale nieznaczne

2014-06-06
Aktualizowany 2014-06-06 14:48
 
Elbląg, Gęsia Góra to miejsce chętnie odwiedzane przez elblążan
Gęsia Góra to miejsce chętnie odwiedzane przez elblążan (fot. WS)

Amatorzy kąpieli słonecznych, miłośnicy nordic walking, sympatycy grillowania chętnie odwiedzają Gęsią Górę, która w 2013 r. zyskała nowy wygląd. Niestety, przybywają tu także wandale, którym nie wystarczają rozmowy przy ognisku i przy piwku. Jednak, jak zapewniają miejscy urzędnicy, zniszczenia ławek czy stołów nie są większe niż te, które można zaobserwować w parkach. Monitoringu na górze nie będzie, bo to zbyt droga inwestycja, pozostają więc patrole policji i Straży Miejskiej.

Gęsia Góra to jeden z najbardziej urokliwych zakątków Elbląga, ale do niedawna mocno zaniedbany. Rosły tam bujne chaszcze, walały się śmieci. Góra została w końcu uporządkowana - wykoszono trawę i krzaki, usunięto odpady, a następnie przyszedł czas na roboty budowlane. Do Budżetu Obywatelskiego trafił bowiem wniosek o zagospodarowanie tego terenu . Na dawnym wzgórzu Ludendorffa znajdują się pozostałości po monumentalnym pomniku niemieckich żołnierzy, poległych w czasie I wojny światowej, a współcześni elblążanie chcieli tarasu widokowego. I go dostali. Za niewiele ponad 130 tys. zł. W grudniu 2013 r. inwestycja została zakończona. Na górze są alejki, jest zadaszenie, jest miejsce na grilla czy ognisko. Góra przyciąga tych, którzy chcą się opalać, spacerują z kijkami, biegają, chcą spędzić czas w gronie znajomych piekąc kiełbaski. Przyciąga jednak i wandali. Krótko po oddaniu do użytku tarasu były widoczne pierwsze zniszczenia. I tak jest nadal, choć jak zapewniają miejscy urzędnicy, nie odbiegają one o zniszczeń, które dotykają ławki czy stoły w parkach.
       - Na Gęsiej Górze są lekko podniszczone stoły, nieznacznie ławki, doszło do podpalenia poliwęglanu, a przy palenisku nie ma już 5-6 kostek kamiennych (zdjęcie poniżej)  - wylicza Elżbieta Gieda z Departamentu Inwestycji Urzędu Miejskiego w Elblągu. - Zniknęły też krzewy, co było do przewidzenia. Teren jest oddalony od najbliższych zabudowań o ok. 300 metrów. Zanim ktoś zdąży zainterweniować, sprawcy uciekają. Terenem zarządza Zarząd Zieleni Miejskiej, który monitoruje sytuację. Przede każdym weekendem teren jest sprzątany.

  Elbląg, Kilka kamiennych kostek z paleniska zniknęło
Kilka kamiennych kostek z paleniska zniknęło (fot. WS)


       Policjanci przyznają, że w ciągu pół roku podjęli tylko cztery interwencje na Gęsiej Górze. Teren patrolują również strażnicy miejscy, ale jak wskazuje komendant Jan Korzeniowski, do dewastacji dochodzi nocą.
       - Trzeba pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu tego terenu, bo przecież na jego zagospodarowanie miasto wydało pieniądze - wskazywała podczas wczorajszego (5 czerwca) spotkania Komisji Bezpieczeństwa i Spraw Samorządowych radna Maria Kosecka.
       Monitoring jednak nie jest przewidywany, bo to za duży koszt przy małej skuteczności reakcji - wskazywali inni członkowie komisji.
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Cóż za błyskotliwe spostrzeżenie. Wandale działają nocą. Jakie to dziwne prawda? Że w dzień nie ma tam pijącej młodzieży z papką zamiast mózgu. Figlarze na przekór straży miejskiej przychodzą w nocy.
 • Przecież to kibole. .. ciągle ich słychać z daleka, wystarczy nawet poczytać co wydzierali na ławkach " legia. .. " , " olimpa. .. " ,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  2
  tajnyy(2014-06-06)
 • To niech miasto kupi drona i będzie miało monitoring mobilny.
 • dzisiaj monitoring to koszty rzędu kilku tysięcy. .. jak to za dużo przy inwestycji za 130k to trudno; )
 • Nie daleko góry sa działki gdzie jest prad jest to nie duży koszt zeby była kamera dla chcącego nic trudnego. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  Gość5(2014-06-06)
 • Monitoring - tylko co to da ? Policję czy straż miejską widać już od działek zanim dojadą na Gęsią Górkę nie będzie nikogo
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  1
  struś(2014-06-06)
 • Wyślijcie tam Pana Inżyniera z ESM Sielanki Pana Bu. .. .niech robi za ciecia, bo tylko to potrafi robic najlepiej
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  0
  cwaniaczek(2014-06-06)
 • realizacji planowanego od 2000 roku osiedla domków jednorodzinnych - Wyżynna, miedzy kościołem św. Floriana, Gęsią Górą i osiedlem przy Młynie zdecydowanie ucywilizowałoby ten trochę od lat zapuszczony rejon miasta.
 • Monitoring za drogi? Zapytajcie się leśników jak to się robi, oni wiedzą jak pilnować swojego.
 • Policja i Straż Miejska nic tam nie pomogą bo nawet im się nie chce wejść na górę tylko podjudzają na dole i patrzą a na górze robią swoje- smutna prawda
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  MarkosNE(2014-06-07)
 • Prezydent Słonina, blokujący przez kilkanaście lat miejskie tereny pod budownictwo jednorodzinne już nam nie przeszkodzi, a prezydent Wilk stara się na nowo otworzyć rynek budownictwa jednorodzinnego dla wielu jego amatorów. więc pewnie i niedługo osiedle obok kościoła na Wyżynnej powstanie, bo gotowe od lat plany leżą w Ratuszu. Szkoda tylko tych 20 lat straconych przez dzialania Słoniny, gdzie elblążanie musieli budować się daleko poza miastem. czego efektem są dziesiątki niezagospodarowanych placów w Sródmieściu, gdzie powinny być bloki, a powstawaly na peryferiach i wolne tereny na przedmieściach, gdzie powinny być domki, a musiały powstawać w podelbląskich wsiach.
 • jak coś złego to zaraz kibole. ..
Reklama