UWAGA!

Gmach elbląskiego sądu odzyskuje dawny blask

 
Elbląg, Najbardziej spektakularna była renowacja sali nr 113
Najbardziej spektakularna była renowacja sali nr 113 (fot. arch. AD)

Dobiega końca trwający od 10 lat remont zabytkowego gmachu elbląskiego sądu przy Placu Konstytucji. Najbardziej spektakularna była renowacja sali rozpraw nr 113 (pochłonęła blisko milion złotych); dawny blask odzyskały także niemieckie posadzki, a kolorystyka drzwi – angielska czerwień i czerń – nawiązuje do kolorów zbrodni i kary. Prace w budynku sądu odbywały się pod nadzorem służb konserwatorskich.

Zabytkowy Sąd Okręgowy przy Placu Konstytucji już niebawem będzie w pełni zmodernizowany i odnowiony.
       - Gmach główny będzie w pełni gotowy w tym roku, bo obecnie remontowanych jest jeszcze 8 sal rozpraw. Koszt prac to ponad pół miliona złotych – informuje Agnieszka Nowińska, dyrektor Sądu Okręgowego w Elblągu. - Rozciągnęło się to w czasie w związku z różną sytuacją finansową na przestrzeni lat.
       Najwięcej wydatków pochłonął remont sali rozpraw nr 113, która mieści się na pierwszym piętrze budynku. Prace kosztowały prawie milion złotych. Pieniądze wyłożyło Ministerstwo Sprawiedliwości. W tej sali zachowało się wiele oryginalnych elementów, np. sztukateria na stropie, abażur centralny, stół sędziowski, boazeria ścienna. Wymagały one jednak „odkurzenia” pod okiem konserwatora zabytków. Koszt był więc niemały, bo i materiały nie byle jakie. Można tu wymienić koszt robót budowlanych - 650 tys. zł, nagłośnienia – 23 tys. zł., mebli 140 tys. zł.
       Sala rozpraw nr 113 została oddana do użytku w roku 2008.
       Podczas renowacji gmach Sądu Okręgowego zyskał też tzw. bezpieczne przejście z pobliskiego aresztu do sal rozpraw.
       - Bezpieczne przejście to autorski projekt Sądu Okręgowego w Elblągu. Byliśmy wzorem dla innych – mówi Agnieszka Nowińska.- Wspólnie z Aresztem Śledczym zapewniliśmy bezpieczeństwo sędziom, stronom. U nas nie ma osób w kajdankach oczekujących na rozprawę. Na odpowiednie sale są prowadzone specjalnym przejściem.

  Elbląg, Kolory zbroni i kary: czerwień i czerń
Kolory zbroni i kary: czerwień i czerń (fot. arch. AD)


       W gmachu Temidy dbają o detale. Renowacji doczekały się m.in. poniemieckie posadzki, a drzwi do sal rozpraw pomalowano na kolory zbrodni i kary: - To czerwień angielska i czerń -wyjaśnia dyrektor sądu. - Taka kolorystyka obowiązywała w przedwojennym sądownictwie niemieckim. Staraliśmy się odzyskać i podkreślić historyczne elementy. Prace odbywały się pod okiem konserwatora.
       Do historii elbląskiego sądownictwa nawiązuje także znana łacińska sentencja, którą budowniczowie umieścili w zwieńczeniu portalu gmachu: Suum cuique czyli każdemu, co mu się należy.
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Chciałem przypomnieć że w roku przyszłym będzie setna rocznica oddania tego gmachu do użytku
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  rocznik1950(2013-09-11)
 • Naprawdę nie każdy ma okazję (?) zwiedzić (?!) sąd od środka. Może by tak w ramach najbliżej nocy muzeów udostępnić gmach do obejrzenia? Szczególnie taki jak ten, z historią.
 • O!super pomysł, naprawdę.
 • MariuszLewandowski Skoro zakończono remont gmachu to może pora wyremontować kadry ? Przykład Kolegium Sądu Okręgowego to patologia na skalę kraju - nie przez przypadek sprawa " Kulawego " kuleje od lat. " Szanowne kolegium " nie raczyło wezwać do odpowiedzialności nawet Sędziego który wydawał orzeczenia poza salą rozpraw. Ładne kolory i złote klamki niczego tu nie zmienią - patologię z sal rozpraw trzeba wypalać żywym ogniem ale nasi "Prawnicy" mają inne prawa dla obywatela a zupełnie inne dla siebie. Sitwa to nie wymysł Pana Gowina, to ludzie których codziennie mijamy na ulicach a który czyją się ponad prawem. Może czas to zmienić ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9
  3
  MariuszLewandowski(2013-09-11)
 • aż miło będzie tam spędzać czas; -)
 • Szanowny Panie Lewandowski, myślenie zaiste godne oskarżonego, tudzież skazanego.
 • Sąd powinien olśniewać blaskiem sprawiedliwości a nie bogactwem detali architektonicznych. Hero.
 • MariuszLewandowski Rozumiem że w owym myśleniu jest jakiś błąd ? Chętnie go przyznam jak go dostrzegę. Na razie dostrzegam dywagacje demagoga pośledniej klasy co zamiast rozważać fakty usiłuje oceniać autora. Rozumiem że autor- /ka/ jest fanem metod Radkiewicza i Stalina. No to powodzenia na Białorusi - tam ciągle na takich " bohaterów " jest spory popyt.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2
  0
  MariuszLewandowski(2013-09-11)
 • Lewandowski Mariuszu - od Białorusi to się od. .. .ol !!!! Nieszczęściem Polski jest że nie wychowała uczciwych, zdecydowanych przywódców na miarę Łukaszenki. To Polska zaczyna być bezwstydnym, zafajdanym żebrakiem i pośmiewiskiem wśród europejskich elit, nie Białoruś. Hero.
 • Panie Lewandowski, masz Pan rację, nic dodać, nic ująć, a poza tym podziwiam Pana za odwagę. Pozdrawaium.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  Bezpartyjny(2013-09-11)
 • Tylko gdzie ta sprawiedliwość?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  kropla(2013-09-11)
 • Na pewno nie w sądzie; )
Reklama