UWAGA!

Iskry kontra piraci drogowi

 
Elbląg, Iskry kontra piraci drogowi

Niewielkie, gotowe do pracy w trzy sekundy, niezawodne także w czasie pościgu. Radarowe mierniki prędkości Iskra są wykorzystywane przez policjantów w całym kraju do wyeliminowania z ruchu drogowego piratów. Elbląscy funkcjonariusze korzystają z dwóch takich urządzeń. I są zadowoleni.

Mierniki, których ponad 400 znajduje się na wyposażeniu komend policji w całym kraju, są nowoczesnym sprzętem, posiadającym bardzo dobre parametry pracy, z których głównymi są: niewielkie wymiary oraz masa, czas pomiaru (0,17 s), zakres pomiaru od 10 do 240 km/h, gotowość do pomiaru w niecałe 3 sekundy, możliwość dokonywania pomiaru z jadącego pojazdu, co oznacza że można korzystać z niego także w czasie pościgu . Pomiaru można dokonać przez szybę samochodu, wybrać do kontroli pojazd najszybciej jadący w grupie, a co ważne - niepotrzebne jest urządzeniom dodatkowe źródło zasilania, co daje możliwość namierzania pojazdu np. z wiaduktu czy innego miejsca, dostępnego jedynie dla patroli pieszych. Atutem radaru jest także to, że dzięki zastosowaniu nowatorskich rozwiązań, jest trudny do wykrycia przez antyradary.
       Radary te, jako urządzenia pomiarowe posiadają decyzje zatwierdzenia typu, wydane przez Prezesa Głównego Urzędu Miar. Główny Urząd Miar jako jedyna instytucja w Polsce bada wszystkie pomiarowe, w tym także radary, które mają być użytkowane na terytoriom Polski oraz wystawia dokumenty dopuszczające do tego. Ponadto wszystkie, otrzymane przez Policję pisma, potwierdzają możliwość korzystania z tego typu urządzeń w naszym kraju. Potwierdzają także, że spełniają one wszelkie wymagania zawarte w polskim prawie.
       W związku z nieuzasadnionymi zastrzeżeniami, dotyczącymi rzetelności pomiaru radarem Iskra, Komendant Główny Policji zlecił przeprowadzenie testów sprawdzających te urządzenia. W wielu różnych sytuacjach, policjanci sprawdzali odczyty radarów. Zmierzona prędkość zawsze odzwierciedlała tę realną prędkość, osiąganą w danym momencie przez pojazd.
      
oprac. A na podst. inf. KMP w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Iskra jest fajna, jest film na tubie gdzie przy nieruchomym aucie pokazuje prędkośc kilkudziesięciu km/h. Policyjny radar Iskra 1 nazywany potocznie m. in. suszarką (jest ich najwięcej w polskiej policji) nie mierzy właściwie prędkości nadjeżdżających samochodów. Policja już wie o problemie i radzi funkcjonariuszom drogówki, by nie karali mandatami kierowców. Co na to prawnicy? Jeśli urządzeniem, które dokonało pomiaru jest Iskra 1,mandatu najlepiej po prostu nie przyjmować! Eksperymenty przeprowadzone przez biegłych nie pozostawiają żadnych wątpliwości. Iskra 1 wymierzona w stojący samochód pokazuje prędkość 92 km/h! Mało tego urządzenie reaguje np. na klimatyzację - mierzy drgania sprężarki i wyświetla prędkość. Info jest na. expressilustrowany
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  0
  gopol(2013-09-19)
 • Każdy pomiar Iskrą 1 owinien znaleźć swój finał w sadzie. Tylko od kierowców zależy czy dacie się zastraszyć i przyjąć mandat pomierzony aparatem spełniajacym norm. W ostatnim czasie 100% WYGRANYCH SPRAW W SĄDACH przez kierowców. Informacje i i nstrukcje jak działac w takiej sytuacji sa ogólnie dostepne w sieci.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  0
  Laboranttechniki(2013-09-19)
 • Iskra jest produkcji radzieckiej wiele państw z niej korzysta ale tylko u nas jest afera hmmm dziwne to pachnie mi to pisomatołowskim strachem przed naszym wschodnim sąsiadem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  6
  pomatołek(2013-09-19)
 • "Elbląscy funkcjonariusze korzystają z dwóch takich urządzeń. I są zadowoleni. " A co się dziwić że są zadowoleni, skoro mogą dopieprzyć mandat każdemu na kogo skierują to dziadostwo.
 • Nie rozumię tegio że te aparaty zwane Iskrą mogą być brane jako dowód rzeczowy w sprawiwe prędkości skoro Polski sąd wydał orzeczenie że urządzenie zwane iskra przeklamuje pomiar w sytuaci gdy dzwoni teleon lub znajdujesię pod linią prądową napowierzchną Czyli w Polsce sądów nie nalerzy brać pod uwagę NIE ROZUMIE TEGO KRAJU
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  karol57(2013-09-20)
Reklama