UWAGA!

I kto tu jest frajerem?

Oszuści nie próżnują. Wykorzystują dobre serce i ufność osób starszych i wyciągają od nich oszczędności. Popularna metoda na wnuczka odchodzi już do lamusa. Teraz oszuści „kroją” staruszków „na policjanta”. Elbląska komenda przygotowała spot prewencyjny, który ma pomóc chronić babcie i dziadków.

Wiosną Telewizja Elbląska (dziś Truso TV) wyprodukowała spot dotyczący metody na wnuczka. Spot został zrealizowany na zlecenie KMP w Elblągu i pokazywał mechanizm działania oszustów, którzy dzwonią do osoby starszej, podają się za wnuczka lub kogoś z rodziny i wyciągają od niej oszczędności.
       - Spot nakręcony wiosną, w ramach programu „Bezpieczny senior”, mówił o metodzie na wnuczka. Okazuje się, że w dalszym ciągu oszustwa są, ale oszuści są sprytni, doskonalą się i „wnuczek” jest wypierany przez metodę na policjanta – mówi insp. Robert Muraszko, komendant miejski policji w Elblągu. - Metoda ta jest mocno wiarygodna, bo, po pierwsze, do osoby starszej dzwoni (niby) policjant, po drugie, zleca wykonanie ważnej, tajnej misji. Senior jest przekonany, że pomaga prawdziwym policjantom.
       Powstał więc kolejny spot prewencyjny, który pokazuje, w jaki sposób oszuści „nabijają w butelkę” staruszków.
       Język spotu jest młodzieżowy, bo materiał ma trafić i do młodego odbiorcy.
       - Pierwszy spot był grzeczny, a teraz postawiliśmy na inną stylistykę – wyjaśnia komendant Muraszko. - Chcemy dotrzeć do osób starszych, ale i do młodszych, dla których babcia i dziadek to ogromne dobro. Chcemy, by ostrzegali swoich bliskich seniorów.
       Spot wideo jest dostępny w Internecie, na stronach KMP w Elblągu, KWP w Olsztynie, a także na stronie Komendy Głównej Policji. Jest wyświetlany na ekranach LEDowych w mieście, a także będzie emitowany w Truso TV.
       - Elbląg jest pierwszym miastem w Polsce, który w ten sposób ostrzega seniorów przed oszustami – podkreśla policjant.
       Dodatkowo w środkach komunikacji miejskiej, a także na przystankach autobusowych i tramwajowych wyświetlane są komunikaty dot. metody na wnuczka czy policjanta. Będą również emitowane spoty dźwiękowe, zrealizowane dzięki współpracy z Radiem Olsztyn.

  Elbląg, Dziś spot został zaprezentowany dziennikarzom
Dziś spot został zaprezentowany dziennikarzom (fot. AD)

- Mamy nadzieję, że poprzez media, stowarzyszenia, w których osoby starsze się udzielają, a także dzięki kampanii prowadzonej w środkach komunikacji miejskiej będziemy dalej ostrzegać – dodaje prezydent Elbląga Witold Wróblewski. - Wszystko po to, by uodpornić seniorów na takie oszustwa.
       W 2015 i 2016 r. elbląska policja odnotowała 19 takich oszustw. W sumie osoby starsze przekazały przestępcom ponad 200 tys. zł.
       - Sporo jest również usiłowań więc im więcej będziemy o tym temacie mówili, tym lepiej – podkreśla insp. Robert Muraszko. - Dobro osób starszych, podobnie jak i dzieci, jest dla nas najważniejsze. Policja ma już pewne sukcesy na tym polu – dodaje. - Pięć osób zostało zatrzymanych ws. oszustw na wnuczka czy policjanta, trzy zostały tymczasowo aresztowane.
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Nie rozumiem. Czyli babcię już nabrali wcześniej dwaj policjanci i nie chcieli się dzielić ze swoim szefem, który przyszedł po kasę i go zastrzelili, żeby więcej zarobić?
 • Jak nie rozumiesz, to juz nie zrozumiesz. To jest tzw deficyt intelektaulny. A inicjatywa fajna, mam nadzieję ze przyczyni się do złapania niejednego frajera który żeruje na naiwności osób starszych.
 • Metodą "na policjanta" skrojono w tym roku opla, kie i skodę.
 • Nawet niezły spot. Nieźle zagrana rola oszusta :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  1
  dfghuj(2016-11-07)
 • Chyba słownik czytasz na opak. Frajerem jest ten, co się nabrał, a nie ten, co nabierał. No, ale jak sam mówiłeś - deficyt intelektualny :)
 • W społeczeństwie które łyknęło wielce szkodliwy i prostacki program 500+ i równie głupi program 4000 zł znajdą się setki potencjalnych ofiar bardziej wymyślnych sposobów wygarnięcia kasy. Metody na "wnuczka", "policjanta" to przedszkole, wyższa szkoła jazdy to metody na "chrzest", "komunię", "ślub" i "pogrzeb", że nie wspomnę o budowach pomników i świątyń opatrzności. Niezły jest też program tzw. obrony terytorialnej. Spoty nic nie dadzą. są nie na temat.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  6
  zającpoziomka(2016-11-07)
 • zagadywanie problemu i tyle. Pogadali, cos tam pokazali czli slajdy i do domu. .. .
 • Szkoła kibica
 • Co to za akcja dzisiaj była z udziałem na oko rumunskich cyganów koło Delikatesów na Hetmańskiej przed drzwiami Energii. Taka mała cyganicha na siłe chciała wręczac kwiata przechodniom. Z tego co zauwazyłem to w wiekszosci facetom.
 • Gdybym coś takiego zrobiła ojciec by mnie chyba ukatrupił.
 • dobry spot, współczuje ludziom którzy nie zrozumieli przekazu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  2
  adfwefwefe(2016-11-07)
Reklama