UWAGA!

Historia lubi się powtarzać

 Elbląg, Formacja Lotos-Jantar, czyli nasi w kadrze narodowej
Formacja Lotos-Jantar, czyli nasi w kadrze narodowej (fot. AD)

Czarno-srebrzyste stroje, moonwalk, a w tle największe przeboje Michaela Jacksona m.in. „Billie Jean”, „Black Or White”, „Beat It”. Czy taki pomysł na program taneczny da elbląskiej formacji Lotos-Jantar tytuł mistrza świata? – Przygotowujemy się do tego wydarzenia od pięciu lat, sprawdzianem – zdanym pomyślnie – był występ na mistrzostwach Polski. Będziemy walczyć – zapowiada trener Antoni Czyżyk. Mistrzostwa Świata Formacji Standardowych odbędą się w naszym mieście już 23 października.

Elbląska formacja od początku swojego istnienia, każdego roku, zdobywa tytuł mistrza Polski. Ma na swoim koncie medale zdobyte na arenach międzynarodowych m.in. brąz mistrzostw Europy (1998 r.) i złoto mistrzostw świata (1999 r.). Słowem – formacja na medal! Czy złoty krążek Lotos-Jantar wytańczy podczas mistrzostw świata, które odbędą się w naszym mieście 23 października? – Historia lubi się powtarzać – jest optymistą Grzegorz Nowaczyk, członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego.
       Dziś (13 października) w sali kina Światowid odbyło się spotkanie, podczas którego tancerze formacji Lotos-Jantar odebrali certyfikaty powołania do kadry narodowej. Przyglądali się temu m.in. członkowie Komitetu Honorowego Mistrzostw Świata Formacji Standardowych: Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos, Roman Korzeniowski, dyrektor Grupy Żywiec Browar w Elblągu (w komitecie swoje miejsca mają także nieobecni dziś w Światowidzie Adam Giersz, Minister Sportu i Turystyki, Henryk Słonina, prezydent Elbląga oraz gen. Bogusław Samol, Dowódca 16 PDZ).
       Trener formacji Antoni Czyżyk nie krył dumy ze swoich podopiecznych, potwierdzał ich ciężką pracę i chęć osiągania sukcesów.
       - Do tegorocznych mistrzostw świata przygotowywaliśmy się od 5 lat – mówił. – Ta młodzież podjęła trud, a dzień 23 października będzie zwieńczeniem ciężkiej pracy.
       Elbląscy tancerze pod okiem Antoniego Czyżyka, a także Ariane Schiessler (choreograf) i psychologa, bo presja coraz większa, przygotowali układ pn. Tribute to Michael Jackson.
      
       Sprawdzian zdany na "5"

       Jako sprawdzian swojej formy przed międzynarodową rywalizacją potraktowali mistrzostwa Polski, które odbyły się niespełna miesiąc temu w Chełmie. Forma w gotowości, bo wytańczyli złoto.
       - Przeanalizowaliśmy swój występ w Chełmie, wprowadziliśmy poprawki do układu – opowiadał Antoni Czyżyk. – Na mistrzostwa Polski przyjechała też Ariane, by sprawdzić, jak na 400 metrach kwadratowych rozłożyć choreografię, sprawdzić też, jakie jej odbiorowi towarzyszą emocje. Wiem, że sędziowie byli wzruszeni -dodał trener formacji.
       23 października w Centrum Sportowo-Biznesowym odbędą się Mistrzostwa Świata Formacji Standardowych. Elbląg jest już po raz trzeci gospodarzem imprezy tej rangi: - Oznacza to, że i strona sportowa, i organizacyjna się u nas sprawdza – mówił Antoni Czyżyk. – Pieniądze na organizację imprezy przekazał zarząd województwa. Mamy też sponsorów (głównym jest oczywiście Grupa Lotos).
      
       Historia lubi się powtarzać

       Jak przyznaje Antoni Czyżyk, nasza formacja jest dobrze przygotowana do rywalizacji międzynarodowej.
       - Nasi goście wiedzą, że przyjeżdżają do kraju, gdzie taniec standardowy jest na wysokim poziomie – zapewniał trener. – Nam brakowało trochę szczęścia, ale teraz liczymy na sukces.
       Formacja Lotos-Jantar zdobyła tytuł mistrza świata w roku 1999. Jak na razie nie udało jej się powtórzyć tego sukcesu, ale…
       - Byłem świadkiem tamtych mistrzostw, a historia lubi się powtarzać więc… - wskazywał Grzegorz Nowaczyk.
      
       Tanecznym krokiem z dalekiej Mongolii
       Do udziału w mistrzostwach zgłosiło się 17 formacji m.in. z Rosji, Niemiec, Holandii, Słowacji, Węgier, Czech i …z Mongolii.
       - Przyznam, że sam jestem ciekawy ich występu – mówił Antoni Czyżyk. – Kilka lat temu obserwowałem tancerzy z Chin i widziałem, jakie robili postępy podczas kolejnych występów. Tu może być podobnie i niewątpliwie interesująco.
       Groźnymi rywalami dla naszej formacji mogą być drużyny z Niemiec i Rosji: - Będziemy bacznie obserwować ich występy – zapowiedział trener Czyżyk.
      
