[ X ]
Nie ma wolnej prasy bez finansowego wsparcia reklamodawców. Wszystko co publikujemy poniżej dostajesz w zamian za oglądanie banerów.To chyba nie jest wygórowana cena? Może wyłącz więc AdBlocka?

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Hymn i wystawa, czyli unijne świętowanie

 
Elbląg, Jak fundusze unijne zmieniły Elbląg? To można zobaczyć na wystawie ustawionej między Ratuszem Staromiejskim a katedrą
Jak fundusze unijne zmieniły Elbląg? To można zobaczyć na wystawie ustawionej między Ratuszem Staromiejskim a katedrą (fot. Anna Dembińska)

Modernizacja oczyszczalni ścieków, ale i instytucji kultury: Galerii El, Biblioteki Elbląskiej, Muzeum Archeologiczno – Historycznego, budowa Centrum Rekreacji Wodnej Dolinka i siedziby Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Warszawskiej, a także węzła Elbląg – Wschód czy Elbląskiego Parku Technologicznego – to tylko kilka inwestycji, które w ciągu 15 lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej zrealizowano w Elblągu. Dziś jest okazja do tego, aby powspominać i podsumować ten okres. Zobacz zdjęcia z elbląskiego świętowania 15-lecia integracji.

 "Unia to tylko szansa, jak ją wykorzystamy, zależeć będzie tylko od nas" – powiedział 15 lat temu Henryk Słonina, były prezydent miasta, podczas uroczystości z okazji wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Miasto świętowało to wydarzenie przez cztery dni, od 30 kwietnia do 3 maja. Odbywały się koncerty, festyny, zawody sportowe. 2 maja odsłonięto "znak miast partnerskich", znajdujący się przy placu Słowiańskim, a zrobiono to w dość nietypowy sposób.
       "W rodzinie miast Unii Europejskiej przywitał Elbląg angielski "krzykacz" - postać, którą można by też nazwać heroldem.Trevor Heeks z Trowbridge na co dzień pracuje z osobami niepełnosprawnymi, a od prawie 20 lat na imprezach miejskich, wystawach czy targach ogłasza ważne wydarzenia, wykrzykuje komunikaty i zapowiada gości" – informowaliśmy wtedy naszych Czytelników. - "Niewysoki, ubrany w tradycyjny angielski strój i angielskiej urody herold obwieścił wstąpienie naszego miasta do europejskiej rodziny przy dźwiękach dzwonu i salwach śmiechu zaproszonych gości:
       - Witamy Elbląg w Unii Europejskiej! Boże, chroń królową! Boże, błogosław Elbląg!".

  Elbląg, Tak było 15 lat temu
Tak było 15 lat temu (fot. arch.PortEl.pl)

- To był bardzo radosny dzień, wszyscy bardzo się cieszyliśmy, że jesteśmy w tej wspólnej Europie i mamy przed sobą perspektywy. Myślę, że dobrze wykorzystaliśmy te 15 lat – wspominał dziś (1 maja) Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej pod Ratuszem Staromiejskim.
       Po czym zachęcił zebranych do wspólnego odśpiewania najpierw hymnu Polski, a później "Ody do radości", będącej oficjalną pieśnią Unii Europejskiej. Zobacz więcej zdjęć.
       O tym jubileuszu przypominać ma także wystawa, ustawiona między Ratuszem Staromiejskim a katedrą - pokazano na niej największe projekty inwestycyjne. Do tego dochodzą tzw. projekty miękkie, czyli różnego rodzaju szkolenia, imprezy edukacyjne czy kulturalne. Na to wszystko Elbląg pozyskał łącznie prawie 815 mln zł dofinansowania. 

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama