UWAGA!

I po barszczu!

 
Elbląg, I po barszczu!
(fot. Michał Skroboszewski)

Niedaleko szlaków rowerowych w Raczkach Elbląskich rósł barszcz Sosnowskiego, roślina stanowiąca zagrożenie dla zdrowia i życia. Wójt gminy Elbląg nakazała wycięcie barszczu. Usunięciem rośliny zajęli się dziś strażacy z OSP w Nowakowie. Zobacz zdjęcia. 

Przepisy nie regulują bezpośrednio, kto powinien zająć się wycięciem barszczu. Władze gminy poprosiły o to strażaków z Nowakowa.
       - Pierwszy raz uczestniczyliśmy w takiej akcji. Nie boimy się, jesteśmy odpowiednio przygotowani. Bezpieczeństwo mieszkańców jest najważniejsze - mówi jeden ze strażaków uczestniczących w interwencji.
       - Jest to nowe zjawisko dla nas – mówi Zygmunt Tucholski, zastępca wójta gminy Elbląg, obecny na miejscu zdarzenia. - Pani wójt uważa, że administrowanie to również odpowiedzialne zarządzanie, dlatego będzie zgłoszony projekt zmiany regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminie. Będzie zawierał przepisy, które umożliwią nam legalną interwencję i formalne zwalczanie tej rośliny. Myślę, że to stanie się niebawem - dodaje.
       Problem z barszczem Sosnowskiego na terenie Raczek Elbląskich władzom gminy zgłosił elbląski oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Jego prezes Agnieszka Banaś poprosiła urzędników o usunięcie niebezpiecznej rośliny, która zagrażała zarówno turystom jak i mieszkańcom okolicznych miejscowości.
       Barszcz Sosnowskiego jest niebezpieczną rośliną, szczególnie w upały. Przebywanie w jej pobliżu może spowodować oparzenia drugiego i trzeciego stopnia, a bezpośredni kontakt - może prowadzić nawet do śmierci. Taka sytuacja miała miejsce kilka dni temu w okolicach Jeleniej Góry, gdzie zmarła 67-letnia kobieta.
      
Anna Kaniewska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama