UWAGA!

GOŚĆ TYGODNIA: HENRYK SŁONINA (2)

Zgodnie z obietnicą prezentujemy dziś drugą i ostatnią część odpowiedzi udzielonych przez prezydenta Henryka Słoninę na pytania elbląskich internautów.

Restaurator
     Panie Prezydencie, proszę o wyjaśnienie, dlaczego wobec niektórych lokali na Starym Mieście stosowana jest praktyka wydawania koncesji na wyszynk alkoholu wyłącznie do godz. 22, podczas gdy inne otrzymują taką koncesję bez ograniczeń. Jak to się ma do ustawowej równości warunków działania wszystkich podmiotów gospodarczych? Z góry odrzucam wytłumaczenie o konieczności zachowania ciszy nocnej bo akurat te lokale, którym narzucono takie ograniczenia nie maja żadnych problemów z okolicznymi lokatorami, chociażby dlatego, że ich nie ma.
     
     PREZYDENT HENRYK SŁONINA
     W odpowiedzi na Pana pytanie informuję, iż na terenie Starego Miasta funkcjonuje wiele lokali gastronomicznych, których podania w sprawie wydania zezwoleń na podawanie alkoholu były rozpatrywane zgodnie z wnioskami tzn. godziny podawania alkoholu były określane zgodnie z godzinami podanymi przez podmioty.
     Jednakże od kilku lat, szczególnie w okresie wiosenno-letnim do tut. Urzędu wpływa szereg skarg od mieszkańców dot. zakłócania ładu i porządku publicznego oraz ciszy nocnej przez klientów opuszczających lokale. Ponadto Komenda Miejska Policji wielokrotnie opiniując podania w sprawie wydania zezwoleń proponowała skrócenie godzin podawania napojów alkoholowych tylko i wyłącznie do godziny 22, w związku z podejmowanymi interwencjami na terenie Starego Miasta.
     Mając na uwadze przepisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U.Nr 35, poz. 230 z późniejszymi zmianami) podmiot gospodarczy prowadzący sprzedaż napojów alkoholowych zobowiązany jest do zapewnienia ładu i porządku publicznego w obrębie placówki. Ponieważ oczekiwania mieszkańców jak i podmiotów w wielu przypadkach są rozbieżne, Urząd Miejski wspólnie z Komendą Miejską Policji w najbliższym czasie dokona analizy przypadków podejmowanych interwencji oraz przypadków zakłócania ładu i porządku publicznego.
     Po przeprowadzonej analizie podmioty prowadzące sprzedaż napojów alkoholowych ponownie mogą występować z wnioskami o przedłużenie godzin podawania napojów alkoholowych.
     
     A. Śliwczyński
     Kiedy wejdzie w życie Uchwała Rady Miasta o prohibicji na nowym Starym Mieście? Nocami tam spacerują dzieci i muszą patrzeć na osoby upojone, miast pięknem starówki, alkoholem. Kościoły są bezczeszczone moczem!
     
     PREZYDENT HENRYK SŁONINA
     W nawiązaniu do stwierdzenia odnośnie wprowadzenia prohibicji na terenie Starówki uprzejmie wyjaśniam, że brak jest podstaw prawnych co do wprowadzenia zakazu sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych na terenie Starego Miasta. Zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, ze względu na bezpieczeństwo i porządek publiczny Rada Ministrów może wprowadzić na czas określony na obszarze całego kraju całkowity lub częściowy zakaz.
     Teren Starówki jest szczególnie urokliwym " zakątkiem" i najczęściej odwiedzanym przez turystów przebywających w Elblągu. Na pewno nowy sezon turystyczny przyczyni się do częstszych patroli w rejonie "Starówki", wykonywanych przez służby miejskie i Policję.
     Funkcjonowanie lokali jak również sprzedaż napojów alkoholowych budzi wiele kontrowersji. Opinie w tej sprawie są podzielone, ponieważ wiele osób w tym również podmiotów gospodarczych uważa, iż dzielnica ta powinna spełniać funkcje rekreacyjno-turystyczne oraz rozrywkowe z długim czasem funkcjonowania lokali, natomiast część mieszkańców prezentuje opinie przeciwną.
     Biorąc pod uwagę rozwój miasta w tym turystyki oraz obowiązujące przepisy prawa, niemożliwe jest wprowadzenie zakazu sprzedaży napojów alkoholowych na terenie Starego Miasta.
     
     Redakcja Elbląskiej Gazety Internetowej zapytała, czy prezydent korzysta z Internetu
     
     Prezydent Henryk Słonina odpowiedziała nam, że z powodu braku czasu i nawału obowiązków sam nie korzysta z Internetu. Natomiast w Wydziale Strategii i Rozwoju Urzędu Miejskiego zatrudniony jest pracownik, który w swoim zakresie obowiązków zajmuje się również obsługą Internetu na potrzeby Urzędu. Pracownik ten na bieżąco przekazuje wszelkie informacje wpływające na adres mailowy Urzędu, jak i powiadamia prezydenta o konkretnych sprawach związanych z z tym medium.
     
     Marco
     Czy prezydent oglądał "Big Brothera" i co o tym programie sądzi?
     
     PREZYDENT HENRYK SŁONINA
     Niestety nadmiar obowiązków służbowych nie pozwala mi na oglądanie tego programu.
przyg. AK, M
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • A. Śliwczyński Kiedy wejdzie w życie Uchwała Rady Miasta o prohibicji na nowym Starym Mieście? Nocami tam spacerują dzieci i muszą patrzeć na osoby upojone, miast pięknem starówki, alkoholem. Kościoły są bezczeszczone moczem!
  Drogi Panie Śliwczyński martwi Pana bezszczezczenie kościołów uryną? Lepiej żeby zainteresował się Pan tymi dziećmi, które spacerują nocami po starówce.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Dragon(2001-04-04)
 • wybudujcie mordownie sobie w Urzędzie a nam dajcie mieszkać spokojnie w naszym mieście jak nie wiecie to wam powiem że na starówce obowiązywała od stuleci zasada ...już dziesiąta na zegarze ,gaście światła gospodarze ... Jak trzymacie z alkoholikami( normalny kliient nie szczy pod murem i nie drze mordy po dziesiatej) to lećcie do książek a nie do żądzenia miastem .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  szszszas nie bede(2001-04-04)
 • Prosze o wypowiedz Pana Prezydenta na temat www.portel.pl i zamieszczone tam opinie obywateli Elblaga.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Samo Zycie(2001-04-09)
Reklama