UWAGA!

Gmina Elbląg świętowała 50-lecie

 Elbląg, Gmina Elbląg świętowała 50-lecie
(fot. Mikołaj Sobczak)

27 maja przypada święto samorządu terytorialnego. Nic więc dziwnego, że właśnie w sobotę 50-lecie istnienia gminy wiejskiej Elbląg świętowały jej władze i mieszkańcy. Zobacz zdjęcia.

Obchody 50-lecia gminy Elbląg miały bardzo uroczystą oprawę. W oficjalnej części, jaka odbyła się w Szkole Podstawowej w Nowakowie, rozbrzmiał Mazurek Dąbrowskiego, władze gminy powitały zaproszonych gości – m.in. parlamentarzystów, samorządowców z ościennych gmin, przedstawicieli zaprzyjaźnionych samorządów z Ukrainy (gmina Czeczelnik) i Niemiec (gmina Barssel) byłych i obecnych pracowników gminy i wszystkich mieszkańców.

- Jubileusz 50-lecia to święto wszystkich mieszkańców gminy. Bo gmina to ludzie. To okazja, by ocalić od zapomnienia cząstkę historii, cząstkę siebie, by połączyć różne pokolenia tworzące obraz gminy, docenić dorobek tych, którzy przez lata tworzyli ten obraz. Pozwólcie, że wspomnę najważniejsze osoby w tej gminie, bo miała i ma szczęście do wyjątkowych włodarzy – mówiła Barbara Bruzdewicz, przewodnicząca Rady Gminy Elbląg, wymieniając kolejnych wójtów od 1990 roku (kiedy wprowadzono samorządy): Sławomira Jezierskiego. Grzegorza Nowaczyka, Genowefę Kwoczek i obecnie urzędującego Zygmunta Tucholskiego.

Gminę Elbląg powołała do życia Wojewódzka Rada Narodowa w Gdańsku 1 stycznia 1973 roku razem z gminą Komorowo Żuławskie. Obejmowała ona wówczas m.in. tereny, które obecnie należą do miasta Elbląg: Dąbrowę, Krasny Las czy Rubno Wielkie. Kilka lat później gminę w Komorowie zlikwidowano, a jej tereny włączono do gminy Elbląg, ustawiając jej siedzibę w Elblągu przy ul. Browarnej, która istnieje tu do dzisiaj.

- Pierwszym naczelnikiem gminy Elbląg był Henryk Madej, a gminy Komorowo Żuławskie Jan Kierszka. Miło mi poinformować, że sekretarzem biura urzędu gminy był Klemens Stankiewicz, obecny wśród nas, natomiast w gminie Komorowo Żuławskie była to pani Kazimiera Górska – wspominał Zygmunt Tucholski, obecny wójt gminy. - Kolejnymi naczelnikami gminy Elbląg (po 1976 r. - red.) byli Andrzej Supkowski, Małgorzata Kreczynowicz i witany tu serdecznie Sławomir Jezierski - dodał wójt.

Była więc okazja do wspomnień, przypomnienia historii gminy i jej dotychczasowych osiągnięć oraz wyróżnienia najbardziej zasłużonych mieszkańców i osób, które miały wpływ na rozwój tego samorządu. A to wszystko w towarzystwie Elbląskiej Orkiestry Kameralnej.

Po oficjalnych obchodach przyszedł czas na piknik, który odbył się przy szkole. Nie zabrakło muzyki, występów gminnych zespołów, koncertu tenora z opery w Bydgoszczy. Piknikowi towarzyszył również rajd rowerowy i liczne konkursy. Mieszkańców i gości jubileuszu zabawiała również żywa maskotka-wiewiórka, która jest też w herbie gminy, czym nawiązuje do historii rodu Bażyńskich. Od soboty maskotka ma też imię - Gminelka, wybrane w konkursie dla mieszkańców.

Piknik zakończyła zabawa taneczna i pokaz fajerwerków.

RG

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Nie ma jak to klimaty w tych wszystkich urzędach! Jak najdalej.... zdrowiej i milej
 • Nie ma jak pompa...
 • 50 lat utrzywywania darmozjadów takich jak na zdjęciach z moich podatków to już wolę dawać 800 plus dla dzieciaków Hashtagi: #Kaczordonaldmazkaczki
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  44
  16
  dori(2023-05-28)
 • W dzisiejszych czasach żaden powód do świętowania, patrząc na zarobki urzędasów, chore klimaty, fochy, brak poszanowania pracy i całe te niepotrzebne i zbędne juz papierki..... raczej wspolczucia
 • Najbardziej zbędna gmina w Polsce. Blokada rozwoju Elbląga...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  33
  17
  Tyryt(2023-05-28)
 • Zgrabna Pani ze zdj.15 chyba pomyliła imprezy?
 • A Sowieci mogą sie w język gryźć, bo jakby nie zabrali Ziem wschodnich Polsce to ich Carstwo nadal by było, bo Estonia czy Łotwa to nie mocna Ukraina nad Dnieprem. Ale teraz są w Europie i potęga Radziecka prysła jak bańka. To Elbląg pokazuje, że tu od portu po wysoczyznę wpływanie jest na Rosjan i wspieranie w dążeniach mocarstwowych w kosmosie naukowo. Miasto moze uruchomic ośrodek astronautyczny i zapraszać naszych sąsiadów do technologicznych badań i rozwoju budowy stacji na orbicie około księżycowej. Amerykanie tu i tak nic nie zbudują. Kupują i sprzedają. Oby kupili po niemiecką kolej nadzalewową na sprzedaż byle funkcjonującą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  7
  Kolejnych 50 lat lotu na Marsa(2023-05-28)
 • Ejjjj julki ze strajku kobiet, a co to? wasz towarzysz motorówka co z wami biegał po mieście z blyskawicami na buśkach wspaniale bawi się na imprezce z czarnymi w sukienkach? :D pamiętajcie, że PO jedno mówi, a drugie robi hahahahahah do następnego:D
 • Tusk i PO tak straszyło Polaków, że kilku silnych ludzi POwyprowadza Prezesa NBP, Prezesa Trybunału Konstytucyjnego, ... Tusk i PO Kto mieczem wojuje, ten od miecza ginie. Tusk sam chciał Komisji, to ją ma. Tusk mówił POliczmy głosy, to policzono: 234 - Przeciw decyzji Senatu, 219 - ZA, 1 - Wstrzymał się. Lewactwo wrzeszczało: Zwyciężymy, ... Po wynikach głosowania widać: Silni tylko w gębie... Polacy zobaczą podczas Komisji jaka jest prawda. Tu zeznaje się pod odpowiedzialnością karną.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  11
  Wyborca..(2023-05-28)
 • A jak samorząd poświętuje dzień samorządowca????
 • Mieszkańcy gminy świętują, cieszą się, wspominają, dzieci mają radochę, a "elblążkowo" złorzeczy, jątrzy, wyzywa... Zazdroszczą, że ich włodarze nie mają nic do zaoferowania, że przez ostatnie 50 lat Elbląg jak nie miał, tak nie ma zaradnego prawdziwego Gospodarza, który myślałby o mieście i jego mieszkańcach, a nie o polityce. Zamiast rozwoju - stagnacja i polityczna "wojenka". Ogarnijcie się wszyscy...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  14
  5
  Życzliwa Realistka(2023-05-28)
 • Czy wiesz że prezydent miasta ( ZSL ) podarował premie swoim pracownikom po kilkaset złotych zaś swoim kolesiom Żeby nie powiedzieć przy.., po kilka tysięcy złotych ????
Reklama