[ X ]
Nie ma wolnej prasy bez finansowego wsparcia reklamodawców. Wszystko co publikujemy poniżej dostajesz w zamian za oglądanie banerów.To chyba nie jest wygórowana cena? Może wyłącz więc AdBlocka?

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Jak proboszcz kandydatów PiS promował (aktualizacja)

2014-11-13
Aktualizowany 2014-11-13 12:50
 
Elbląg, To na mszy w tym kościele wierni usłyszeli na kogo powinni głosować
To na mszy w tym kościele wierni usłyszeli na kogo powinni głosować (fot. Witold Sadowski)

Proboszcz parafii św. Brunona przy ul. Kosynierów Gdyńskich podczas niedzielnej mszy świętej namawiał wiernych do głosowania na Jerzego Wilka i radnych PiS z terenu parafii. Kilka dni wcześniej na terenie parafii odbyło się wyborcze spotkanie z mieszkańcami. Jeden z mieszkańców napisał w tej sprawie skargę do biskupa.

O wyborczej agitacji na terenie kościoła pw. św. Brunona poinformował nas jeden z czytelników, związany z Elbląską Koalicją Obywatelską. - W środę, 5 listopada, byłem w kościele na wieczornej mszy i ze zdumieniem usłyszałem, że po mszy w świątyni odbędzie się spotkanie wyborcze z Jerzym Wilkiem i radnymi, mieszkającymi w okręgu, w którym znajduje się parafia św. Brunona. Po interwencji niektórych parafian ksiądz zmienił miejsce spotkania, organizując je w salce na terenie plebanii. To oburzające, że ksiądz wykorzystuje swoją funkcję do agitacji wyborczej – stwierdził nasz czytelnik, który napisał w tej sprawie skargę do biskupa elbląskiego.
       To jednak nie koniec sprawy. Proboszcz parafii św. Brunona ksiądz Janusz Kawęcki podczas niedzielnej mszy świętej (9 listopada) o godz. 9, czytając ogłoszenia parafialne wspomniał o ostatnim spotkaniu z kandydatami PiS, namawiając wiernych do oddania na nich głosu. Jego wystąpienie nagrał jeden z parafian i przekazał naszej redakcji:
       - W środę gościliśmy w naszej parafii na spotkaniu prezydenta miasta pana Wilka i radnych Prawa i Sprawiedliwości z naszej parafii. Mimo wielu pomówień i kłamstw na ich temat, trzeba im przyznać, że dbają o sprawy miasta, są dobrymi gospodarzami. Czynsze staniały, nie podrożały podatki i opłaty między innymi za wodę. Dlatego zachęcamy, aby oddać za nich swój głos wyborczy, a nie za tymi, którzy obiecują gruszki na wierzbie albo na tych, którzy już rządzili i zadłużyli nasze miasto, okazali się niegospodarni – mówił proboszcz.
       Dlaczego z ambony uprawia agitację wyborczą? - Wyraziłem takie zdanie, że warto głosować na dobrego gospodarza, to nie jest żadna agitacja wyborcza, to moje prywatne zdanie – stwierdził proboszcz w rozmowie telefonicznej z naszą redakcją.
       Na uwagę, że zdania wygłaszane z ambony nie są prywatnymi opiniami, stwierdził: - Wy dziennikarze za bardzo chyba się martwicie, jak ktoś kogoś pochwali, to od razu szukacie sensacji. Czasami chwalę ludzi, jak na to zasługują. Wałęsę też chwaliłem, ale okazał się zdrajcą, bo współpracował z lewicą. W poprzednich wyborach kandydatka PO też spotykała się w parafiach z wiernymi i nikt o tym nie pisał.
       Co na to wszystko Kuria Diecezji Elbląskiej? - Kuria w związku ze zbliżającymi się wyborami nie wydała żadnej nowej instrukcji, gdyż cały czas obowiązują powszechnie znane zasady. Kapłan jako obywatel ma prawo do własnych poglądów politycznych, ale jako reprezentant Kościoła nie powinien angażować się w popieranie żadnej konkretnej partii politycznej – napisał do nas ksiądz Wojciech Skibicki, rzecznik prasowy Kurii Diecezji Elbląskiej.
       Proboszcz parafii św. Brunona nie widzi nic niewłaściwego w tym, że z ambony namawia wiernych do głosowania na konkretne ugrupowanie polityczne. Nie ma sobie też nic do zarzucenia w sprawie organizacji spotkań z kandydatami PiS na terenie parafii.
       - Te spotkania odbywają się często, nie tylko w czasie kampanii wyborczej – stwierdził proboszcz.
       - Pan prezydent od początku kadencji jest zapraszany przez różne parafie na spotkania z mieszkańcami, którzy mają wiele pytań na temat tego, co dzieje się w mieście. To są często trudne spotkania – stwierdziła Monika Borzdyńska, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga i sztabu wyborczego PiS.
      
       Posłuchaj nagrania z wystąpienia proboszcza podczas mszy.
      
       Aktualizacja: Dzisiaj otrzymaliśmy maila od czytelnika z odpowiedzią, jaką otrzymał on od biskupa Jacka Jezierskiego na swoją skargę w sprawie zachowania proboszcza parafii św. Brunona. "Ksiądz Probosz Parafii Św. Brunona w Elblągu został pouczony. Przypomniałem mu, iż nie powinien, jako proboszcz angażować się w poparcie jednej partii czy jednej opcji politycznej"- napisał biskup elbląski Jacek Jezierski. Podobną informację otrzymaliśmy od rzecznika prasowego Kurii Diecezji Elbląskiej.
      
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • Ambona służy do wyrażania swoich poglądów, pomieszało się chłopu - żenujące. Z uduchowieniem ten proboszcz niewiele ma wspólnego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  105 26
  trzeźwy(2014-11-13)
 • Świeckie państwo a kościół wtrąca się do wszystkiego
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  89 33
  (2014-11-13)
 • Chyba zacznę chodzić do tego kościoła, bo podoba mi się to, że Proboszcz nie boi się powiedzieć prawdy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  49 109
  wyborca(2014-11-13)
 • każdy ma prawo głosować na kogo chce i proboszcz nie będzie wrzucał za mnie kartki na głosowaniu a każdy obywatel nie musi zostawać na spotkaniach po mszy a ten pan donosiciel podejżewam to ten który ufarbował sobie włosy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  39 56
  (2014-11-13)
 • W niedzielę 16 XI kościoły powinny być zamknięte a msze przełożone na poniedziałek bo i tak sami emeryci chodzą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  64 39
  (2014-11-13)
 • Niech robią tak dalej a w kościołach będzie wiatr hulał bo nikt tam nie pójdzie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  103 31
  bynio199(2014-11-13)
 • Super jestem za BRAWO!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23 62
  MichałKR.(2014-11-13)
 • Proboszcz tej parafii ma problemy z ochrzczeniem dzieci, których rodzice nie mają ślubu kościelnego chyba, że jest się jego znajomym. Niech proboszcz przypomni sobie co jest napisane u kodeksie prawa kanonicznego !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  75 20
  (2014-11-13)
 • Ksiądz również prawo wyrażać swoje poglądy na tematy publiczne. Spotkania z prezydentem organizowane są również w innych miejscach nie tylko na terenie parafii. Dlaczego ? Ponieważ ten prezydent w przeciwieństwie do poprzedników SŁUCHA ELBLĄŻAN
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  30 80
  Arczibar1000(2014-11-13)
 • Tak jak zawsze na temat Kościoła najwięcej do powiedzenia Ci, Którzy tam nie chodzą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  38 56
  Zbyszek58(2014-11-13)
 • uważam, że to zupełnie normalne zachowanie proboszcza. my katolicy pragniemy usłyszeć zdanie przedwyborcze w miejscach, gdzie my się spotykamy, czyli w kościele. Katolicy tak samo się wybierają i mają swoich kandydatów!!!!!Katolik głosuje na katolika czyli na wartości, które wyznaje i oczekuje, że jego kandydat, też takie same wartości wyznaje!!!!!Kościół to nasze terytorium do naszego życia. .. .. zawsze. Nie chcecie aby swoje poglądy religijne głosić"na dahach" to my mamy do tego kościół i wara inny od tego. Partie mają swoje terytoria włącznie z państwową prasą i państwową telewizją. Katolicy muszą o wszystko walczyć i utrzymywać sami ( TV TRWAM i RADIO MARYJA). Dlaczego wchodzicie w butach na nasze terytoria????? A PO jak właziło do kościołów i szukało poparcia, to było dobrze i cichutko????? czas zaprzestać DULSZCZYZNY w PO-lityce. ten komu to się nie podoba niech uważa że te słowa nie do niego. koniec. Księże proboszczu dziękuję!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  38 97
  katoliczka-wyborca.(2014-11-13)
 • i bardzo dobrze skoro są partie co mają zamiar zamykać i burzyć kościoły a chrześcijan piętnują
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25 51
  (2014-11-13)
Reklama