UWAGA!

Historyczny park kuracyjny czekają wielkie zmiany

 Elbląg, Tak ma wyglądać park po rewitalizacji,
Tak ma wyglądać park po rewitalizacji, fot. UM Krynica Morska

Jednym z ważniejszych obiektów zabytkowych Krynicy Morskiej jest relikt dawnego parku kuracyjnego z alejkami oraz kompozycją zieleni. Obiekt objęty jest ochroną Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Niebawem za ponad 6,5 mln zł zostanie odnowiony.

Park kuracyjny przy ul. Spacerowej w Krynicy Morskiej powstał w pierwszej połowie XIX wieku. Jak podają opisy historyczne, park przygotowano wówczas w kanonach włoskiej sztuki ogrodowej. Wypoziomowano tarasy, które wzmocniono kamiennymi skarpami. Od podnóża fontanny do tarasów widokowych przy hotelu Belvedere ułożono kamienne schody. Wytyczono szereg alejek obsadzonych krzewami i drzewami niespotykanymi na Mierzei Wiślanej. Przywieziono do parku wiele egzotycznych odmian roślin. Drzewa były oznakowane i opisane tak, że spacerujący po alejkach mogli odczytać i rozpoznawać ich nazwy. Klomby obsadzono kolorowymi, sezonowymi kwiatami, które zakwitały w różnych porach roku. Od wiosny do jesieni kwiaty tworzyły różnobarwny dywan, który zachwycał gości kurortu Kalhberg – czyli dzisiejszej Krynicy Morskiej Park kuracyjny nazywano Garteninsel (Wyspą Ogrodów).

 

  Elbląg, Przedwojenna pocztówka z widokiem parku kuracyjnego, fotopolska.eu - siggi
Przedwojenna pocztówka z widokiem parku kuracyjnego, fotopolska.eu - siggi

W ciągu najbliższych 14 miesięcy park czekają spore zmiany. Jest on obecnie bardzo zaniedbany. Planowana inwestycja obejmie jego rewitalizację wraz z budową fontanny oraz przebudową ulicy Bałtyckiej oraz część ulicy Metalowców. Park zrewitalizuje TSG Polska, spółka z Gdańska.

- 21 kwietnia Krzysztof Swat, burmistrz Krynicy Morskiej podpisał umowę na "Modernizację historycznego parku kuracyjnego z I poł. XIX w. wraz z budową fontanny oraz przyległych, historycznych ulic: Bałtyckiej i Metalowców” - informuje Urząd Miasta Krynica Morska.

Kwota całego przedsięwzięcia wyniesie ok. 6,5 mln zł, dofinansowanie z budżetu państwa to ok. 5,4 mln zł.

daw

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama