UWAGA!

Ile soli na ulice?

 
Elbląg, Ile soli na ulice?
(fot. AD)

Także dziś (9 grudnia) po zachodzie słońca „nastąpi zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników, będzie się tworzyć lodowica i śliskość zimowa” – czytamy w komunikacie meteorologicznym. Na ulice wyjadą więc piaskarko-solarki. Ubiegłej zimy wysypały w Elblągu 1500 ton soli. Sól pomaga walczyć z oblodzeniem, ale zostawia trwałe ślady na obuwiu, samochodach, a przede wszystkim szkodzi środowisku. Używać jej, czy nie?

Z północnego wschodu na południowy zachód województwa postępować będzie spadek temperatury powietrza i gruntu poniżej 0°C. Po opadach deszczu i deszczu ze śniegiem nastąpi zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników – będzie się tworzyć lodowica i śliskość zimowa. Temperatura powietrza obniży się do -4°C na północnym wschodzie i -1°C na południowym zachodzie województwa, a przy gruncie odpowiednio do -6°C, -3°C – czytamy w najświeższym komunikacie meteorologicznym.
       Taka pogoda – z temperaturą powyżej zera w dzień i poniżej zera nocą – będzie nam towarzyszyć przez najbliższe doby. Wieczorami na ulice będą więc wyjeżdżać piaskarko-solarki. Zapytaliśmy w Urzędzie Miejskim, czy sól będzie tej zimy w powszechnym użyciu. Odpowiada Monika Borzdyńska z Biura Prasowego Prezydenta Elbląga:
       „Na terenie Elbląga wymóg stosowania soli drogowej postawiony został jedynie do zwalczania śliskości zimowej na drogach zaliczonych do pierwszej kolejności odśnieżania – głównych ciągów komunikacyjnych. Są to drogi wylotowe z miasta, ulice, po których odbywa się ruch komunikacji miejskiej i ruch tranzytowy oraz ulice z ważnymi obiektami publicznymi.
       O sposobie zwalczania śliskości zimowej na pozostałych ulicach decyduje Wykonawca [Skanska S.A. Oddział PUDiZ w Gutkowie – red.], biorą…c pod uwagę™ konieczność spełnienia warunków ściśle określonych w standardach utrzymania poszczególnych ulic, w tym np. czas, w jakim należy zlikwidować na drodze skutki zjawisk atmosferycznych powodujących śliskość, m.in. śnieg, gołoledź, lodowica itp.
       Wykonawca zabezpiecza również odpowiednią ilość środków przeznaczonych do przeciwdziałania i zwalczania śliskości. Od 1 listopada Wykonawca musi dysponować m.in. 2000 t środków do zwalczania śliskości zimowej i sukcesywnie je uzupełniać w miarę potrzeb.
       W ubiegłym sezonie zimowym podczas prowadzenia akcji zimowej zużyto w Elblągu 1500 ton soli drogowej, 750 ton mieszanki solno-piaskowej i 2500 ton piasku.”
      
       Co w pierwszej kolejności?

 

Ulice I kolejności zimowego trzymania
       Chodniki I kolejności zimowego trzymania
      
Z tego wykazu wynika, że wiele elbląskich ulic i chodników zaliczono do pierwszej kolejności zimowego utrzymania i wszędzie tam będzie stosowana sól. Choć pewnie nie tylko tam.
       W zamian za możliwość stosowania soli Skanska S.A. jest zobowiązana do tego, by usunąć śliskość z ulic w ciągu dwóch godzin od wystąpienia lodowicy lub gołoledzi, a z chodników w ciągu trzech godzin.
      
      
      

PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Dlaczego do tej pory, obywatele nie zostali poinformowani ktore firmy uzyły soli drogowej do produkcji produktow spozywczych?? dlaczego zapadla w tym temacie cisza? dlaczego tuSSk nie interweniował w tej sprawie i swiadomie dał przyzwolenie na trucie POlakow? przeciez informacja o zatrutych produktach uratowalaby zdrowie wielu ludzi!!! Ta lista jest w posiadaniu oraganow państa POlskiego!!! Żądam jej ujawnienia!!! Wielu POlakow dzieki temu stanie na nogi, po tym jak wytocza procesy tym firmom i dostana ogramone odszkodowania!!! to tylko kwestia ujawnienia marek, wystarczy miec paragon i na nasze konto wyplynie kilkadziesiat kafli!tuSSek i komorusek o tym wiedza
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  5
  turban(2013-12-09)
 • a po co ty turban deklu tak te PO afiszujesz?
 • to idź im napukaj turban baranku
 • nie stać nas na używanie chlorku bo za drogi. sol trochę tańsza lecz na pewno lepsza od tych mieszanek z piaskiem. sol roztopi śnieg, lód a następnie spłynie do kanalizy i po nim śladu nie ma a po mieszance robi się błoto, syf no i wydatek kolosalny cala wiosnę usuwanie piasku z ulic.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  5
  kobyla(2013-12-09)
 • jak mi taka solarka uderzy kamieniami z mieszanki po samochodzie gdy będę mijał to na ich koszt będę miał nowy lakier.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  4
  gustlik(2013-12-09)
 • od tego piasku to pozapychane mamy studzienki, potem wodociągi maja pełne ręce roboty.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  3
  szambonurek(2013-12-09)
 • Zostawcie trochę soli do kiełbasy
 • jedna wielka ch. .. .. zapindalam z mala na spacer w adidaskach i sie slizgam jak lyzwiaz. .. w dupie z tymi ciotliwymi firmami
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  realista71(2013-12-11)
Reklama