UWAGA!

III Ptasi Piknik. Relacja

Elbląg, III Ptasi Piknik. Relacja
fot. nadesłana

W dniach 5-6 października na terenie Nadleśnictwa Elbląg na Mierzei Wiślanej odbył się Ptasi Piknik w ramach Europejskich Dni Ptaków. Ornitolodzy w ciągu dwóch dni naliczyli 93 572 ptaków ze 104 gatunków.

Miłośnicy przyrody mieli okazję podziwiać wielki spektakl, jakim jest jesienna migracja ptaków nad Mierzeją Wiślaną.
       Pogoda dopisała i zainteresowanie przelotami ptaków też było duże. Jak donosi Stowarzyszenie „Drapolicz” było to największe wydarzenie tego typu w Polsce. Łącznie w ciągu dwóch dni w pikniku udział wzięło 860 osób.
       Ornitolodzy w ciągu dwóch dni naliczyli 93 572 ptaków ze 104 gatunków. W tym najwięcej zaobserwowano zięb, sikor bogatek, szpaków i czajek, a z ptaków drapieżnych krogulców i myszołowów. Prowadzone były otwarte dla wszystkich terenowe warsztaty ornitologiczne połączone z aktywną edukacją przyrodniczą w formie praktycznych zajęć, w dwóch punktach: na najwyższej w okolicy wydmie i na plaży. Poza tym odwiedzający mogli wziąć udział w grach i zabawach edukacyjnych przygotowanych przez pracowników Nadleśnictwa Elbląg, opartych na aktywnym uczestnictwie i kontakcie z prawdziwą przyrodą oraz zajęciach fotograficznych organizowanych przez Park Krajobrazowy Mierzei Wiślanej. W tym roku do pikniku dołączyli także przedstawiciele WWF Polska oraz OTOP z Gdańska. W punkcie obrączkarskim każdy mógł podejrzeć jak obrączkuje się ptaki, a także wypuścić ptaka z powrotem na wolność. W weekend zaobrączkowano 670 ptaków (to ponad trzy razy więcej niż w zeszłym roku), w większości były to sikory bogatki. Złapano także dwa ptaki zaobrączkowane na Litwie i jeden w Rosji. W nocy z soboty na niedzielę przedstawiciele Stowarzyszenia Ochrony Sów złapali w sieci ornitologiczne kilkanaście ptaków (sowy uszatki, sowy błotne i jedną słonkę). Każdy uczestnik pikniku mógł przy ognisku posilić się pieczoną kiełbaską oraz gorącym napojem.
       Ornitolodzy zgodnie oceniają, że w tym roku jeszcze nie nastąpiła kulminacja przelotów i ciągle oczekują na największe nasilenie tego zjawiska. Cieszymy się, że mimo to ptaków nie zabrakło i każdy kto się nimi interesuje ciekawie spędził dzień, uczestnicząc w Ptasim Pikniku.
      
       Impreza zorganizowana została dzięki współpracy Nadleśnictwa Elbląg ze Stowarzyszeniem „Drapolicz” i Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
      
      
      
Jan Piotrowski, Nadleśnictwo Elbląg
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama