UWAGA!

Gorąca sesja sejmiku

Dziewiąta sesja sejmiku województwa przebiegła w bardziej gorącej niż zwykle atmosferze. Radni głosowali między innymi za utworzeniem samorządowej spółki zarządzającej lotniskiem w Szymanach. Zarząd województwa rozwiał również wątpliwości związane z dofinansowaniem dotacją unijną hotelu „Krasicki” w Lidzbarku Warmińskim, o czym donosiła ostatnio regionalna prasa.

Witold Wróblewski, członek Zarządu Województwa odpowiedzialny z infrastrukturę, przedstawił radnym i pozostałym uczestnikom sesji inwestycje na drogach i kolei w województwie warmińsko-mazurskim. Omówił również sytuację na lotnisku w Szymanach, które będzie regionalnym portem lotniczym.
      
       Szymany
      
Do tej pory lotniskiem zarządzała spółka Port lotniczy Mazury, w której Samorząd Województwa posiada 5,49 proc. udziałów, najwięcej – 60 proc. udziałów – ma przedsiębiorstwo EBP Sp. z o.o. Spółka zarządzająca miała przygotować dokumenty niezbędne do otrzymania dofinansowania unijnego. Ze względu na opóźnienia Zarząd Województw postanowił przejąć inicjatywę i powołać nowy podmiot, który zrealizuje inwestycję. Pomysł pozytywnie zaopiniował Urząd Lotnictwa Cywilnego, radni również opowiedzieli się za powołaniem nowej spółki. – Mamy jasno określony cel utworzenia regionalnego portu lotniczego. Procedury ubiegania się o dotację unijną są z góry narzucone i musimy do 2015 roku zrealizować i rozliczyć inwestycję – mówił Witold Wróblewski.
       Samorząd Województwa podjął współpracę z ekspertami. Leszek Krawczyk, wieloletni specjalista ds. lotnisk, który zarządzał lotniskiem we Wrocławiu, a następnie wybudował port pasażerski w Łodzi, widzi wielką szansę w Szymanach. – Położenie lotniska w Szymanach jest naprawdę doskonałe. Ten port po zainwestowaniu odpowiednich środków w ciągu kilku lat powinien żyć i dobrze funkcjonować – mówił na sesji Leszek Krawczyk. – Trzeba tylko racjonalnie ocenić wielkość inwestycji. Spodziewam się, że w pierwszym roku port mógłby przyjąć około 30 tysięcy pasażerów, a później nawet do 400-500 tysięcy rocznie.
       Regionalny port będzie przygotowany do przyjmowania samolotów typu boeing 727, 737 czy airbus 320 i zapewni połączenia z lotniskami w kraju i Europie.
       Przypomnijmy, że Szymany znalazły się na zaakceptowanej przez Komisję Europejską liście kluczowych dla regionu inwestycji na lata 2007-2013. Zarząd województwa zarezerwował na utworzenie regionalnego portu lotniczego 37 mln euro.
      
