UWAGA!

Gloria Victis - godni pamięci

 Elbląg, Gloria Victis - godni pamięci
fot. nadesłane

Pierwszego sierpnia tego roku obchodziliśmy 70-tą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Wspólnota Domowego Kościoła w Elblągu postanowiła uczcić bohaterów 63 dni chwały poprzez zorganizowanie po raz trzeci Gry Miejskiej Domowego Kościoła w Elblągu, pod nazwą „Gloria Victis – Godni Pamięci, Warszawa ‘44”.

Koncepcja organizowania gier miejskich w dzień Narodowego Święta Niepodległości powstała trzy lata temu. Na spotkaniu rejonowym został przedstawiony pomysł spędzenia tego dnia w odmiennej formie, który wtedy został zaakceptowany, a obecnie stał się już częścią naszej tradycji.
       Czym jest gra miejska? Gra miejska jest aktualnie jedną z najciekawszych form rozrywki, którą doskonale można połączyć z edukacją historyczno-patriotyczną. Podczas jej trwania, uczestnicy pokonują określoną trasę i wykonują zadania związane z główną tematyką gry. Tego typu działania pozwalają wspólnocie wychodzić na zewnątrz do lokalnego społeczeństwa. Umożliwia to dowiedzenia się czegoś więcej o działalności Domowego Kościoła.
       Przed rozpoczęciem gry miejskiej w kościele św. Rafała Kalinowskiego w Elblągu odbyła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny. Wyróżniającym elementem tej szczególnej Eucharystii jest to, iż jej uczestnicy mieli ze sobą flagi narodowe, które tworzyły niesamowitą atmosferę patriotyzmu i oddania czci bohaterom narodowym.
       Po mszy świętej, na terenie Starego Miasta w Elblągu odbyła się gra miejska „Gloria Victis – Godni Pamięci, Warszawa ‘44”. Jej uczestnicy przenieśli się w czasy okupowanej Warszawy w przededniu wybuchu Powstania Warszawskiego.
       Siedem zgłoszonych batalionów, wśród których było wielu młodych ludzi, co napawa nas szczególną radością, przemieszczało się pomiędzy punktami, w których czekały na nich przeróżne zadania. I tak, na swojej drodze spotkali Sanitariuszkę Małgorzatkę, której musieli pomóc opatrzyć rannego powstańca. Od Zawiszaków dowiedzieli się jak działała poczta w czasie powstania, a za zadanie otrzymali do ocenzurowania listy mieszkańców Warszawy. Akordeonista opowiedział o tym, jak powstawały powstańcze piosenki, a bataliony musiały wykazać się wiedzą na ich temat, a nawet ułożyć nową zwrotkę do piosenki „Pałacyk Michla”. Poznali również jak wyglądało życie cywili w czasie okupacji. Z otrzymanych składników musieli stworzyć ciekawą i wartościową potrawę, a dodatkowo wykazać się umiejętnościami artystycznymi podczas tworzenia lalek do teatrzyku „Kukiełki pod barykadą.” Sprawdzono także ich wiedzę na temat powstania, a nawet umiejętności strzeleckie.
       Poszczególne zadania gry miejskiej realizowane były w punktach tematycznych, w których zostali obsadzeni członkowie wspólnoty Domowego Kościoła. Ich stroje oraz towarzyszące im rekwizyty stworzyły niesamowity klimat Powstania Warszawskiego. Ważnym elementem gry miejskiej byli żołnierze Wehrmachtu, których zadaniem było kontrolowanie batalionów, oraz uniemożliwienie graczom wykonania zadania, które polegało na dokonaniu małego sabotażu, czyli umieszczenie znaku Polski Walczącej na patrolowanej przez nich ulicy. Ta tajnych kompletach uczestnicy gry musieli wykazać się sprytem oraz silnymi nerwami podczas niemieckiego nalotu, na lokal, w którym odbywało się tajne nauczanie.
       Atmosferę Powstania Warszawskiego stworzyły również stroje uczestników gry, które nawiązywały do tego okresu. Wyrazem tego były biało-czerwone opaski, elementy wyposażenia ówczesnych żołnierzy oraz a nawet kompletne stroje mówiące o tej epoce.
       Dla najlepszych batalionów czekały atrakcyjne nagrody, które otrzymaliśmy od licznych, hojnych sponsorów. Sponsorami były sklepy odzieżą patriotyczną, księgarnie, sklep modelarski oraz Instytut Pamięci Narodowej.
       Trzecie miejsce zajął Batalion Miotła, który w tym roku reprezentował Domowy Kościół. Na drugiej pozycji uplasował się Batalion Pełnia. Na najwyższym stopniu podium stanął Batalion Zośka, który reprezentował elbląską wspólnotę Mężczyzn Boga. Warto wspomnieć klerykach z Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu, czyli o Batalionie Czarnym.
       Na zakończenie zmagań na wszystkich czekała prawdziwa wojskowa grochówka oraz kiełbaski pieczone na ognisku. Oprócz strawy dla ciała nie zapomnieliśmy również o duchu. Zgromadzeni wokół ogniska uczestnicy gry miejskiej wraz z księdzem Tomaszem Wieczorkiem, oddali hołd bohaterom walczącej stolicy poprzez uroczysty apel poległych oraz modlitwę w ich intencji.
       III Gra Miejska Domowego Kościoła w Elblągu przeszła do historii. Przed nami zasłużony odpoczynek, a zaraz po nim zabieramy się za przygotowywanie kolejnej edycji gry, na którą już teraz serdecznie wszystkich zapraszamy!
      
Maciej Pietkiewicz, Wspólnota Domowego Kościoła

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama