UWAGA!

Goście z Mongolii

 Elbląg, Gospodarzem spotkania był Jerzy Wcisła
Gospodarzem spotkania był Jerzy Wcisła (fot. AD).

21 czerwca wieczorem gościliśmy w Elblągu delegację Wielkiego Churału Mongolii z wiceprzewodniczącym Nyama Enkhboldem na czele. Gospodarzem spotkania był wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, Jerzy Wcisła.

Goście z Mongolii przyjechali do Polski na zaproszenie Senatu RP. – Celem takich spotkań jest wzajemne poznanie krajów, zwyczajów, architektury czy historii. – Przekazaliśmy parlamentarzystom z Mongolii w Gdańsku wiedzę na temat „Solidarności”, w Łebie sposoby poławiania ryb na morzu (z Mongolii do najbliższego morza jest ok. 670 km), w Elblągu pracę lokalnego samorządu, w Olsztynie samorządu regionalnego – mówi senator Stanisław Gorczyca, który organizował pobyt gości w Polsce.
       - W Elblągu – poza sprawami funkcjonowania samorządu lokalnego – sporo rozmawialiśmy o zagrożeniu powodziowym, ambicjach portowych naszego miasta i problemach oraz nadziejach z „bycia” miastem i portem na pograniczu Unii Europejskiej i Rosji. Rozmawialiśmy o efektach naszej obecności w Unii i o skomplikowanej historii Elbląga. Pokazaliśmy elbląską Starówkę i – w kontekście zaplanowanego zwiedzania zamku w Malborku opowiedzieliśmy o elbląskich związkach z Krzyżakami – mówi Jerzy Wcisła.
       Paweł Jankowski, przew. Komisji Kultury Sejmiku Wojewódzkiego przedstawił Warmię i Mazury. Goście z wyraźną zazdrością słuchali opowieści o naszych lasach i jeziorach. – Obiecali, że zagłosują na „Mazury Cud Natury” w plebiscycie na 7 cudów natury – mówi Paweł Jankowski.
       Uczestniczący w spotkaniu Tomasz Lewandowski opowiedział o funkcjonowaniu samorządu lokalnego.
       Dzisiaj goście zwiedzają zamek w Malborku oraz spotykają się z przew. Sejmiku Wojewódzkiego J. Osieckiego w Olsztynie.
       Mongolia jest krajem pięciokrotnie większym od Polski, ale zamieszkałym jedynie przez 2,7 mln osób, z czego ponad milion mieszka w stolicy – Ułan Bator. Dzieli się na 21 ajmaków i 329 somów oraz stołeczne miasto wydzielone. Mongolia jest państwem demokratycznym. Jednoizbowy parlament nosi nazwę „Wielki Churał Państwowy” i liczy 76 deputowanych. Prezydentem jest C. Elbegdorż z Partii Demokratycznej a premierem S. Bathold z Mongolskiej Partii Ludowo-Rewolucyjnej. To dominujące partie w Mongolii: MPL-R ma 46 deputowanych, a PD 27. Goście reprezentowali oba ugrupowania.
       Dwóch z nich w latach 2006–07 pełniło funkcje ministerialne: N. Enkhbold był ministrem spraw zagranicznych, a D. Odbayar był ministrem sprawiedliwości i spraw zagranicznych.
Jerzy Wcisła

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • A co my z tego spotkania mamy mieć ?
 • Obiecali, że zagłosują na „ Mazury Cud Natury” w plebiscycie na 7 cudów natury - To mało? już się opłacało
 • śmiechu warte - rozmawialiśmy o zagrożeniu powodziowym, ambicjach portowych naszego miasta i problemach oraz nadziejach z „ bycia” miastem i portem. Faktycznie dla parlamentarzystów z kraju, którego ogromna część jest pustynią to taka wymiana poglądów musiała być naaaaaprawdę interesująca, he, he, . Lans i żenada chłopców z PO.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zatroskany(2010-06-22)
 • ten koleś z foty jest z Mongolii?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  bob superstar(2010-06-22)
 • Będzie na pewno rewizyta, zwiedzić Mongolię to marzenie wielu!
 • tego pana ze zdjecia mozna wyslac z rewizyta do Mongolii. i niech juz nie wraca
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ArnoldUPR(2010-06-22)
 • Dlaczego zaden portal nie pisze co sie stalo w nocy w prochniku? Bogdan Frieske dzwonil zeby nikt nie pisal nic?
 • Pan W. już rozmarzonym wzrokiem jest w Mongolii :)))))
 • W jakim celu są te spotkania? Co mamy wspólnego z Mongolią? Jaki może być z tego interes? Ktoś po prostu zrobił sobie wakacje i tyle. Chłopcy pogadali ot tyle. AAAAA rozumiem, to teraz Polska mogła wyglądać na takie "bogate" państwo i przechwalać się przed słabszym, jacy to my nie jesteśmy. A później to my jeździmy jak te owieczki na zachód a oni nam pokazują, komputery, prąd, samochody :-)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Waldek Londyn(2010-06-22)
 • czy to jaś Fasola????? xDDDDD
 • Rodzina przyjechała do pana radnego i tyle, a tu taka afera. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Matteoo(2010-06-22)
 • Mnóstwo różnych delegacji z różnych krajów odwiedza Elbląg, nie jesteśmy stolicą, ani miastem woj. , ale zróbmy im konkurencję i wybudujmy w Eblągu, czy też zaadaptujmy jakieś stare ładne kamienice na Dom Mongolski, Dom Szwajcarski, Dom Niemiecki, Dom Holenderski, Dom Szwedzki, Dom Rosyjski- będą z tego pieniądze, będą nowi turyści, ciekawe programy, wymiany, rozkwitną kontakty ze światem - Panie Wcisła, Pan jest nowoczesny i wszystko potrafi !!!
Reklama