       „Krasicki” przebadany
      
Drugim tematem, który był szeroko omawiany przez radnych wojewódzkich, były ostanie doniesienia prasowe na temat rzekomych nieprawidłowości w dofinansowaniu hotelu „Krasicki” z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury.
       – Urząd Marszałkowski jest niemalże codziennie kontrolowany przez instytucje zewnętrzne oraz komórki audytu wewnętrznego. Również konkurs, w którym dotację otrzymał projekt „Adaptacja Przedzamcza Zamku Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim na wielofunkcyjny hotel”, był szczegółowo skontrolowany przez Najwyższą Izbę Kontroli, Urząd Kontroli Skarbowej oraz Centralne Biuro Antykorupcyjne. Raporty pokontrolne nie wykazały nieprawidłowości i większych uchybień. Szkoda, że nikt nie zwrócił się z pytaniami o to do Zarządu Województwa lub Urzędu Marszałkowskiego – mówił na sesji marszałek województwa Jacek Protas.
       Marszałek i klub radnych Platformy Obywatelskiej wnieśli na sesji wniosek o zbadanie sprawy również przez Komisję Rewizyjną Sejmiku.
       Głos w sprawie hotelu w Lidzbarku Warmińskim zabrała także wicemarszałek Urszula Pasławska, która odpowiada w zarządzie województwa za wdrażanie funduszy unijnych. – Chcę podkreślić, że system udzielania dotacji jest bardzo szczelny i przejrzysty. Każdy konkurs obsługuje kilkadziesiąt osób, po to, by wyeliminować nawet najmniejsze błędy i nieprawidłowości. Projekt, zanim otrzyma dofinansowanie, musi przejść ocenę formalną, merytoryczną i strategiczną, gdzie przyznawane są punkty. W trakcie procedury każdy z członków Zarządu Województwa ma trzyprocentowy wpływ na ostateczną punktację danego wniosku. Nie ma tu mowy o stronniczości – podkreślała Urszula Pasławska.
       Uwagi do artykułów olsztyńskiej prasy zgłosił również wicemarszałek Jarosław Słoma, który pokazał radnym raporty pokontrolne z inwestycji w Lidzbarku Warmińskim. Powiedział, że trudno jest przyciągnąć inwestorów do naszego województwa, dlatego tym bardziej jest dumny z inwestycji realizowanych przez przedsiębiorców z Warmii Mazur. Wicemarszałek wyraził zdziwienie, dlaczego nikt nie pytał wcześniej o dokumenty pokontrolne, które od ponad roku znajdują się w Urzędzie Marszałkowskim.
      
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Co nas Elblążan obchodzą jakieś Warmia i Mazury?Elbląg to Żuławy, dla nas NAJWAŻNIEJSZE SĄ SPRAZ ELBLĄGA I OKOLIC. Wbijcie to sobie wreszcie do tych pustych muzgownic pustaki z Warmii i Mazur.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Pan na Żuławach(2011-08-31)
 • CUDA TUSKA,czyli czego nie bewdzie : www.tokfm.pl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  NIE dla PO w Elblągu!(2011-09-01)
 • Jak zwykle nie ma konfliktu interesów, koledzy z zarządu wnikliwie patrzą na ręce p Protasa. www.hotelinfo24.pl
 • jednak coś tam śmierdzi
 • Prawdę mówiąc nie wiem dlaczego na takim zadu. .. lokalizuje się regionalny port lotniczy. Może ważni panowie z warszawki mają tam działeczki rekreacyjne?
 • Napiszcie lepiej, kiedy w Elblągu będzie przebudowane lotnisko dla mniejszych samolotów pasażerskich, aby lepiej skomunikować miasto np. z Gdańskiem i Warszawą. Darujcie sobie zapyziały olsztyn i to bagienne województwo!
 • W Szymanach to ekstra miejsce na przetrzymywanie Talibów. Czy to jest w ogóle skomunikowane z jakimiś osiedlami ludzkimi. czy autostrada będzie dopiero budowana?
 • Misiak też nie widział konfliktu interesów kiedy pracował na ustawą dzięki której mógł zarabiać na szkoleniu stoczniowców www.tvn24.pl
 • Czy ten elbląski Wróblewski?
 • Inwestować w Elblągu to rzucać perły przed wieprze. Port Morski, EPT. Ekipa Słoniny dbała o PROCES inwestowania a nie o EFEKT.
 • Pytający. Tak, to ten elbląski Wróblewski, koleś Słoniny, obaj spece od psucia wszystkiego. Poniał aluzju?
 • W lipcu tego roku zawozilem znajomych na lotnisko im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Piąta rano, objazd przed rafinerią zablokowany bo TIR wjechał do rowu. W tył zwrot i drogą przez Pruszcz szczęśliwie dotarliśmy przed odlotem. Jak powstanie lotnisko w Szymanach pewnie będzie szypciej, spokojniej i milej podjechać do Szyman a w drodze powrotnej napić się kawy np. w Starych Jabłonkach. Albo zrobić zakupy w Olsztynie !
Reklama