       Wszyscy murem za formacją
       Pragnienie wygranej czują zawodnicy, ale czuje też publiczność, władze, sponsorzy.
       - Byliśmy, jesteśmy i będziemy z tą formacją – zapewnił Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos. – Jakie są moje nadzieje to chyba nie ma wątpliwości? (śmiech) Nadzieja to jest to, co w duszy i życzę, by nasi wytańczyli najwyższy tytuł. Liczymy też na publiczność elbląską, która nigdy nie zawiodła.
       W formę naszych tancerzy wierzy także Roman Korzeniowski z Grupy Żywiec: - Wierzę, że te Mistrzostwa Świata będą najlepsze. Jesteśmy z tą drużyną i czy zajmie ona pierwsze miejsce czy kolejne, zawsze będziemy.
       Jako zawodnik i trener marszałek Jacek Protas poznał smak wygranej, ale i porażki: -Samorząd nie wywiera presji, a tego, co wydarzy się 23 października nikt nie jest w stanie przewidzieć. Wiem jedno, nasz zespół jest dobrze przygotowany.
      
       Powołania do kadry narodowej otrzymali: Mateusz Papużyński, Katarzyna Czyżyk, Bartłomiej Szkutnik, Alicja Minkiewicz, Sebastian Rutkowski, Arletta Wyżlic, Paweł Jacewicz, Izabella Gierulska, Mateusz Czyżyk, Marta Pilipczuk, Krzysztof Taurogiński, Dorota Jedynak, Mariusz Pilipczuk, Paulina Misiak, Adrian Kapała, Katarzyna Lesz, Michał Jedynak, Sylwia Fijałkowska, Filip Budzicki i Karolina Smolińska.
      
       Program Mistrzostw Świata Formacji Standardowych
       23 października – CSB, Al. Grunwaldzka, Elbląg

       godz. 15 - Runda eliminacyjna
       godz. 19 - Gala wieczorna - półfinały i finał
      
       BILETY
       Eliminacje - godz. 15
       Trybuna: 40 zł
       Stolik: 60 zł
      
       Finały - godz. 19
       Trybuna: 60 zł
       Stolik: 100 zł, 200 zł (VIP)
      
       Bilety do nabycia w kasie CSE Światowid
       Szczegółowe informacje: 55 611-20-68
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • dobrze, że był nowaczyk. .. bez niego nie było by sensu robić tej imprezy.
 • Do Nowaczyka nie praktycznie nie mam, ale skonczmy juz tą propagande sukcesu bo to juz jest niesmaczne, zresztą podniecamy się mistorzostawami gdzie jest chyba z 6 formacji, juz nie mowiac o Mistorzstawach Polski gdzie tez jest bardzo znikoma ilosc grup. ..
 • Panie Czyżyk! Zasługi to Pan masz dla tańca niewątpliwe. Ale jak się Czyżyk z Nowaczykiem bierze za politykę to mi się chce rzygać. Czyżyk zna się tylko na tańcu, a Nowaczyk na niczym.
 • Nowaczyk to lansiarz. Obstawi KAŻDĄ imprezę byleby tylko pojawiło się jego nazwisko. Taki elbląski "celebryta" - jest znany z tego, że jest znany :)
 • Zakładam, że autorem drugiego komentarza jest były tancerz, któremu nie wyszło :) Jakie to puste. .. :)
 • ja proponuje tym socjalistom puścić sobie "they dont realy care about us"
 • wieś TAŃCZY i ziewa.
 • Elbląscy tancerze odnoszą prawdziwe sukcesy, a wy frustraci piszecie rzekomo obiektywne komentarze. Nie możecie znieść cudzego powodzenia. I dobrze wam tak, męczcie się!
 • Sponsorem tej imprezy jest również miasto Elbląg- pięknie Pan Czyżyk o tym mówi promując swoje miasto. .. ./brak informacji/. Brawo !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  100 % Elblążanin(2010-10-13)
 • A w jaki sposób "miasto" Elblag przyczynilo sie do organizacji tych mistrzostw?? Pisze miasto w cudzyslowie, ponieważ nie rozumiem tego określenia, miasto tzn co?? katedra, piekarczyk, czy może spoleczeństwo??
 • A ja życzę naszej formacji, żeby historia się powtórzyła
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  życzliwy(2010-10-13)
 • Jeżeli chodzi o sponsoring przez nasze miasto, to ktoś się grubo myli. Nasi włodarze nie wsparli tej imprezy nawet groszem i mało tego organizatorzy muszą zapłacić bardzo dużo za miejską halę. Chyba dlatego nikt z miasta nie miał odwagi przyjść i spojrzeć w oczy młodzieży, która reprezentuje Elbląg i Polskę na jedynej tej rangi imprezie w naszym mieście. Wstyd Panie Prezydencie, proszę zostać 23.10.2010 w domku i oglądać meczyk Olimpii na video.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  rozczarowany elblążanin :((2010-10-13)
Reklama