UWAGA!

Graniczna stacja zostanie w Elblągu?

 Elbląg, Graniczna Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna mieści się przy ul. Bema 40
Graniczna Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna mieści się przy ul. Bema 40 (fot. PS)

Elbląg prawdopodobnie nie straci Granicznej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. W jej obronie stanął Jan Orgelbrand, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego, który po proteście prezydenta Elbląga ponowie przeanalizował sprawę i rekomendował ministrowi zdrowia pozostawienie elbląskiej siedziby stacji. Nie bez znaczenia był także plan rozwoju przejść granicznych w naszym regionie.

Informacja o likwidacji Granicznej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej spadła na Elbląg niczym grom z jasnego nieba. O swoje miejsca pracy bali się zatrudnieni specjaliści, o pomniejszanie rangi naszego miasta władze Elbląga. Prezydent Henryk Słonina 16 lipca wystosował pismo do wojewody warmińsko-mazurskiego Mariana Podziewskiego oraz Głównego Inspektora Sanitarnego Andrzeja Wojtyły, w którym przekonywał, że Graniczna Stacja Sanitarna ma ze względów strategicznych, ekonomicznych i społecznych najlepszą możliwą lokalizację. Do jej najważniejszych zadań należy bowiem obsługa sanitarno-epidemiologiczna przejść granicznych w Braniewie i Gronowie, a w przyszłości także w Grzechotkach oraz przejść morskich na Zalewie Wiślanym po przywróceniu ruchu międzynarodowego na tym akwenie. „Z wielkim niepokojem przyjąłem informację o planowanym przeniesieniu Granicznej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej z Elbląga do innej miejscowości. Uważam, iż propozycja ta jest z punktu widzenia gospodarczego oraz społecznego zła i nielogiczna, a także występuje przeciwko realizowanej przez polski rząd polityce rozwoju. Planowane uruchomienie jednego z największych i najnowocześniejszych przejść granicznych w Grzechotkach - Mamonowo II ma za zadanie odciążenie i przejęcie dużego ciężaru ruchu granicznego z innych przejść granicznych. Stanowić będzie najbliższe przejście graniczne do Obwodu Kaliningradzkiego o bardzo dużej przepustowości pojazdów osobowych i towarowych. Ażeby mogło spełnić zakładane zadania, niezbędne jest dalsze funkcjonowanie Granicznej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu, która zapewni pełną obsługę sanitarno-epidemiologiczną przejścia w Grzechotkach.
       (...) Ważnym jest tutaj również fakt, iż po 3-letnim okresie zakazu żeglugi po Zalewie Wiślanym i usilnych działaniach rządu polskiego wynegocjowano umowę z Federacją Rosyjską umożliwiającą jej wznowienie. Na podstawie informacji rządowych będzie ona podpisana w sierpniu bieżącego roku. Odblokuje to międzynarodowy ruch żeglugowy do portu w Elblągu i Fromborku. Niezrozumiałym jest więc zamiar relokacji Granicznej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, który to doprowadzi do całkowitego braku efektywnego funkcjonowania morskich przejść granicznych w Elblągu i Fromborku” — pisał prezydent Henryk Słonina.
       List w Warszawie został nie tylko przeczytany, ale chyba też właściwie zrozumiany. Teraz pozostaje mieć nadzieję, że rekomendacja o pozostawieniu Granicznej Stacji w Elblągu znajdzie posłuch u ministra zdrowia i nie stanie się ofiarą reorganizacji, jaka dotknie powiatowe stacje sanepidu, które od 1 stycznia będą podlegały wojewodzie.
      
kojot

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Szanowni Państwo znowu informacja medialna „Ważnym jest tutaj również fakt, iż po 3-letnim okresie zakazu żeglugi po Zalewie Wiślanym i usilnych działaniach rządu polskiego wynegocjowano umowę z Federacją Rosyjską umożliwiającą jej wznowienie.” Podkreślam nigdy Rosjanie nie zablokowali żeglugi dla polskiej bandery na Zalewie Wiślanym. Osobiście sprawdziłem w Administracji Morskiej Kaliningradu. Blokada wynika z tego Kliknij tu www.rafzen.pl kliknij tu www.youtube.com Panie Prezydenci Pan dokładnie wie,że Graniczna Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna jest od sprawdzenia czy na jednostkach są szczury i czy marynarze mają książeczki zdrowia. Badaniami fitosanitarnymi i weterynaryjnymi zajmują się inne służby graniczne. Pan przecież składał wniosek do ministerstwa o takie odprawy w 2001 roku, jak chciałem sprowadzić drewno do Elbląga.Kliknij tu www.rafzen.pl i kliknij tu www.rafzen.pl cdn Z poważaniem mgr inż. Jerzy Kulas
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Jerzy Kulas(2009-08-05)
  • cdn Załatwiłem to ,ponieważ minister pomylił mnie z posłem Janem Kulasem. W ministerstwie byłem razem z Dyrektorem Julianem Kołtońskim. Jak się okazało problem polegał na czym innym, okazało się że w przepisach portowych nie określono o jakim zanurzeniu mogą wpływać statki do Elbląga i firmy ubezpieczeniowe nie chciały ubezpieczyć frachtu.Kliknij tu www.rafzen.pl Panie Prezydencie, prawnie do portu w Elblągu nie ma prawa wpłynąć statek, a nawet jacht w okresie od 1 marca do 31 sierpnia. Z poważaniem mgr inż. Jerzy Kulas
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Jerzy Kulas(2009-08-05)
  • noo Prezydent jest niezly. .. usunąć stację i pozbawić ludzi pracy!!!extra działanie na rzecz zwalczania bezrobocia!!!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    dnigga(2009-08-07)
Reklama