UWAGA!

Głosem 400. Sondaż Pracowni Badań TNN

 Elbląg, 10 kandydatów do fotela prezydenta Elbląga
10 kandydatów do fotela prezydenta Elbląga (fot. WS)

Jerzy Wilk (PiS), Elżbieta Gelert (PO) i Ewa Białkowska (Ruch Palikota Elbląg +) to kandydaci, którzy, według sondażu przeprowadzonego przez Pracownię Badań TNN z Warszawy, powalczą o fotel prezydenta Elbląga. W sondażu udział wzięło ok. 400 respondentów.

Pracownia Badań TNN powstała w 2009 roku, jako ośrodek współpracujący głownie z organizacjami społecznymi i samorządami lokalnymi. Jak deklaruje, tworzą ją socjolodzy, psycholodzy, politolodzy, ekonomerzy oraz kulturoznawcy i antropolodzy kultury.
       Wyniki sondażu przeprowadzonego w Elblągu przez Pracownię Badań TNN zostały nadesłane do naszej redakcji przez Biuro Poselskie Wojciecha Penkalskiego z Ruchu Palikota.
       "Badania zostały przeprowadzone w dniach 12 i 13 czerwca na terenie Elbląga. Był to sondaż uliczny związany ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi. Wskazuje on, że w wyborach jednoznaczny udział zadeklarowało jedynie 24% respondentów, co jest zbieżne z wynikami wcześniej prowadzonego sondażu telefonicznego. W badaniach wzięły udział 392 osoby (szacowany błąd próby wynosi +/ -5%), które najczęściej wskazywał na komitet Prawa i Sprawiedliwości (29%) w następnej kolejności Ruch Palikota Elbląg + (18 %), Platformę Obywatelską (17%) , Solidarną Polskę Zbigniewa Ziobry (8%), komitet Witolda Wróblewskiego (7%) oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej (7%) . Pozostałe regionalne komitety: Partia Elbląska, Wolny Elbląg, Naszą Partią jest Elbląg, Elbląski Komitet Obywatelski czy też Elbląg to My uzyskały niewielką liczbę wskazań.
       Uzyskane wyniki zdają się potwierdzać tendencje występujące nie tylko w Elblągu, ale również w całej Polsce, gdzie od ponad miesiąca można zaobserwować wyłaniającego się lidera sondaży – Prawo i Sprawiedliwość. Dodatkowo na tendencję tę mógł wpłynąć fakt, sprawowania władzy przez odwołanych w wyniku niezadowolenia społecznego w referendum przedstawicieli Platformy Obywatelskiej. Zaskakująco wysoki wynik uzyskała Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry (8%) oraz Ruch Palikota Elbląg + (18%) , które to ugrupowanie, jak wynika z naszych doświadczeń badawczych jest zazwyczaj niedoszacowane. Jedyne ugrupowanie lokalne – KKW Witolda Wróblewskiego znalazło się w pierwszej piątce ugrupowań walczących w wyborach samorządowych ale należy zwrócić uwagę, że jej główny kandydat jest rekomendowany na stanowisko prezydenta miasta przez Polskie Stronnictwo Ludowe” – informuje Pracownia Badań TNN.
       Sondaż miał na celu również zdefiniowanie zaufania do kandydatów do fotela prezydenta Elbląga. I tu respondenci wskazywali Jerzego Wilka, jako najbardziej rozpoznawalnego polityka, ale i budzącego skrajne emocje. Zaufanie w jego przypadku zadeklarowało 25 % pytanych, a nieufność 26 %. W przypadku Elżbiety Gelert (PO) dominuje nieufność 31% (zaufanie 19%). Słabiej rozpoznawalna jest Ewa Białkowska z Ruchu Palikota Elbląg+, którą zaufaniem obdarza 15%, a nieufnością 12%.
       „Ci kandydaci na stanowisko prezydenta Elbląga uzyskali ponad 72% wskazań i jak można przypuszczać, będą oni głównie liczyć się w tej rozgrywce” – stwierdza Pracownia Badań TNN.
       „Sondaż uliczny był uzupełnieniem badań telefonicznych, gdzie podczas pogłębionych wywiadów ujawnił się mechanizm wskazujący na poparcie dla przedstawicieli Platformy Obywatelskiej, pomimo dużego stopnia nieufności, jako wybór tzw. „mniejszego zła”. Coraz bardziej jednak widoczna jest tendencja, że dla byłych wyborców Platformy Obywatelskiej zniechęconych rządami skompromitowanej ekipy odwołanego w referendum prezydenta miasta alternatywą staje się Ruch Palikota Elbląg + oraz wystawiona przez ten komitet kandydatka na prezydenta Ewa Białkowska.
       Przy tak niskim, deklarowanym udziale w wyborach, ostateczny wynik, jak wskazuje doświadczenie może być uzależniony od czynników pozamerytorycznych jak np. pogoda."
      
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Wyniki z sufitu wzięte. Nijak się nie mają do rzeczywistości. TNN, to najmniej profesjonalna agencja badania opinii publicznej. zaliczają wpadkę za wpadka.
 • Ale może najmniej " bierze" za wynik na zamówienie, ,,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  Mariusz Lewandowski(2013-06-17)
 • Czego nasze społeczeństwo chce? no chyba nie PO i nie Palikota- we Wrocławiu mieli odwagę, że dali dla Palikota czerwona kartkę. Nasze społeczeństwo widac jest inne, tylko do czego to Nas doprowadzi, bedą z Nas sie smiali.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  1
  odeonia(2013-06-17)
 • Spokojnie czekam jak Janusz Nowak z SLD obejmie funkcje prezydenta, a kandydaci na radnych zdobędą większość w radzie. Żadne sondaże robione na zamówienie polityczne nie są w stanie tego zmienić.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  4
  Lewica Jest Trendy(2013-06-17)
 • To jest możliwe. Bo czego jak czego, ale idiotów w moim mieście nie brakuje. A wręcz przeciwnie. Występuje duża nadwyżka względem ludzi mądrych. Taka gmina.
 • Panie Lewandowski, to pańskie zdjęcie obok pańskiego wpisu, to zdjęcie z komunii czy wesela ?
 • Najwazniejsza jest FREKFENCJA.
 • Wszystkie sondaże i tak są do niczego. Ja się dziwię, że znajdują się tacy, którzy za to płacą. .. .to tak naprawdę nic nie pokazuje. .. ..
 • Przestańcie już z tymi sondażami. Każdy inny. Moją kandydatką do RADY jest Beata Życzkowska z Elbląg+. Lista 2 pozycja 3.Babka z temperamentem. Beata, Dąbka z Tobą:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  dobra postać(2013-06-17)
 • a ja postanowilam drugi raz w życiu olać wybory raz za komuny iteraz za niby demokracji niech młodzi się zepną i pogonią starszych do wypoczynku a nie ciągle te same gęby ktore mają wszystko w nosie i dorabiaja w radach nadzorczych w różnych komitetach czas ustąpoć elblążanka czas na emeryturę i wypoczynek.
 • Pomalutku, pomalutku, wierzę, że Nasze społeczeństwo nie jest naiwne i dlatego zagłosuje tylko na PIS i na pana Wilka.
 • Pan Wilk zniszczył Elsin a teraz chce zniszczyc Elblag
Reklama