UWAGA!

Heros z marmuru będzie jak nowy

 
Elbląg, XIX-wieczna rzeźba Tezeusza zaprezentuje się w pełnej krasie jeszcze przed zimą
XIX-wieczna rzeźba Tezeusza zaprezentuje się w pełnej krasie jeszcze przed zimą (fot. AD)

XIX-wieczna rzeźba Tezeusza, która zdobi skwer przed hotelem na Placu Słowiańskim, przechodzi lifting. Prace zlecił Urząd Miejski w Elblągu, a ich wykonawcą jest toruński konserwator zabytków, Szymon Juźków. Dzięki jego zabiegom posąg greckiego herosa będzie ładniejszy, a także wodo- i mrozoodporny.

Rzeźba Tezeusza z białego marmuru wyszła spod dłuta Martina Wolfa z Berlina. Do Elbląga trafiła - zdaniem dziennikarza, miłośnika elbląskich historii Juliusza Marka - bodajże w 1912 roku, gdy oddawano do użytku Szkołę Realną (dzisiejszy Urząd Miejski). Wówczas przed szkołą ustawiono posąg Achillesa (identyczny znajduje się na wyspie Korfu, przed pałacem księżniczki Sissi), a na Placu Grunwaldzkim postawiono Tezeusza. Obie rzeźby były darem Ministerstwa Kultury dla miasta Elbląga.
       Pomnik młodego, greckiego herosa był wielokrotnie niszczony przez wandali. Szczególnie cierpiało „przyrodzenie” nagiej postaci Tezeusza. Około 1970 roku pomnik przeniesiony został do Parku Traugutta. Od listopada 2000 roku, po gruntownej renowacji, stoi przed hotelem przy Placu Słowiańskim. Obecnie jest ukryty wśród rusztowań i niebieskiej folii.
       - Na zlecenie miasta prowadzone są prace renowacyjne, których wykonawcą jest konserwator z Torunia Szymon Juźków - wyjaśnia Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga. - Prace obejmują oczyszczenie pomnika, uzupełnienie ubytków, a także pokrycie całego herosa powłoką żywiczną, która ma zabezpieczyć kamień przed wilgocią i mrozem. Prace mają potrwać do końca listopada. Ich koszt to 10 tys. zł - kończy rzeczniczka prezydenta.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • A czemu nie zlecono tego przedsięwzięcia elblążaninowi ? Tu trzeba zostawiać pieniądze !
 • Bo w Elblągu nie ma konserwatora zabytków niedługo nie będzie NOMI, a potem zostanie pustynia. ..
 • To przynajmniej wygląda jak sztuka, a nie jakieś zardzewiałe formy przestrzenne. .. Od 1912 r. przez 100 lat! w Elblągu nie pojawiła się żadna rzeźba, widać jakie to "kulturalne" miasto
 • Na takie przedsięwzięcia szkoda kasy !!
 • Bardzo się cieszę, że miasto zadbało o tak piękny pomnik. Marzy mi się również, żeby fontanna na Placu Słowiańskim wróciła do dawnej świetności.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  kropla(2015-11-07)
 • Nie doczytałem się, czy hotel dołożył się do konserwacji posągu, który przed nim stoi i zdobi wejście. Nie słyszałem, aby na przykład w Rzymie konserwatorzy pokrywali posągi żywicą, dziwna to metoda konserwacji.
Reklama